Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilapban Andreas Ross Már a Submission II-n dolgozik című írásában foglalkozik Ayaan Hirsi Ali visszatértével a holland parlamentbe. A szomáliai születésű holland képviselőnő ötleteiből készítette Theo van Gogh a Submission című filmet, amelyért a rendezőt november 2-án meggyilkolták. A Van Gogh holttestén talált cetlin életveszélyesen megfenyegették a liberális képviselőnőt, aki ezután illegalitásba vonult. November 10-én a képviselőnőt egy katonai repülőgép az Egyesül Államokba szállította, ahol egy haditengerészeti támaszponton őrizték. Menekülése napján Amersfoortban és Hágában a rendőrség iszlamista aktivistákat vett őrizetbe, akik a nyomozóhatóság legfrissebb információi szerint Ayaan Hirsi Alit szilveszter éjszakáján kívánták meggyilkolni.
Az 1992-ben Hollandiába menekültként érkezett asszony 1997-ben kapott állampolgárságot, és öt esztendővel később kezdett el aktívan politizálni. Egy kérdésben feltétlenül egyetértett a meggyilkolt Pim Fortuynnel, miszerint az iszlám „elmaradott kultúrával” rendelkezik.
Ayaan Hirsi Ali nem kisebb cél tűzött maga elé, mint hogy az iszlámot egyfajta felvilágosodásra fogja kényszeríteni. Éppen ezért a visszafogott hangokat alkalmatlannak tartja célja eléréséhez; még módszereinek jóindulatú bírálóit is keményen visszautasítja. Rekordszámú, közel 900 panasz érkezett a hivatalokba, amikor a képviselőnő Mohammed prófétát „perverz zsarnoknak” nevezte.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilapban Heinrich Wefing A jövő embere című írásában foglalkozik beiktatása kapcsán az amerikai elnökkel.
A szerző a demokraták választási kampányának hibáit bemutatva idézi Tom Mertest, aki dühödten szólt erről a New Left Review nevű folyóiratban. Kinek köszönhető, ha az alsóbb osztályok a republikánusokra szavaztak az elnökválasztáson, ha a demokraták azt a John Kerryt állították sorompóba, aki George Washington óta a leggazdagabb elnökjelölt volt? – tette fel a kérdést.
Hozzáfűzte: ami a demokraták számára még kedvezőtlenebb: úgy tűnik, legalább három olyan csoport visszaszorulóban van, akikre korábban a kampányokban számíthattak: a feketékre, a szakszervezeti tagokra és a nagyvárosok lakóira. A legnagyobb számú amerikai kisebbség, a feketék helyét rövid időn belül átveszik a spanyol ajkúak. Az ipari munkások alig 13 százaléka, egyes déli államokban alig 3 százaléka szakszervezeti tag. A liberálisként ismert nagyvárosok – mint San Francisco vagy John Kerry otthona, Boston – lakóinak száma pedig folyamatosan csökken.
A baloldali liberális Michael Lind a Prospect folyóirat legutóbbi számában azt is kiszámolta, hogy azokban az államokban, ahol Kerryre szavaztak, alacsony szinten áll a születésszám, míg a Busht támogatókban 2,11 gyermek jut egy nőre.
Hamarosan bejelentést tesz Orbán Viktor