Német veszély Európában?

Katasztrofális következményei lennének, ha a franciák nemet mondanának az uniós alkotmányra – áll német értelmiségiek Le Monde-ban publikált levelében, írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Erősítenünk kell a nemi egyenlőség terén az uniós eszközök létrehozására vonatkozó követeléseinket – nyilatkozta Gurmai Zita EP-képviselő a Die Standardnak a török munkaerőpiac ügyében.

2005. 05. 05. 13:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

Néhány értelmiségi – élükön Klaus Harpprechttel – kedden nyílt levelet írt francia barátainak, amit a Le Monde-ban publikált – írja a konzervatív német napilap. Az írás az európai alkotmányról rendezett népszavazás apropóján íródott. Az aláírók szerint az alkotmány elutasításával a franciák a jobb- és baloldali nacionalizmus bunkerébe zárnák magukat.

Jäger szerint a nyílt levél egyik érve érdemel különös figyelmet, miszerint az elutasításnak „katasztrofális következményei” lennének „a lengyelek és a többi új uniós tagállam számára, akiket nem szabad, hogy Franciaország magára hagyjon az újraegyesült Németország és az orosz birodalom között.” A francia barátaiknak írt levelet többek között Wolf Biermann, Günter Grass, Jürgen Habermas, Alexander Kluge, Michael Naumann szignálta.

„Nem szabad magára hagyni a kicsiket és egyáltalán a gyengébbeket, akiknek erős védelemre van szükségük. Az is világos, hogy kinek kell ezt az erős védelmet garantálnia” – írja a lap.

Úgy tűnik, a levél aláíróinak érvelésként elegendő, ha a francia publikumban megkísérlik a németellenes érzelmeket előhívni. Hiszen felhívásuk nem jelent mást, minthogy Franciaország kötelessége természetes védhatalmi hivatását ellátnia, és a német veszélyt ismételten komolyan vennie,a melyhez – így az aláíró értelmiségiek –, szükséges az EU alkotmánya. A cikk írója szerint ilyen helyzetekben feltétlenül érdemes idézni Rudyard Kipling angol író alapvetését, amely szerint soha sem bízz egy olyan emberben, aki rosszat mond a hazájáról.

Die Standard (diestandard.at)

A politikai korrektségre a névelő megváltoztatásával is adó baloldali osztrák lap a Nyitott Társadalom Intézet (NYTI) kutatásainak megrázó eredményeit közli Kevesebb nő a török munkaerőpiacon című írásában.

A nők szerepe csökkent a török munkaerőpiacon, állapította meg az NYTI-nek az új tagállamokban és a tagjelölteknél a nemi diszkrimináció kérdésében végzett vizsgálata. Eszerint a munkában álló nők aránya 1999 és 2004 között 34 százalékról 22,5 százalékra csökkent, ráadásul a nők átlagosan majd negyedével kevesebbet kerestek férfi kollégáiknál. A tanulmány készítői a csökkenés legfontosabb okát a nehéz török gazdasági helyzetben látták, ami a hagyományos nemi szerepek megerősödéséhez vezetett. Az NYTI szerint nem létezik a női foglalkoztatás emelését célzó következetes politika. A török parlamentben a női képviselők aránya mindössze 4,4 százalék, míg a helyi parlamentekben alig 0,6 százalék.

„A jelentés eredményei azt mutatják, hogy erősítenünk kell a nemi egyenlőség terén a törvényileg kötelező uniós eszközök létrehozására vonatkozó követeléseinket” – nyilatkozta a kérdés zászlóvivőjének számító Gurmai Zita szocialista európai parlamenti képviselőnő, a egyenjogúsági bizottság alelnöke.

Handelsblatt (handelsblatt.com)

A gazdasági napilap Vereség előtt áll a vörös-zöld koalíció címmel közöl az északrajna-vesztfáliai tartományi választások előtt két és fél héttel közvélemény-kutatási eredményeket.

Amennyiben az észak-rajna-vesztfáliai tartományi gyűlést most vasárnap választanák, akkor a CDU 45, az FDP hét százalékot kapna – adta hírül a német közszolgálati televízió, az ARD szerda este. Az SPD egy ponttal javított, így most 35 százalékon áll, míg a zöldek egy százalékot veszítettek és most nyolc százalékot érnének el. A legnépesebb szövetségi államban az ARD 1010 választópolgárt kérdezett meg. Az utolsó vörös-zöld tartományi kormány veresége veszélyt jelenthet a berlini koalícióra is.

Szövetségi szinten az SPD egyelőre nem tud hasznot húzni a pártelnök, Franz Müntefering által kirobbantott „kapitalizmusvitából”. Amennyiben vasárnap Bundestag választások lennének, a szociáldemokraták mindössze a voksok 29 százalékára számíthatnának, míg a zöldek a leadott szavazatok egytizedére. Ezzel szemben a keresztény uniópártok és az FDP egy-egy százalékkal tudott javítani a megítélésén, így a szavazatok 45, illetve hét százalékára számíthatnának. A PDS a maga négy százalékával elvétené a Bundestagba kerüléshez szükséges ötszázalékos küszöböt.

A megkérdezettek több, mint kétharmada osztja Franz Müntefering gazdaságot érintő bírálatát. Ugyanakkor a válaszadók alig 24 százaléka gondolja, hogy a vita használ Németországnak és 54 százalékuk kifejezetten károsnak nevezte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.