Ukrajna: jön az oligarchák birodalma?

Az oligarchák a következő elnök alatt sokkal szabadabban tevékenykedhetnek majd. Őszig Leonyid Kucsma orosz elnök hatalma lehetővé tette, hogy egyensúlyozzon a különböző oligarcha csoportok között. Ennek vége, most már elég, ha egymás között megegyeznek – olvasható Tageszeitungban.

2004. 12. 24. 11:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A radikális baloldali lap, a Die Tageszeitung az ukrajnai választások előestéjén a kijevi politológussal, Vlagyimir Polihailoval A forradalom elveszett címmel készített interjút. Az oligarchák a következő elnök alatt sokkal szabadabban tevékenykedhetnek majd, mint a távozó Kucsma idejében, hiszen a tüntetők valós szándékára, a korrupt elitek cseréjére nem kerül sor – állítja Polohailo.

A demonstrálóknak egészen más céljuk volt, mint olyan reformok bevezetése, amelyek csak azoknak a pozícióját erősítette, akik ellen eddig tüntettek De pontosan ez a következménye az alkotmány átalakításáról kötött kompromisszumnak. A nép által gyűlölt személyek, főként az oligarchák megőrizhetik eddigi pozícióikat. S ezzel hatalmuk is megmarad.

Az oligarchák hatalma a reform következtében csak erősödött. Őszig Leonyid Kucsma orosz elnök hatalma lehetővé tette, hogy egyensúlyozzon a különböző oligarcha csoportok között. Ennek vége, most már elég, ha egymás között megegyeznek. A most megkötött kompromisszummal ismét ők tartják kezükben a politikai folyamatokat. Másként fogalmazva, a forradalmat a hatalom átcsoportosítására használták fel.

A politológus szerint Viktor Juscsenko lehetőségei erősen korlátozottak, hogy bármit is tegyen e folyamatok feltartóztatása érdekében. Egy káderforradalmat kellene bevezetnie. Ehhez azonban az alkotmányos reformok életbe léptéig aligha lesz elég ideje. S egyáltalán: a programját öt esztendőre tervezte, ennek megvalósításához arra a teljhatalomra lenne szüksége, amivel nemsokára már nem rendelkezik. Ezért az egész, a választók becsapását jelenti.

Juscsenko meg fogja változtatni Ukrajnát
A radikális baloldali lap az ukrajnai választások előestéjén Anatolij Gricsenkoval, az elnökjelölt tanácsadójával, Viktor Juscsenko meg fogja változtatni Ukrajnát címen készített interjút.

Gricsenko kijelentette, nincsenek illúzióik. Ismételten meg fogják kísérelni, hogy meghamisítsák a választások eredményét. Azonban léteznek kedvező fejlemények is, amelyek megnehezítik a hamisítást. A helyi választási bizottságok összetétele megváltozott, összesen közel 1000 személy érkezik majd az ország különféle részeiből a luganszki és a donyecki bizottságokba. Ezen túl a három legnagyobb televíziós állomásból kettőben biztosították szabad megjelenésünket.

Gricsenko szerint mesterségesen, a harkovi, luganszki és donyecki kormányzók által gerjesztett jelenség volt, amikor az ország kettészakadásával fenyegetőztek. Ezekben a régiókban történt a legtöbb választási csalás és a kormányzók a szeperatista játszmájukkal a felelősségre vonás alól kívánták magukat kihúzni. Valójában az összes régióban ugyanazok a problémák: munkanélküliség, alacsony, vagy éppen egyáltalán ki sem fizetett bérek, magas árak, minimális nyugdíjak.

Juscsenko elnökként regionális szociális programokat kíván megalkotni. S nem lesz nehéz számára az ország egyesítése.

A tanácsadó úgy véli, hogy az energiaszektorban Juscsenko kasszát kíván csinálni, és befejezi a privatizációt. Azokat a magánosítási üzleteket, amelyeket a parlamenti ellenőrzés nélkül, fél áron adtak el, felül fogja majd vizsgálni. A tulajdon jelentős újraosztásával azonban nem számol.

Gricsenko álláspontja szerint Juscsenko győzelme nem jelenti Oroszország vereségét. Normális együttműködésre lehet számítani, Juscsenko elég pragmatikus ahhoz, hogy tudja, nem csak egy irányba, nyugat felé kell jó kapcsolatok ápolnia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.