A csehek a nácikhoz hasonlítják Stoibert

Gerhard Schröder, német kancellár Prágában elhatárolódott Edmund Stoibernek a Benes-dekrétumok visszavonására vonatkozó követelésétől – olvasható a Frankfurter Allgemeine Zeitung című lapban. A cseh szociáldemokraták is válaszoltak a bajor kancellár kijelentésére, és egyes CSU politikusokat a Harmadik Birodalom vezetőihez hasonlítottak.

2005. 05. 18. 7:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung című konzervatív napilap Schröder kigúnyolja Stoibert és visszautasítja bírálatát című írásában számol be a német kancellár kettős mércéjéről.

Gerhard Schröder (SPD) Prágában méltatta a kétoldalú kapcsolatokat, és elhatárolódott a bajor miniszterelnöknek a Benes-dekrétumok visszavonására vonatkozó követelésétől. Miután Schröder találkozott cseh szociáldemokrata kollégájával, Jiri Paroubekkel, elfogadhatatlannak nevezte a dekrétumok visszavonására vonatkozó követelést. Az SPD politikusa szerint a kétoldalú kapcsolatok kiválóak, melyet egy „önjelölt próféta” „egyik-másik ünnepi beszéde” sem képes megzavarni.

Schröder pusztán „személyes katasztrófának” nevezte, több mint hárommillió német elüldözését, melynek során minimum kétszázezret megöltek közülük. Majd következett a végső érv, miszerint az elüldözésük „oka a megszállás és háború volt, mely Németországból indult ki.”

Edmund Stoiber vasárnap a Szudéta-németek augsburgi találkozóján felszólította Csehországot, hogy „egy baráti gesztus” keretében törölje el a Benes dekrétumokat. Egyúttal provokációnak nevezte Benes szobrának felállítását.

A kormányzó cseh szociáldemokraták, válaszul Stoiber beszédére, kedden határozatot fogadtak el, melyben egyes CSU politikusokat a Harmadik Birodalom vezetőihez hasonlítottak. „A náci birodalom vezetőitől szoktunk meg ilyen Csehszlovákia és Benes elleni támadásokat,” áll a nyilatkozatban.

Markus Söder, a CSU főtitkára, Schröder prágai nyilatkozatát kínos nyelvbotlásnak nevezte, majd megjegyezte: „Rossz demokratikus stílusra vall, ha egy kancellár külföldön negatívan nyilatkozik saját honfitársairól.”

Michael Grauel, a bajor kancellária szóvivője szerint jól tenné Schröder, ha az etnikai tisztogatásokat nem csak a világ távoli sarkain ítélné el, hanem azt akkor is az emberi jogok elleni bűnnek nevezné, ha annak áldozatai német civilek.

Der Spiegel (spiegel.de)

A fenti témával a Schröder és a csehek rendreutasítják Stoibert című cikkében foglalkozó baloldali hírmagazin úgy tudja Budapest is bírálja Prágát a Benes emlékmű miatt. Az MTI tudósítása alapján idézik a kormányszóvivőt, akit kövezetesen László Bolgárnak írnak. A szóvivő szerint a téma „feldolgozatlan történelmi kérdés”, ennek ellenére elvárható lenne a cseh kormánytól, hogy elhatárolódik a kollektív bűnösség elvétől, és ezzel az EU elveihez tartja magát, miután Magyarország és Csehország is ezeket vallják. A baloldali hírmagazin, mintegy magyarázatul az etnikai tisztogatásokra, nem mulasztja el megemlíteni, hogy Magyarország a második világháborúban Németország szövetségese volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.