Soká érjük utol a nyugati béreket

A csehországi, magyar, szlovákiai és lengyel bérek érezhetően magasabbak, mint a kínai fizetések, de a fenti országok polgárainak még évtizedekig kell várniuk, hogy nyugati keresetekkel rendelkezzenek.

2005. 02. 09. 8:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyugati bérek keleten? Legfeljebb évtizedek múlva! – véli a Die Presse című konzervatív osztrák napilapban Erich Hoorn. A csehországi, magyar, szlovákiai és lengyel bérek érezhetően magasabbak, mint a kínai fizetések, de a fenti országok polgárainak még évtizedekig kell várniuk, hogy nyugati keresetekkel rendelkezzenek – olvasható a lapban.

A cseheknek például egy frissen publikált tanulmány szerint még 14-18 esztendőbe kerül, mire megközelítik a spanyol vagy portugál bérszínvonalat. Ugyanakkor a német fizetéseket soha sem fogják elérni. Szakértők szerint a csehek legjobb esetben is csak 25 év múlva érhetik utól a fejlettebb nyugati országokat. Ennek azonban feltétele, hogy nagy mennyiségű tőke áramoljon az országba és folyamatosan magas legyen a gazdasági növekedés – írja a Die Presse.

Annak ellenére, hogy az átlag közép-európai akár az ötszörösét is megkeresi a Kínában és Indiában szokásos átlagosan 150 dolláros átlagfizetésnek, számos befektető előnyben részesíti térségünket a Távol-Kelettel szemben. Részben azért, mert az itteni termékeknek magasabb a hozzáadott értéktartalma. Ráadásul a térségben jobb az infrastruktúra és kisebbek a szállítási költségek, sőt az „emberi tőke minősége is jobb, mint Ázsiában” hangsúlyozza az Economist Corporate Network tanulmánya.

Ugyanakkor mindegyik európai posztkommunista ország küzd a működő tőke beáramlás folyamatosan csökkenésével. 2004-ben közel 12 milliárd dollár érkezett a térségbe, ami a 2003-hoz viszonyítva közel 50 százalékos csökkenést jelentett. Ez azonban annak is köszönhető, hogy egyes államokban befejeződött a privatizáció. Ezzel szemben elérte a Kínába áramló tőke 2004-ben a 70 milliárd dolláros nagyságrendet – olvasható a Die Pressében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.