Nem más adott felhatalmazást az iraki foglyok vallatásánál alkalmazott módszerekre, mint Ricardo Sanchez tábornok, az Öböl menti országban állomásozó amerikai expedíciós erők főparancsnoka 2003–2004-ben – közli a Reuters egy kedden napvilágot látott feljegyzésre hivatkozva.
A 2003. szeptember 14-én keletkezett jegyzék létezése ismert volt, ám tartalma nem került nyilvánosságra. A memorandumot az Amerikai Polgári Szabadságjogok Uniója szerezte meg. A szervezet a nyilvánosság szabadságára vonatkozó törvényre hivatkozva juthatott a dokumentumhoz.
– A feljegyzésből egyértelműen kiderül, hogy Sanchez tábornok engedélyt adott Irakban illegális eszközök alkalmazására – nyilatkozta a brit hírügynökségnek Amrit Singh, a polgárjogi szervezet ügyvédje. – Olyan technikákat alkalmaztak, melyek határozottan ellentétesek a genfi egyezmény rendelkezéseivel, és ellentmondanak a hadseregnek a (foglyokra vonatkozó) vallatásról szóló, hatályos útmutatásaival is – tette hozzá.
2004 áprilisában vált köztudottá az Abu Graib börtönben fogva tartott irakiak kínzása és szexuális megalázása, Sanchez ekkor volt az amerikai expedíciós erők főparancsnoka Irakban. Ezelőtt mintegy 9 hónappal George Casey követte őt posztján.
Az Irakban alkalmazott vallatási technikák közül legalább 12 nem engedélyezett az amerikai hadseregben – derül ki Singh vizsgálataiból. Ráadásul a megszálló hadsereg „speciális” módszereket is alkalmazott. Ezek közé tartozik, hogy kutyákat is használtak a vallatásoknál, hogy „kihasználják az arabok kutyáktól való félelmét”. Sanchez a feljegyzéshez hozzáfűzi: betartották a biztonsági előírásokat, a kutyák egyfolytában egy kutyakiképző felügyelete alatt álltak, aki vigyázott, hogy az állatok ne érhessenek a foglyokhoz.
A katonai vezetés szintén engedélyezte, hogy „stresszhelyzetet” alkalmazzanak, így lehetetlen testhelyzetekbe kényszerítették a foglyokat, de megengedett volt az érzékelő rendszerek manipulálása is: ez az alvó foglyok erős fénnyel való megvilágítását, a hideg-meleg váltakozva történő alkalmazását, kellemetlen bűzzel való kínzást vagy teljes elkülönítést is jelenthetett. A foglyokat meg is téveszthették, elhitetve velük, hogy kihallgatójuk nem amerikai, hanem egy harmadik ország polgára.
A Pentagon belső vizsgálatát vezető Alberth Church altengernagy ugyanakkor azt közölte: egyetlen, a foglyok kihallgatását szabályozó, hatályos rendelkezés sem tehette lehetővé mindazt a zaklatást, amiben az Abu Graibban fogva tartottak részesültek.
Így menekül Magyar Péter az újságírók elől - videó