Háborús bűnöst bújtat Franciaország?

Bár hivatalosan keresik Gotovina volt horvát tábornokot, állítólag nincs a francia rendőrségnél elfogásával megbízott egység. Gotovinát – aki a francia idegenlégióban a szélsőjobboldallal és bűnözökkel épített ki kapcsolatokat – többször is elítélték: fegyverkereskedelem, testi sértés és rablás is szerepelt bűnözői lajstromán.

2005. 03. 11. 9:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gotovina francia hálózata címmel közli párizsi tudósítását a Frankfurter Allgemeine Zeitung konzervatív napilap. Hivatalosan Franciaország támogatja az EU-t a 2001 óta nemzetközi elfogatóparanccsal körözött volt horvát tábornok és állítólagos háborús bűnös kézre kerítésében.

Azonban Gotovina ügyével kapcsolatban a francia diplomácia feltűnően hallgat, pedig a keresett személy 1979 óta francia állampolgár és érvényes útlevéllel rendelkezik. „Nincs olyan francia törvény, amely ebben az esetben lehetővé tenné az állampolgárság megvonását” – nyilatkozta a kérdésről a párizsi külügyminisztérium. Kérdéses, hogy Gotovina útlevelét miért hosszabbította meg 2001. április 11-én a zágrábi francia konzulátus alig két hónappal a nemzetközi elfogatóparancs júniusi jogerőssé válása előtt.

Gotovinát az útlevél meghosszabbításának idején már kereste a francia rendőrség, és gyakorlatilag mindenki számolt egy nemzetközi elfogatóparancs kibocsátásával. Gotovinát kétszer is elítélték „távollétében”, 1992 áprilisában két évet, 1995 decemberében két és félévet szabtak ki rá Párizsban fegyverkereskedelemért.

A későbbi horvát tábornok 1973-ban lépett be Marseille-ban az idegenlégióba, ahol öt éves szolgálatot vállalt a légiónak a korzikai Calviban állomásozó ejtőernyős ezredében. Ebből az időből származnak a dél-franciaországi radikális jobboldali körökhöz, például Jean-Marie Le Penhez fűződő kapcsolatai, és itt ismerkedett meg a régió maffiózóival is – áll a francia titkosszolgálat, a DST dokumentumában.

Gotovina 1978-ban fejezte be légiós karrierjét, és kérvényezte a francia állampolgárságot, melyet 1979-ben megkapott. Egy személyvédelemre és titkos akciókra specializálódott párizsi és nizzai székhelyű biztonsági cég, a KO alkalmazta. Ugyanez a cég vigyázta Le Pen biztonságát is. 1981-ben vette kezdetét Gotovina bűnözői karrierje, melyben testi sértés éppen úgy szerepelt, mint rablás. 1987-es szabadlábra helyezését követően Dél-Amerikába tett át székhelyét, ahol a DST véleménye szerint fegyver- és kábítószer-kereskedelemmel foglalkozott, bár ez utóbbit a francia szervek nem tudták bizonyítani.

Párizs azt állítja, hogy a francia hatóságok keresik a bujkáló ex-tábornokot, a Le Monde információi szerint sem a rendőrségnél, sem a csendőrségnél nincs Gotovina elfogásával megbízott különleges egység. S amíg a párizsi külügy tagadja azokat a spekulációkat, miszerint Gotovina Franciaországban tartózkodna, a DST tavaly októberi információi szerint az ország délkeleti részén telepedett le, ahol máig számíthat az idegenlégiós időszakából származó, a szélsőjobboldali és bűnözői körökben kiépített személyes kapcsolataira. Itt elegendő támogatásra számíthat a maffia részéről, hogy ne kelljen elrejtőznie.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.