Sötét jövő előtt áll Kína

Elképzelhetetlen méretű válság fenyegeti Kínát – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Az ország akut problémái közé tartoznak az ellátás nélkül maradó nyugdíjasok, a munkakörülményeik miatt tiltakozó bányászok, az eladósodott bankok, a túlpörgetett ingatlanpiac, valamint a jüan árfolyamáról folytatott viták. A demográfiai problémákat pedig súlyosbítja a piacgazdasági átmenet, az egypártrendszer, illetve a fejletlen pénzpiac.

2005. 05. 13. 7:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net) konzervatív napilapban Christoph Hein Kína nyugdíjválsága címmel tudósít egy máig szinte alig tárgyalt problémáról.

Nem a tajvani kérdés és nem a bankrendszer életképessége dönti el Kína jövőjét. A rendszer gyenge pontja az idősek ellátásának kérdése. A közép birodalma rendkívül gyorsan rohan egy elképzelhetetlen méretű válság felé. A hivatalos egyke-politika és azon állami üzemek felszámolása következtében, melyek gondoskodtak a nyugdíjasokról, egyre több idős kínai marad ellátás nélkül. Miközben 2000-ben 131 millió ember, a lakosság tizede volt idősebb 60 esztendősnél, addig ez az arány 2010-ben 12,5 százalék lesz, 2020-ben már eléri a 17 százalékot, míg 2050-re arányuk már 29 százalékra emelkedik és 438 millió emberrel kell számolni.

A kormány egyelőre az aktuális problémák kezelésével van elfoglalva. A lakosság növekvő nyugtalanságát eddig jóléti ígéretekkel és a nemzeti büszkeség erősítésével még képes volt mederben tartani. Akut problémák közé tartoznak a munkakörülményeik miatt tiltakozó bányászok, az eladósodott bankok, a túlpörgetett ingatlanpiac, valamint a jüan árfolyamáról folytatott viták. A már említett demográfiai problémákat súlyosbítja a piacgazdasági átmenet, az egypártrendszer, valamint a fejletlen és számos gyermekbetegséggel küzdő pénzpiac.

Az ország hagyományos ellátórendszerei szétesőben vannak: a családi kötelékek, amelyekben korábban gondoskodtak az idősekről, már szétszakadtak. Egyre több kínai él kis családokban, vagy özönlik a keleti parti nagyvárosokba, hogy pénzt keressen. Öregek és betegek maradnak a kiürülő falvakban. Azok az állami vállalatok, melyek eddig jórészt az idősekről gondoskodtak, már nem léteznek, egy mélyreható strukturális reform elszenvedői, s közülük sokan külföldi konszernekbe olvadnak be. A most 30 és 40 éves munkavállalók generációja nyugdíjba menetelekor aligha várhat el valamit is a munkaadójától.

S pontosan ezek a munkavállalók alig rendelkeznek annak lehetőségével, hogy idős koruk életminőségét megtakarításokkal biztosítsák. Ugyan 40 százalékos szinttel igen magas megtakarítási kvóta, de az alig 2,5 százalékos kamatok mellett e pénzeket felfalja az infláció. A tőzsdén már többször is megégették a kezüket a kisbefektetők. Így csak két lehetőség marad: a pénz egy részének kicsempészése, valamint az ingatlanokba történő befektetés.

Az országból kicsempészett fekete pénzek befektetését hongkongi és szingapúri vagyonkezelők ugyan lényegesen könnyítették. A komoly ingatlankereslet viszont az árak mesterséges felfújódásához vezethet, melynek várható kipukkanása rendkívül komoly szociális problémákkal fenyeget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.