Kevesebbet fizetne, cserébe többet dolgoztatna a német Audi

Az Audi cég a munkahelyek külföldre telepítésével fenyegetőzik – írja a Saarländische Rundfunk, a Der Spiegel egy cikkében a vízumbotrány legújabb fejleményeit taglalva. A Welt am Sonntag vasárnapi száma újabb részleteket közöl Oskar Lafontaine e héten megjelent, Schröderről szóló könyvéből.

2005. 03. 13. 9:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Saarländische Rundfunk (sr-online.de)

A német tartományi rádió hírportálja szerint most az Audi cég fenyegetőzik a munkahelyek külföldre telepítésével, amennyiben az alkalmazottak nem hajlandóak bérük egy részéről lemondani.

A cég elnökségének termelésért felelős tagja, Dr. Jochem Heizmann a bérekhez kapcsolódó kiegészítő juttatások egy részéről történő lemondást követelte az alkalmazottaktól. Ezen felül az Audi ingolstadti és neckarsulmi üzemeiben éppen olyan rugalmas munkaidőt tart szükségesnek, mint az Magyarországon a gyárukban a gyakorlat. A magyarországi előnyök közé sorolta Heizmann pl. hogy az Audinak nem kell külön engedélyt kérnie a vasárnapi munkához. Audi szeretné bevezetni az úgynevezett munkaidőszámlákat is. Így az alkalmazottakat, pl. új modellek bevezetésekor hetente 40 óránál tovább lehetne dolgoztatni, amit később – egy összesen hét esztendős cikluson belül – kellene a munkaadónak kiegyenlítenie.

Der Spiegel (spiegel.de)

A kormányközeli hírmagazin A nagykövetek felkelése című írásában mutatja be az úgynevezett vízumbotrány legújabb fejleményeit.

Eddig a történet a zöldek számára világos volt: Joschka Fischer külügyminiszter ugyan a vízumügyben elkövetett néhány sajnálatos hibát – de ezek a kellemetlen körülmények pusztán a kijevi követségen adódtak. A Bundestag vizsgálóbizottságának aktáiból világosan kiderül, a vörös-zöld koalíció vízum- és beutazási politikája a nagykövetek felkelését vonta maga után.

A ma ismertnél jóval nagyobb értetlenséggel és felháborodással reagált közel tucat afrikai, ázsiai és kelet-európai német külképviselet vezetése Joschka Fischer utazási szabadságot garantáló 2000. márciusi utasítására. Az aktákból kiderül, hogy a moszkvai nagykövetségről alig néhány héttel Fischer utasításának életbe lépte után már jelezték a külügyminisztériumnak, hogy képtelenek a vízumkérők rohamának ellenállni.

„Amennyiben a vízumkiadásnál kétséges esetben az utazási szabadság mellett kell dönteni, az egyértelműen a menekült státusért folyamodók és az illegálisan Németországban tartózkodó örmények radikális emelkedéséhez vezet”, figyelmeztetett a jereváni követség is. Hasonló gondok foglalkoztatták a luandai német követség munkatársait, akik szerint minden második angolairól alaposan feltételezhető, hogy nem kíván szülőhazájába visszatérni.

Már 2000 októberében jelezte a rabati követség, hogy a kiadott vízumok száma az utasítás következtébe 50 százalékkal emelkedett. Ami számos európai ország esetében – (főként ahol nagyobb számú marokkói kolónia él, és attól tartottak, ott alámerül a potenciális illegális bevándorló K.L.) – különösen Franciaország, Hollandia és Spanyolország külképviseletén értetlenséget váltott ki.

A külügyminisztérium új vezetése nem vette komolyan a külképviseletekről érkező figyelmeztetéseket, és azzal intézte el, hogy nehéz az újfajta gondolkodásmódot néhány hét alatt keresztülvinni. Nem volt ritka a problémákat jelző követségek munkatársainak kigúnyolása sem.

Megrendülni látszik a külügyminiszter másik védekezési kísérlete is, hiszen eddig Fischer és pártja folyamatosan Volmer utasításról beszélt, azt szuggerálva, hogy annak politikai felelőse az akkori zöld külügyi államminiszter, Ludger Volmer. A vizsgálóbizottság rendelkezésére álló dokumentumokból azonban világosan kiderül, hogy az utasítás előkészítésében és elfogadásában az eddig beismertnél sokkal fontosabb szerepet játszott maga a külügyminiszter.

Welt am Sonntag (wams.de)

A konzervatív napilap vasárnapi száma Schröder megszegi ígéretét címmel újabb részleteket közöl az egykori SPD-elnök és pénzügyminiszter, Oskar Lafontaine e héten megjelent könyvéből.

A neoliberális tévtanokat ostorozó Politika mindenkinek című könyvében Lafontaine úgy fogalmaz, hogy 1998-ig elképzelhetetlen lett volna, hogy az SPD pártkongresszus elfogadja az Agenda 2010 című megszorítás gyűjteményt. Mely a munkanélküliek támogatásának radikális csökkentését, a felmondási védelem fellazítását, a betegbiztosítás munkaadó és munkavállaló általi közös finanszírozását tartalmazta. Ezek a munkaadói szervezetek régi óhajai. S az ő ellenállásukkal szemben harcolták ki szociáldemokraták és a szakszervezetiek generációi ezeket a javaslatokat, mert elkötelezettek voltak a munkavállalók és a szociális igazságosság eszméje iránt. A globalizációval magyarázzák a gazdasági lobbisták e javaslatok átvételét, eszerint a jóléti állam már nem finanszírozható, mert különben veszélybe kerül a német ipar versenyképessége.

A németek már képtelenek a reform szót hallgatni. Azok is, akik amúgy hajlandóak lennének az áldozatokra, sztrájkba lépnek, amikor látják, hogy milyen jövedelem növekedést és adókönnyítéseket él meg a felső tízezer. Már csak nevetést vált ki, amikor az üzemi gyűléseken a vezetés takarékosságra szólítja fel az alkalmazottakat.

A reform fogalmával ma az emberek már nem a meglévő megjavítását, hanem hazugságot és csalást hozzák kapcsolatba. Sokak számára a reformáló a hazug és csaló szinonimájává vált, aki miközben maga meggazdagodott, az emberek bérét és szociális jutatásait kívánja csökkenteni.

Schröder rendszeresen megszegi a választási kampányban tett ígéreteit. Sem az Agenda 2010 elfogadásához, sem a munkanélküli juttatások csökkentéséhez nem rendelkezett választói felhatalmazással. A Bundestagban képviselt pártok sem jobbak nála, hiszen Angela Merkel és Edmund Stoiber például a 2002-es kampányban megígértek mindent, s most ők a szociális juttatások leépítésében Schröder legszorgalmasabb segédei.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.