Sztálin után vágyakoznak az oroszok

Az európai harcok végét idén május 9-én nagy pompával és nemzetközi vendégsereggel ünneplik Oroszországban. Putyin ugyanis fel kívánja idézni országa egykori nagyságát, és azt, hogy a Szovjetunió viselte a Németország elleni háború legfőbb terhét. Nem csoda – írja a Welt am Sonntag, hogy Sztálin egyre inkább a rend, tekintély és igazságosság félreértett szimbólumaként tér vissza sok orosz tudatába, akik egy ilyen vezért kívánnak vissza.

2005. 05. 02. 7:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Welt am Sonntag (wams.de) című konzervatív napilap vasárnapi kiadásában Georg Reuth Vágyakozás Sztálin után című írásában a szovjet diktátor reneszánszával foglalkozik.

Az európai harcok végét az orosz elnök akaratából az idén május 9-én különösen nagy pompával és nemzetközi vendégsereggel ünneplik. Putyin fel kívánja hívni az egész világ figyelmét országa egykori nagyságára, s arra, hogy a Szovjetunió viselte a Németország elleni háború legfőbb terhét. Putyin maga mögé kívánja állítani az orosz társadalmat, hiszen a „nagy honvédő háború” mítosza az utolsó integráló gondolat, mely túlélte a peresztrojkát és a Szovjetunió eltűnését – azt a folyamatot, melyet a közelmúltban az orosz elnök a 20. század legnagyobb katasztrófájának nevezett.

Az elnök – aki az egykori szovjet himnusz melódiáját Oroszország himnuszává tette és ezzel jelezte a történelmi kontinuitást – tudja, széles tömegek tartják úgy, hogy hiába hozták meg a háborús áldozataikat, elárulták őket. Megvetésük a Nyugat mellett, elsődlegesen Gorbacsovnak és sleppjének szól, akik a második világháborúban véresen kiharcolt nagyhatalmi státust könnyelműen feladták, és szabaddá tették az utat a kapitalizmus előtt, amit a legtöbb orosz úgy él meg, ahogyan azt előttük a legsötétebb kommunista propaganda felvázolta.

Ezért aligha lehet azon csodálkozni, hogy a háború nagy győztese Sztálin, egyre inkább a rend, tekintély és igazságosság félreértett szimbólumaként tér vissza sok orosz tudatába. Egy ilyen vezért kívánnak vissza sokan, az elviselhetetlen szociális ellentétektől szétszaggatott és céltalanná vált orosz társadalomban, melyre évek óta a csecsen háború terhe nehezedik.

Az a néhány személy, aki figyelmeztet az új tévútra, mint az egykori PB-tag Alexander Jakovlev, aki ma a politikai megtorlások áldozatainak rehabilitációját célul tűző bizottságot vezet, Oroszországban aligha számíthat meghallgatásra.

Putyin Oroszországában tabunak számít a Molotov-Ribbentrop paktum éppen úgy, mint a szovjet csapatok által elkövetett bűnök, a galíciai Lembergben elkövetett mészárlások éppen úgy, mint Katyn. S a sajnálat egyetlen szavát sem vesztegetik a szisztematikus etnikai tisztogatások áldozataira, melyben a második világháború végén németek milliói vesztették életüket a birodalom egykori keleti tartományaiban – nem is szólva az egymillió megerőszakolt nőről.

A kommunisták vezetője Genagyij Zjuganov már Volgográd régi nevének visszaállítását, Sztálingrádra történő átkeresztelését követeli. A város legfőbb vásárló utcáját már „Sztálingrádi Proszpektnek” hívják.

De Zjuganov, aki Putyin nagyorosz politizálását látva szívélyes kapcsolatot alakított ki a Kremllel, még többet követel. Szeretné a szovjet kommunista párt híres XX. kongresszusának határozatait is revízió alá venni. 1956-ban Nyikita Hruscsov szakított a sztálinizmussal és a diktátor személyi kultuszával. Fél évszázaddal később alig múlik el egy nap anélkül, hogy delegációk, közöttük fiatalok is, ne helyeznének el vörös szegfűt Sztálinnak a Kreml falába épített síremlékénél és a Lenin mauzóleumnál.

S egyáltalán a mai Oroszországot, úgy tűnik, elönti a vörös zászlók tengere – az ország vörös színbe és nem a fehér-kék-vörösbe, Oroszország nemzeti színeibe öltözik. Ezek a színek nem igazán passzolnak a győzelmi ünnepségekhez, már csak azért is, mert a második világháborúban e színek alatt harcoltak a Vlaszov-féle Orosz Nemzeti Felszabadító Hadsereg csapatai a németek oldalán a Vörös Hadsereg ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.