Az osztrákok többsége elképzelhetőnek tart egy új holokausztot

Az osztrák lakosság 54 százaléka tartja elképzelhetőnek egy új holokauszt megvalósulását, és mindössze 18 százalékuk találja szimpatikusnak a zsidókat – derült ki a Die Presse című lap cikkéből, mely ismerteti az Amerikai Zsidó Bizottság hét országban végzett közvélemény-kutatásának eredményeit.

2005. 05. 18. 7:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák lap Ausztria: 54 százalék lehetségesnek tart egy új holokausztot címmel ismerteti egy közvélemény-kutatás eredményeit.

Az Amerikai Zsidó Bizottság az Egyesült Államokban és hat európai országban (Ausztriában, Franciaországban, Lengyelországban, Nagy-Britanniában, Németországban, Svédországban) végeztetett közvélemény-kutatást, melynek egyik kérdése így hangzott: „Milyen valószínűnek tartja, hogy a zsidó nép a következő években ismét egy kiirtási kísérlet alanyává válhat?” A fenti kérdésre az osztrákok 44 százaléka „többé-kevésbé valószínű”, tíz százaléka „nagyon valószínű”, míg 40 százalékuk „inkább valószínűtlen” választ adta.

Az Egyesült Államokban a megkérdezettek 41 százaléka, Lengyelországban és Svédországban 40 százalékuk, Franciaországban 19, Nagy-Britanniában 36, Németországban 32 százalék tartja elképzelhetőnek egy új holokauszt megvalósulását.

Ausztriában a többi országhoz képest magasabb arányban támogatták a megkérdezettek, hogy hatvan évvel a holokauszt után a közéletben már ne foglalkozzanak annyit a kérdéssel. Érdekes módon szintén Ausztriában támogatták a legnagyobb arányban, hogy a témával az iskolában többet foglalkozzanak.

Az osztrákok 42 százaléka értett egyet azzal, hogy a zsidók a holokauszt emlékét saját céljaikra használják ki. Az osztrák lakosság 18 százaléka állította, hogy szimpatikusnak találja a zsidókat, ilyen alacsony arányt egyetlen más ország lakói esetében sem mértek. A megkérdezett osztrákok 45 százaléka többé-kevésbé egyetértett azzal a kijelentéssel, hogy a zsidók túlzottan nagy befolyással rendelkeznek a világ történéseiben, és ez az arány Lengyelországban elérte az 56 százalékot.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazinban Georg Mascolo Tíz halálos szó című washingtoni tudósításában vázolja a Newsweek-botrány hátterét.

A vallásos mozlimok tiltakozását kiváltó cikket Michael Isikoff, a lap egyik sztárriportere írta. A május 9-i lapszámban egy rövid tudósítást jelentetett meg kollégájával, John Barryvel, melyben egy guantanamoi belső vizsgálat eredményeit publikálták. Eszerint a kihallgatók az egyik ottani fogoly Koránját lehúzták a WC-ben. Isikoff szerint egy régi és megbízható kormányzati informátoruk juttatta el hozzá a történetet. Az ügynek nem tulajdonított nagy jelentőséget a Pentagon sem, hiszen a Newsweek publikálás előtt, megadva az állásfoglalás lehetőségét, elküldte a cikket a hadügyminisztériumnak, ahonnan semmiféle reakció nem érkezett.

Senki sem cáfolta a lap állításait a magazin megjelenése után sem, a hírrel alig foglalkozott az amerikai média. A fogolytáborban történt többi eseményhez képest a Korán történet még a veszélytelenebbek közé tartozott. A hadsereg egykori tolmácsának, Erik Saarnak éppen most jelent meg az a könyve, melyben a női kihallgató tisztek praktikáit írja le, többek között az egyik fogoly vörös festékkel történt bekenését, melyről azt mondták neki, hogy menstruációs vér.

A Korán megszentségtelenítéséről már más sajtóternékek is beszámoltak, forrásként általában szabadon bocsátott foglyokat megjelölve. Most azonban a hír, melynek elterjedéséről radikális prédikátorok gondoskodtak, tiltakozást váltott ki Gázától egészen Afganisztánig. A feldühödött tömegek reakciója erőszakosabb volt, mint amikor kitudódtak az Abu Graib börtönben történt kínzások. A demonstrációk halálos áldozatokat is követeltek, és a washingtoni külügyminiszter-asszony, Condoleezza Rice kénytelen volt egy gyors nyilatkozatban tudatni, az Egyesült Államok rendkívül tiszteli a Koránt.

A késői felháborodást és az amerikai kormány nyilatkozatát követően, miszerint ők nem tudnak a Korán ilyetén megszentségtelenítéséről, Isikoff szombaton ismét megkérdezte informátorát, aki ugyan biztos volt abban, hogy valamit olvasott egy Koránról a WC-ben, de arra már nem emlékezett, hogy a történet valóban Guantanamóban történt volna.

A Newsweek bocsánatot kért a tiltakozások áldozataitól, és azoktól az amerikai katonáktól, akik a muzulmán világban veszélybe kerültek. „Sajnáljuk, hogy a történet egy részében hagytuk magunkat félrevezetni” – írta a Newsweek kiadója, Mark Whitaker a lap legfrissebb számában. Washington az erőszak hullámot befejezendő, utasította az iszlám országokban fekvő nagykövetségeit, hogy a lehető leggyorsabban gondoskodjanak a cáfolat elterjesztéséről.

A Newsweek cáfolata ellenére sem szűnnek meg a tiltakozások. A muzulmán országokban keringő összeesküvés elméletek szerint a cáfolatot az amerikai kormány kényszerítette ki. „Nem hagyjuk magunkat félrevezetni”– nyilatkozta az afgán teológus Sadullah Abu Aman. „Amerika ezzel csak védekezni kíván haragunk ellen.” Az arab liga országai is elítélték a Korán megszentségtelenítését, egyes muzulmán prédikátorok a szent háború meghirdetésével fenyegettek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.