Nyugati bérek keleten? Legfeljebb évtizedek múlva! – véli a Die Presse című konzervatív osztrák napilapban Erich Hoorn. A csehországi, magyar, szlovákiai és lengyel bérek érezhetően magasabbak, mint a kínai fizetések, de a fenti országok polgárainak még évtizedekig kell várniuk, hogy nyugati keresetekkel rendelkezzenek – olvasható a lapban.
A cseheknek például egy frissen publikált tanulmány szerint még 14-18 esztendőbe kerül, mire megközelítik a spanyol vagy portugál bérszínvonalat. Ugyanakkor a német fizetéseket soha sem fogják elérni. Szakértők szerint a csehek legjobb esetben is csak 25 év múlva érhetik utól a fejlettebb nyugati országokat. Ennek azonban feltétele, hogy nagy mennyiségű tőke áramoljon az országba és folyamatosan magas legyen a gazdasági növekedés – írja a Die Presse.
Annak ellenére, hogy az átlag közép-európai akár az ötszörösét is megkeresi a Kínában és Indiában szokásos átlagosan 150 dolláros átlagfizetésnek, számos befektető előnyben részesíti térségünket a Távol-Kelettel szemben. Részben azért, mert az itteni termékeknek magasabb a hozzáadott értéktartalma. Ráadásul a térségben jobb az infrastruktúra és kisebbek a szállítási költségek, sőt az „emberi tőke minősége is jobb, mint Ázsiában” hangsúlyozza az Economist Corporate Network tanulmánya.
Ugyanakkor mindegyik európai posztkommunista ország küzd a működő tőke beáramlás folyamatosan csökkenésével. 2004-ben közel 12 milliárd dollár érkezett a térségbe, ami a 2003-hoz viszonyítva közel 50 százalékos csökkenést jelentett. Ez azonban annak is köszönhető, hogy egyes államokban befejeződött a privatizáció. Ezzel szemben elérte a Kínába áramló tőke 2004-ben a 70 milliárd dolláros nagyságrendet – olvasható a Die Pressében.
Kiderült, hogy honnan érkezik Budapestre az ország karácsonyfája - videó