Tábornoki felhatalmazás tette lehetővé az iraki kínvallatásokat

A katonai vezetés engedélyével került sor a foglyok kínvallatására Irakban – derül ki abból a belső feljegyzésből, melyet egy amerikai emberjogi csoport szerzett meg a napokban. Az embertelen módszerek alkalmazására Ricardo Sanchez tábornok adott felhatalmazást.

2005. 03. 30. 10:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem más adott felhatalmazást az iraki foglyok vallatásánál alkalmazott módszerekre, mint Ricardo Sanchez tábornok, az Öböl menti országban állomásozó amerikai expedíciós erők főparancsnoka 2003–2004-ben – közli a Reuters egy kedden napvilágot látott feljegyzésre hivatkozva.

A 2003. szeptember 14-én keletkezett jegyzék létezése ismert volt, ám tartalma nem került nyilvánosságra. A memorandumot az Amerikai Polgári Szabadságjogok Uniója szerezte meg. A szervezet a nyilvánosság szabadságára vonatkozó törvényre hivatkozva juthatott a dokumentumhoz.

– A feljegyzésből egyértelműen kiderül, hogy Sanchez tábornok engedélyt adott Irakban illegális eszközök alkalmazására – nyilatkozta a brit hírügynökségnek Amrit Singh, a polgárjogi szervezet ügyvédje. – Olyan technikákat alkalmaztak, melyek határozottan ellentétesek a genfi egyezmény rendelkezéseivel, és ellentmondanak a hadseregnek a (foglyokra vonatkozó) vallatásról szóló, hatályos útmutatásaival is – tette hozzá.

2004 áprilisában vált köztudottá az Abu Graib börtönben fogva tartott irakiak kínzása és szexuális megalázása, Sanchez ekkor volt az amerikai expedíciós erők főparancsnoka Irakban. Ezelőtt mintegy 9 hónappal George Casey követte őt posztján.

Az Irakban alkalmazott vallatási technikák közül legalább 12 nem engedélyezett az amerikai hadseregben – derül ki Singh vizsgálataiból. Ráadásul a megszálló hadsereg „speciális” módszereket is alkalmazott. Ezek közé tartozik, hogy kutyákat is használtak a vallatásoknál, hogy „kihasználják az arabok kutyáktól való félelmét”. Sanchez a feljegyzéshez hozzáfűzi: betartották a biztonsági előírásokat, a kutyák egyfolytában egy kutyakiképző felügyelete alatt álltak, aki vigyázott, hogy az állatok ne érhessenek a foglyokhoz.

A katonai vezetés szintén engedélyezte, hogy „stresszhelyzetet” alkalmazzanak, így lehetetlen testhelyzetekbe kényszerítették a foglyokat, de megengedett volt az érzékelő rendszerek manipulálása is: ez az alvó foglyok erős fénnyel való megvilágítását, a hideg-meleg váltakozva történő alkalmazását, kellemetlen bűzzel való kínzást vagy teljes elkülönítést is jelenthetett. A foglyokat meg is téveszthették, elhitetve velük, hogy kihallgatójuk nem amerikai, hanem egy harmadik ország polgára.

A Pentagon belső vizsgálatát vezető Alberth Church altengernagy ugyanakkor azt közölte: egyetlen, a foglyok kihallgatását szabályozó, hatályos rendelkezés sem tehette lehetővé mindazt a zaklatást, amiben az Abu Graibban fogva tartottak részesültek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.