Ötmillió munkanélküli a tét Berlinben

A társasági és vállalati adó mérséklését kezdeményezte Schröder ma a Bundestagban. A kancellár az ötmillió munkanélküli ügyében ma tárgyalásokat folytat az ellenzék vezéreivel. Angela Merkel és Edmund Stoiber közös cselekvési programot kezdeményezett.

2005. 03. 17. 12:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jogi személyiségű gazdasági társaságokat, nagyvállalatokat sújtó társasági adót 25 százalékosról 19 százalékra csökkentené az a javaslat, amelyet Gerhard Schröder kancellár ismertetett ma a Bundestagban. Schröder a gazdaság élénkítéséről, új munkahelyek teremtéséről folyó vitában szólalt fel. Rendteremtést sürgetett a munkaerőpiacon, hatósági fellépést a külföldi munkaerő törvénybe ütköző alkalmazása ellen. Délután a kormány és az ellenzék egyeztet ugyanezzel a céllal.

Schröder elvileg támogatta az uniós szolgáltatási szektor liberalizálását, ám ellenezte, hogy a liberalizálással úgymond szociális dömping árassza el az országot, azaz közép- és kelet-európai munkavállalók rosszabb anyagi és szociális feltételek mellett vállaljanak munkát, mint a németek.

Németországban a munkanélküliek száma februárban túllépte az 5,2 milliót, márciusban elérheti az 5,3-5,4 milliót.

Széles körű társadalmi összefogást kezdeményezett a német kormány a kritikussá vált munkanélküliség ellen – tudósít a Le Monde. Ötmillió munkanélküli országa – jellemzi a francia lap a készülődő csütörtöki megbeszélések hátterét.

Németországnak minden erejét mozgósítani kell a munkanélküliség ellen. Ötmillió munkanélküli, ez túl sok: egyelőre sem a bal-, sem a jobboldal nem képes válaszolni a kihívásra – fogalmaz a francia baloldali lap. Februárban bombaként hatott az adat megjelenése (egészen pontosan: 5 216 ezer munkakereső) a gondjain felülemelkedni látszó német kormányra.

Ebben a lélektani pillanatban kezdeményezte a találkozót Angela Merkel (CDU) és Edmund Stoiber, a CSU vezetője. Schröder az előzetes várakozásokkal ellentétben belement a találkozóba, amivel találgatások sokaságára adott okot.

A nemzeti összefogás jegyében került sor kedden is arra a találkozóra, amely Horst Köhler német elnök és a németországi munkaadói szövetség között zajlott le, s amelyen Köhler – nem tagadva meg világbanki elnöki múltját – a nyitott gazdaság mellett foglalt állást, megegyezést sürgetve a politikai elitek között. Köhler az egyeség megkötését „hazafias kötelességnek” nevezte.

„Válságban vagyunk” – jelentette ki a köztársasági elnök, hozzátéve: „csak félve merjük megmondani a mieinknek, hogy a reformok még nem értek véget, csak éppen a közelgő választások miatti taktikák során senki nem mer rólunk beszélni”. Alacsonyabb munkaköltségek, rugalmasabb munkaerőpiac, racionálisabb jóval kevésbé radikális pénzügyi rendszer – sorolta Köhler a kívánatos változtatásokat.

A megbeszélések előtt a német munkaadók képviselője nem rejtette véka alá, hogy – bár a megkezdett reformokat csak üdvözölni tudják – az eddig megtett lépések nem elegendőek arra, hogy új lendületet adjanak a lelassult német gazdaságnak. Dieter Hundt nyolcpontos cselekvési programot dolgozott ki, sürgetve a vállalatokra nehezedő pénzügyi és szociális terhek enyhítését, a munka törvénykönyvének megreformálását. Hundt főleg azokat a jogszabályokat támadja, amelyek az elbocsátásokkal szemben védik a munkavállalókat és szabályozzák a munkaadók-munkavállalók közötti tárgyalások menetét; emellett a szociális jellegű állami kiadások drasztikus csökkentését kezdeményezte programjában.

Hundt is keményen támadja a vitatott diszkriminációellenes törvényeket, amelyek a konzervatívok szerint büntetik a vállalatok dinamizmusát – teszi hozzá a Le Monde.

A legfontosabb kérdés tehát az lesz csütörtökön, hogy folytatja- e Németország a megkezdett reformokat. Az SPD népszerűsége zuhanni kezdett 2004-ben. A kereszténydemokraták egyes régiókban keményen előretörtek: a Der Spiegel című hetilap felmérése szerint a stratégiai fontosságú Észak-Rajna-Vestfáliában a CDU a szavazatok 43 százalékát mondhatja magáénak az SPD 35 százalékával szemben, nem sokkal a május 14-i választások előtt. Schröder a szakszervezetekkel amúgy is feszültté vált viszony további romlását kockáztatja, ha kormánya tovább nyirbálja a Németországban amúgy is megkurtított munkavállalói jogokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.