„A liberálisok lóvá teszik a szocialistákat”

Az elnökválasztás másnapján mindenki a kármentéssel volt elfoglalva – írja a Die Welt konzervatív napilap. Gyurcsány Ferenc úgy nyilatkozott, hogy hatékony együttműködésre törekszik az új államfővel, Szili Katalin pedig azt mondta, hogy számára a keddi választási csata nemes vereség volt.

2005. 06. 09. 6:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Die Welt (welt.de) konzervatív napilapban Az elnökválasztás tehertételként nehezedik a koalícióra című A liberálisok lóvá teszik a szocialistákat – A miniszterelnök a kármentésre törekszik alcímű írásában latolgatja a kormányválság lehetőségét.

Az elnökválasztás másnapján mindenki a kármentéssel volt elfoglalva: Gyurcsány Ferenc úgy nyilatkozott, hogy hatékony együttműködésre törekszik az új államfővel, Sólyom Lászlóval. A megválasztott elnök ellenfele, Szili Katalin bátran úgy nyilatkozott, hogy a keddi választási csata számára nem „fiaskó”, hanem inkább „nemes versengés” volt. Azok a liberálisok pedig, akik a konzervatív alkotmányjogászt megválasztották, legszívesebben napirendre térnének az ügy felett.

Ismét sok porcelánt törtek össze a koalíciós pártok, ismét komoly kormányválságról beszélnek Magyarországon. Mádl Ferenc utódának parlamenti megválasztása a két kormányzó párt közötti összecsapássá vált. Már az április 15-i pártkongresszuson úgy döntöttek a szocialisták, hogy a „párt balszárnyához tartozó” Szili Katalint jelölik a köztársasági elnöki posztra. A liberálisok azonnal elutasítóan reagáltak, számukra a pártkatonának számító házelnök szóba sem jöhet. A nagyobbik polgári ellenzéki párt, a Fidesz Sólyom jelöltségét támogatta. Több taktikai manővert követően a harmadik fordulóban a liberálisok is Sólyom Lászlóra szavaztak (ez valójában nem így történt – szerk.). Szili Katalin a vereséget követően csalódottságának adott hangot részint saját pártjával szemben, mely nem volt abban a helyzetben, hogy saját jelöltjét elnökké választassa. Gyurcsány Ferenc egy interjúban úgy fogalmazott, hogy számára egy erős koalíció fontosabb, mint Szili támogatása. Sokak a párt balszárnyán az ilyen hatalmi pragmatizmust a gyengeség jeleként értékelik, amit alátámasztanak a szocialisták gyenge közvéleménykutatási adatai is.

Sólyom számított e választás során a nagyobb formátumú, a párthatárok fölé emelkedő tekintélynek. Egyik megalapítója volt a Duna-körnek, a kommunista bős-nagymarosi vízlépcső ellen tiltakozó környezetvédelmi szervezetnek. Mint jogász és könyvtáros az ellenzék szakértőjeként vett részt az 1989-es fordulat évében a kommunista hatalommal folytatott tárgyalásokon. Végül az újonnan létrehozott alkotmánybíróság elnökeként – nem tartva a bátor határozatoktól – gondoskodott a jogbiztonságról a fiatal magyar demokráciában. Szakértők szerint Sólyom államelnökként is alakítani kívánja az ország jogrendjét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.