A kedvezőtlen közvélemény-kutatási adatok ellenére, s figyelmen kívül hagyva az amerikaiak Irak miatti fenntartásainak hangot adó támadásokat a törvényhozásban, George Bush elnök szombaton úgy vélte, hogy szóba sem jöhet Amerika kivonulása az arab országból – közli az AP.
Bush hozzátette: kizárólag a gerillák legyőzése lebeg célként a szemei előtt. „A terroristák és a felkelők arra akarnak kényszeríteni minket, hogy vonuljunk vissza. Céljuk, hogy távozzunk, mielőtt az irakiaknak lehetőségük lenne bebizonyítani: a megválasztott kormány felelősséggel képes ellátni feladatait” – húzta alá Bush heti rádióbeszédében. „Nem akarunk semmi mást, mint győzelmet” a felkelők fölött – fogalmazott az amerikai elnök.
Az amerikai hírügynökség hozzáteszi: a határozott kiállás annak az ellentámadásnak a része, melyet a Fehér Ház azért indított, hogy választ adjon a közvélemény-kutatásokban jelentkező elégedetlenségre és kétkedésre az iraki háború és az amerikai gazdaság fejlődése kapcsán.
A Gallup június eleji felmérése szerint tíz amerikaiból hat úgy látja: az Egyesült Államoknak ki kell vonnia csapatait Irakból. A háború 2003-as kezdete óta még soha nem volt ilyen erős az iraki kivonulást támogatók tábora. Bush iraki politikáját mindössze a megkérdezettek 41 százaléka tartja helyesnek.
Mindezek ellenére Bush megismételte: Irakban most a nemzetközi terrorizmus tömörül „központi frontba”, ez ellen vív Amerika háborút. „Ez a misszió nem egyszerű, nem lehet egyetlen éjszaka alatt befejezni” – érvelt az elnök.
Nem mindenki gondolja így. Az AP rámutat: a hét folyamán számos demokrata képviselő, de republikánusok is, köztük egy olyan képviselő, aki annak idején a háború megkezdésére szavazott, egy olyan tervezetet terjesztett elő Bushnak, amely az amerikai csapatok 2006 október 1-i határidővel történő, fokozatos iraki kivonulását vázolja fel.
Annak ellenére, hogy az új, ideiglenes iraki kormány hivatalba lépése óta 1100 ember halt meg Irakban erőszakos halállal, Bush kifejezte meggyőződését, hogy a vezetés úrrá lesz a káoszon, sszombati beszédében üdvözölte az eddig elért eredményeket – tudósít az AP. A síita többségű parlament és a kisebbségben levő szunniták vezetői egyetértésre jutottak az új alkotmány kidolgozásának módszereit illetően.
Bush ezt annak bizonyítékaként festette le, hogy az irakiak a kétkedők fenntartásai ellenére képesek felépíteni egy új társadalmat. Kijelentette: hisz abban, hogy a szkeptikusok kétkedése ellenére az irakiak folytatják „egy új Irak létrehozását, amely megjeleníti a nemzet sokféleségét és sokkal nagyobb felelősséggel képes biztosítani az ország biztonságát. A eljutunk ide, csapataink azzal a dicsőséggel térhetnek haza, amely megilleti őket” – fogalmazott George Bush.
Érkezik az első nagy havazás, mutatjuk hol és mikor