A Handelsblatt tudja, ki „a Gyurcsányi”?

Külön törvényre van szükség, hogy a köztisztségeket csak németül beszélők tölthessék be Németországban, s ne ítélkezhessen a nyelvet nem is értő ülnök egy büntetőperben – írja a Die Welt. Az őszi választási vereség árnyékában 110 SPD képviselő verseng a német kormánypárt várhatóan 60 listás helyéért – írja a Financial Times Deutschland.

2005. 06. 01. 8:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Handelsblatt (handelsblatt.com)

A német gazdasági lap Kelet-Európaiak gondok között című írásában foglalja össze a tavaly csatlakozott államok vezetőinek véleményét a francia népszavazás eredményéről, egyúttal megadja a választ arra, hogy ki az a régóta keresett misztikus Gyurcsányi.

Aleksander Kwasniewski lengyel elnök úgy fogalmazott, hogy szomorú a referendum eredménye miatt, de nem hiszi, hogy vége lenne az európai integrációnak, és a jövőben ne lenne több bővítési forduló. Az alkotmány ellenzői ezzel szemben üdvözölték a franciák döntését. Az Európai Parlament lengyel alelnöke, Jacek Saryusz-Wolski, akinek jó esélye van arra, hogy ősszel az új konzervatív kormány külügyminisztere legyen, úgy nyilatkozott: „Ez egy rossz szerződés, bürokratikus, és ellenkezik a polgárok érdekeivel. Nincs értelme ezt az alkotmányt a lengyelekkel megszavaztatni.”

A magyar miniszterelnök az eredményt szerencsétlennek, de nem végzetesnek nevezte. Az EU az érvényes szerződések alapján is működőképes, nyilatkozta. Most azonban már minden tagállam számára világossá kell válnia, hogy a polgárok egy élő közösséget szeretnének és nem egy bürokratikus Európát – írja a kormányfő által mondottakat idézve a cikk. Majd az egyik következő mondatban így folytatja: „Nekünk az európai szociális modellt kell biztosítanunk – mondta Gyurcsányi”. (sic!)

Die Welt (welt.de)

A konzervatív napilapban Ansgar Graw Tervezik a német nyelvismeret kötelezettséget címmel tudósít a multi-kulti társadalommal együtt járó egyik korszakos felismerésről.

A Romániából érkezett ülnöknő rendelkezett ugyan német állampolgársággal, csak németül nem tudott – derült ki egy mainzi bíróságon, ahova a bírónő az ő munkáját segítő ülnök kedvéért volt kénytelen tolmácsot beidézni.

Ennek azonban nem szabad megismétlődnie: aki nem tud németül, annak a jövőben nem szabad ülnökként tevékenykednie a bíróságon – legalább is ezt kívánja elérni tegnap benyújtott törvénytervezetével a rajna-pfalzi SPD-FDP koalíciós kormány, melyet továbbítottak a Bundesrathoz és a Bundestaghoz. „Ennek valójában magától értetődőnek kellene lennie”, nyilatkozta a törvénytervezet kezdeményezője, a tartományi igazságügy miniszter Herbert Mertin (FDP). „Létezik ugyanis egy joghézag az eljárásjogi törvényben, így eddig a vádlottat olyan ülnökök is elítélhették, akik egyáltalán nem tudnak németül” – magyarázza az indítvány alapját a tárcavezető.

A probléma alapja, hogy a tiszt ellátásra nincs elegendő jelentkező a németországi születésűek közül, így sokszor a friss állampolgárságúak látják el e teendőket. A probléma főleg a nagyvárosokban ismert, ahol nagy számban élnek honosított állampolgárok. Így például Hamburgban, ahol 2001-ben egy tárgyalást újra kellett kezdeni, mert a kijelölt, Oroszországból származó ülnök még az esküje szövegét sem volt képes tolmács nélkül megérteni.

Financial Times Deutschland (ftd.de)

A gazdasági napilapban Gerrit Wiesmann 60 SPD képviselő nemsokára munkanélküli lesz című írásában foglalkozik a német baloldali politikusok problémájával: az ősszel minden valószínűség szerint elveszített választásokat követően a Bundestag SPD frakciója 188 fősre csökkenhet, így a biztosnak számító választókörzetek és a jó listás helyek hiánycikké válhatnak.

Az SPD várható veresége az előrehozott Bundestag-választásokon a jelenlegi közvélemény-kutatások alapján – melyek a szociáldemokraták esetében 30 százalékos támogatottságot mérnek – a választókörzetben bejutó képviselők száma a jelenlegi 169-ről 60-ra csökkenhet. „Közel 110 SPD képviselő próbál magának egy biztos tartományi listás helyet felkutatni” – nyilatkozta Matthias Moehl a választási információkra szakosodott Election.de vezetője. „Ez pedig hatalmas lökdösődést okoz.”

A komolyan veszélyeztetett választókörzetekből származó képviselők mellett mintegy 80 kollégájuk, akik már 2002-ben is listán jutottak a Bundestagba, szintén keményen küzdenek a jó, bejutást jelentő helyek megtartásáért. Ez annyit jelent, hogy 190 SPD politikus szeretne szert tenni a 128 biztos bejutást jelentő helyre, ami előrevetíti a kampányban a párton belüli küzdelmeket is. A 249 SPD-s Bundestag-képviselő mintegy harmadának, 61 főnek kell attól tartania, hogy a mai számítások szerint munkanélkülivé válik.

Miután tucatnyi államtitkár és három miniszter is – Peter Struck védelmi, Ulla Schmidt egészségügyi és Heidemarie Wieczorek-Zeul fejlesztésügyi – valamint az SPD pártigazgatója, Klaus-Uwe Benneter, várhatóan elveszíti választókörzetét, őket a biztos listás hely fogja megmenteni. Miután aligha várható, hogy prominens SPD politikusok lemondjanak a biztos bejutást jelentő helyekről, ezért az elemzők azt valószínűsítik, hogy a fiatal szociáldemokrata utánpótlást érintheti leginkább a vereség. Mint pl. a 30 esztendős rajna-pfalzi képviselőt, Sabine Bätzinget, akit éppen az egyiptomi piramisok megtekintése közben értesítettek Schröder döntéséről, az előrehozott választásokról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.