Bushnak is kínossá vált Amerika Gulágja

Továbbra is felháborodottan utasítja vissza George Bush amerikai elnök, hogy a guantanámói börtön Amerika Gulágja lenne, ám közben nem cáfolta meg a tábor esetleges bezárását. Mindeközben Kofi Annan ENSZ-főtitkár a Biztonsági Tanácshoz fordult az Irakban jogtalanul fogva tartottak ezreinek ügyében.

2005. 06. 09. 22:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több ezerre tehető azoknak az irakiaknak a száma, akiket mindenféle ítélet nélkül tartanak fogva Irakban, ami az ENSZ szerint ellentétes a nemzetközi joggal – jelenti a Reuters, hozzátéve: a tízezer iraki bebörtönzöttből mintegy nyolcezer fő amerikai fegyveres felügyelet alatt áll.

A foglyok jó részét, mintegy 8 ezer főt olyan, az amerikai erők által közvetlenül ellenőrzött börtönökben őrzik, mint a fogolykínzásokról hírhedtté vált bagdadi Abu Graib.

Az emberi jogok kérdésével kapcsolatban az egyik legkihívóbb probléma maradt Irakban az eljárás nélkül fogva tartott ezrek száma – jelentette ki Kofi Annan a Biztonsági Tanácsnak írt jelentésében. „Annak ellenére, hogy néhány fogva tartottat szabadon engedtek, számuk tovább növekszik. A meghosszabbított fogva tartást, ügyvédhez és bírósághoz fordulás lehetősége nélkül, még rendkívüli állapot esetén is tiltja a nemzetközi jog” – olvasható az ENSZ-főtitkár jelentésében.

A brit hírügynökség szerint szintén ellentétes a genfi szerződéssel az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2004-es határozata, amely az iraki hatalomátadás ellenére felhatalmazta az amerikai hadsereget a foglyok tartására.

Bushnak egyre kellemetlenebb Guantanámo?

Minden alternatívát megvizsgálunk, hogy miként szolgálhatjuk legjobban Amerika védelmének érdekeit. Amit nem akarunk, hogy valakit szabadon engedünk, mire az visszajön és kárt okoz nekünk – jelentette ki George Bush amerikai elnök a Fox Newsnak mikor az amerikai televízió arról faggatta, hogy bezárják-e a guantanámói bázison fekvő különleges börtönt.

A Pentagon kivizsgálja az embertelen bánásmóddal kapcsolatos vádakat – fűzte hozzá Bush, aki több, ellentmondó kijelentést tett a Fox kérdéseire válaszolva. Cáfolta például, hogy ne tartanák be a kubai Guantnámo Bay amerikai haditengerészeti támaszponton fogva tartottakkal kapcsolatban a genfi egyezményeket, ugyanakkor kijelentette, hogy az ott őrzött személyek „ország nélküli” harcosok, akikről nem rendelkezik a genfi dokumentum.

Bush ismét hevesen cáfolta a nemzetközi sajtóban az Amnesty International jelentése alapján széles visszhangra talált kijelentést, miszerint Guantanámo Amerika Gulágja. Abszurd törekvés egyenlőségjelet tenni „Gitmo”, avagy Guanatanámo és a szovjet gulágok között – fogalmazott az elnök, aki már többszötr is megfogalmazta ugyanezt a véleményét.

Ugyanakkor Jimmy Carter volt amerikai elnök és Joe Biden, a szenátus külügyi bizottságának demokrata tagja követelték: Amerika azonnal zárja be a támaszponton fenntartott börtönét, mert az súlyosan árt az ország hírnevének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.