Nyugat-Szahara központja, El-Ajún a megmozdulások színhelye, ahol legutoljára 1999 októberében törtek ki nagyobb zavargások.
Az évek óta ismét növekvő feszültség a múlt vasárnap csapott át először utcai megmozdulásokba, amikor a hatóságok Agadir börtönébe akarták szállítani el-Ajúnból egy 12 évre ítélt a Marokkótól való elszakadásért küzdő függetlenségi mozgalom egyik harcosát, el-Ajúnból. Mohammed Hadi elhurcolásának hírére azonnal megteltek a helyi börtön körüli utcák. Először a letartóztatott népes családja, majd a környékbeliek, később az elszakadásért küzdő mozgalom hívei is csatlakoztak a börtön blokádjához.
A Le Monde hozzáteszi: a gyors mozgósítás technikai feltételeit az elszakadásért küzdő Polisario Front biztosította. A szomszédos Algériában, Tindufban működik a függetlenség-pártiak rádiója, amely Nyugat-Szahara Algériába menekült, több százezer lakosát képes megszólítani, míg a Marokkóban élők mobiltelefonjuk segítségével riadóztatják egymást.
A Polisario Front több évtizede vitatja az ásványkincsekben, így földgázban és kőolajban gazdag terület hovatartozását. Marokkó végleg integrálni szeretné a területet, míg a szervezet az egykori spanyol gyarmat önállósodásáért küzd. A villongások nem tesznek jót Marokkó és Algéria szomszédságának, Algéria ugyanis menedéket nyújt a Dél-Afrika számos állama által elismert „Szaharai Arab Demokratikus Köztársaság” létrehozásáért küzdőknek.
A keleti blokk országai 1989 előtt támogatták a Polisariót, amely magát a palesztin mozgalom testvérszervezetének tekinti, ám nem riad vissza a szocialista országok módszereire emlékeztető eszközöktől: az Amnesty International épp a napokban ítélte el, hogy a mozgalom embertelen körülmények között tart fogva tindufi rabtáborában mintegy 400 marokkóit. Amerikában élő marokkóiak szervezete Condoleezza Rica amerikai külügyminiszterhez fordult, hogy a Polisariót is szerepeltessék a terrorszervezetek listáján. James Mac Cain republikánus szenátor szintén elítélte, hogy a függetlenségért küzdő szervezet a több száz marokkói foglyot túszként kezelné a területről folyó tárgyalások során.
A Polisario aktivistái szerint intifáda, szent háború vette kezdetét Nyugat-Szaharában. Annyi biztos: a közeljövőben ismét fölerősödnek a függetlenségi törekvések a nyugat-szaharai régióban.
Bemutatjuk Bencét, Magyar Péter riporterekre rátámadó testőrét