A megfenyegetett képviselőnő visszatért a holland parlamentbe

A Frankfurter Allgemeine Zeitung az amerikai demokrata párt választási kampányának hibáit elemzi. A lap ír Ayaan Hirsi Ali visszatértéről a holland parlamentbe, akit Theo van Gogh gyilkosai életveszélyesen megfenyegettek.

2005. 01. 19. 8:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilapban Andreas Ross Már a Submission II-n dolgozik című írásában foglalkozik Ayaan Hirsi Ali visszatértével a holland parlamentbe. A szomáliai születésű holland képviselőnő ötleteiből készítette Theo van Gogh a Submission című filmet, amelyért a rendezőt november 2-án meggyilkolták. A Van Gogh holttestén talált cetlin életveszélyesen megfenyegették a liberális képviselőnőt, aki ezután illegalitásba vonult. November 10-én a képviselőnőt egy katonai repülőgép az Egyesül Államokba szállította, ahol egy haditengerészeti támaszponton őrizték. Menekülése napján Amersfoortban és Hágában a rendőrség iszlamista aktivistákat vett őrizetbe, akik a nyomozóhatóság legfrissebb információi szerint Ayaan Hirsi Alit szilveszter éjszakáján kívánták meggyilkolni.

Az 1992-ben Hollandiába menekültként érkezett asszony 1997-ben kapott állampolgárságot, és öt esztendővel később kezdett el aktívan politizálni. Egy kérdésben feltétlenül egyetértett a meggyilkolt Pim Fortuynnel, miszerint az iszlám „elmaradott kultúrával” rendelkezik.

Ayaan Hirsi Ali nem kisebb cél tűzött maga elé, mint hogy az iszlámot egyfajta felvilágosodásra fogja kényszeríteni. Éppen ezért a visszafogott hangokat alkalmatlannak tartja célja eléréséhez; még módszereinek jóindulatú bírálóit is keményen visszautasítja. Rekordszámú, közel 900 panasz érkezett a hivatalokba, amikor a képviselőnő Mohammed prófétát „perverz zsarnoknak” nevezte.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilapban Heinrich Wefing A jövő embere című írásában foglalkozik beiktatása kapcsán az amerikai elnökkel.

A szerző a demokraták választási kampányának hibáit bemutatva idézi Tom Mertest, aki dühödten szólt erről a New Left Review nevű folyóiratban. Kinek köszönhető, ha az alsóbb osztályok a republikánusokra szavaztak az elnökválasztáson, ha a demokraták azt a John Kerryt állították sorompóba, aki George Washington óta a leggazdagabb elnökjelölt volt? – tette fel a kérdést.

Hozzáfűzte: ami a demokraták számára még kedvezőtlenebb: úgy tűnik, legalább három olyan csoport visszaszorulóban van, akikre korábban a kampányokban számíthattak: a feketékre, a szakszervezeti tagokra és a nagyvárosok lakóira. A legnagyobb számú amerikai kisebbség, a feketék helyét rövid időn belül átveszik a spanyol ajkúak. Az ipari munkások alig 13 százaléka, egyes déli államokban alig 3 százaléka szakszervezeti tag. A liberálisként ismert nagyvárosok – mint San Francisco vagy John Kerry otthona, Boston – lakóinak száma pedig folyamatosan csökken.

A baloldali liberális Michael Lind a Prospect folyóirat legutóbbi számában azt is kiszámolta, hogy azokban az államokban, ahol Kerryre szavaztak, alacsony szinten áll a születésszám, míg a Busht támogatókban 2,11 gyermek jut egy nőre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.