Drasztikus megszorításokról számol be a Frankfurter Allgemeine Zeitung szentpétervári tudósítója. A konzervatív napilapban Kerstin Holm Oroszország nyugdíjasai forradalmat csinálnak címmel tudósít az idén életbe léptetett, az időseket érintő megszorításokról.
Ebben az esztendőben életbe lépett egy törvény, mely a nyugdíjasoktól és más állami juttatásban részesülőktől számos ingyenes kedvezményt megvont. A tervek szerint ehelyett pénzügyi támogatással kártalanítanák őket. Az elveszített privilégiumok közé tartozik az ingyenes tömegközlekedés. Eddig az érintetteknek csak szimbolikus összeget kellett fizetniük a lakbérért és kommunális szolgáltatásokért, olcsóbb telefondíjakat számláztak nekik és ingyenes orvosi, illetve gyógyszerellátásban részesültek.
Oroszország nyugdíjasai és munkaképtelenjei, akiknek havi átlagos nyugdíjai alig érik el a 15 ezer forintot, az egész országban demonstráltak. A pétervári megfigyelő számára előtolakodik a párhuzam az 1905-ös esztendővel. Száz évvel ezelőtt békésen demonstrálva vonultak a döntően cárhoz hű munkások a Téli Palota elé, ahol szociális jogokat és részben politikai reformokat követeltek. A kozákok válogatás nélkül a tömegbe lőttek, és máig ismeretlen számú tüntetőt öltek meg. Az esemény nyomán akasztották a II. Miklós cárra a „véres” ragadványnevet, s ez az esemény véglegesen szembefordította a népet és az uralkodót.
Orosz szociológusok meggyőződése, hogy Vlagyimir Putyin elnök gyakran emlegetett népszerűsége meredeken fog zuhanni az intézkedések következtében. Nem népszerű az intézkedéseket némileg kompenzáló lépés sem, amely az elveszett kiváltságokat részben pénzbeli juttatással kompenzálná. A nyugdíjasok többek között azért ellenzik, hogy így váltsák ki az eddigi szociális ellátásokat, mert a magas infláció gyorsan felfalja a pénz vásárlóértékét.
Szociológiai szempontból fontos tényező, hogy a szabadon rendelkezésre álló pénz mindig egyfajta kísértést jelent. Éppen Oroszországban figyelhető meg, hogy a szegényebb emberek miként isszák el maradék pénzüket ahelyett, hogy az egészségükre költenék. Ez a tény is erősíti azt az összeesküvés-elméletet, miszerint az új szabályozás célja, hogy Oroszország kedvezőtlen korfáját a vodkával módosítsa – írja a német lap.
Pedig Oroszországban kimondottan alacsony a matuzsálemek aránya. A várható élettartam mindössze 58 év, az átlag orosz meg sem éri a nyugdíjkorhatárt. Péterváron viszonylag magas az idősek aránya, most a közelgő 60 esztendős győzelmi ünnepségek idején különösen bántó a veteránok számára a fenyegető deklasszálódás.
Tömegbaleset miatt lezárták az M5-ös autópályát