A nyugat-európaiak félelme, miszerint az EU bővítést követően a keletről érkező munkaerő miatt veszítik el munkahelyeiket egyre inkább alaptalannak bizonyul – írja a Die Presse. A konzervatív osztrák napilapban Franziksa Annerl „A kelet-európaiak áradata elmaradt” című írásában mutatja be az unió kibővítésének migrációs következményeit.
Egy új tanulmány azt igazolja, hogy a várt bevándorlás a kelet- és közép-európai országokból nem következett be. S magán Kelet- és Közép-Európán belül is nagyon alacsony mobilitást mutatnak az emberek.
Ezek a tendenciák a jövőben is változatlanok maradnak – derül ki a manchesteri egyetem tanulmányából, amelyet a világszerte tevékenykedő munkaerő-toborzó vállalkozás, a Vedior megbízásából végeztek.
A tanulmány kimutatja: a bővítés előtt majd minden régi EU- tagállamban felállított ideiglenes munkavállalási korlátok lebontása után sem kell jelentősen nagyobb számú, az EU új tagállamaiból érkező munkavállalóra felkészülniük a tizenötöknek. Nagy-Britanniában és Írországban, ahol az új EU-tagok már most is korlátozás nélkül dolgozhatnak, nem mutatkozott a keleti bevándorlók számának érezhető növekedése.
Az Európai Bizottság számításai szerint az új EU-tagok munkavállaló korban lévő polgárainak egy százaléka kész a tizenötök egyikébe átköltözni. Ez nagyjából 220 ezer áttelepülőt jelentene az új tagállamokból, beleértve Bulgáriát és Romániát is. Még az olyan tagjelölt esetében is, mint a huszonötökénél jóval gyengébb gazdasági teljesítményt nyújtó Bulgária, alig két százalék gondol a Nyugat-Európába való költözésre.
A Német Gazdaságkutatási Intézet becslése szerint 25 éven belül 2,2-4,5 millió új EU-polgár kíván a régi tagállamokban munkát vállalni. A következő tíz évben Ausztriába mintegy 120 ezer kelet-közép-európai kíván bevándorolni.
A Vedior-tanulmány szerint a legerősebb migrációt kelet és nyugat között a csehek és lengyelek Németországba költözése jelenti. Amennyiben az új tagállamokon belüli migrációt vizsgáljuk, akkor legtöbben Lengyelországba, Magyarországra és Csehországba költöznek.
A tanulmány szerint a tipikus keleti bevándorló fiatal, diplomás vagy egyetemista és többnyire nő. Főként orvosok, ápolónők, kémikusok valamint informatikai szakemberek keresik Nyugaton a szerencséjüket. A többség azonban csak néhány évig marad, addig amíg a szülőföldjén megvenni szándékozott házacska árát összekeresi.
A Vedior elemzése kulturális, bürokratikus és nyelvi okokat tesz felelőssé a kelet-európaiak alacsony mobilitásáért. Ezek az akadályok súlyos károkat okozhatnak az európai gazdaságnak: az EU már most is komoly hiányt szenved magasan képzett szakemberekben.
Tömegbaleset miatt lezárták az M5-ös autópályát