Hogyan írta alá el-Katani, hogy az al-Kaida tagja?

Kutyaként kellett ugatnia és morognia a terroristák fotójára: ilyen parancsokat kapott az amerikai hadsereg guantanámói támaszpontján a 063-as számú fogoly, akinek tortúrájáról a Time magazin közölt dokumentumokat. Az amerikai törvényhozásban követelik a létesítmény bezárását.

2005. 06. 13. 10:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fogoly vallatásáról készült hivatalos napló a hadsereg iratai közül került a Time amerikai hírmagazin birtokába. A feljegyzések szerint megalázások egész tárházát kellett elviselnie a fogva tartott Mohamed el-Kataninak. A szaúd-arábiai férfiről az amerikaiak azt feltételezik, hogy ő a szeptember 11-i merényletek 20. légikalóza. El-Katanit 2001 augusztusában egy sikertelen beutazási kísérlet során kiutasították Floridából, majd ugyanabban az évben elfogták Afganisztánban, a Tora-Bora hegység régiójában.

A kihallgatások 50 napig tartottak 2002 novembere és 2003 januárja között. Donald Rumsfeld védelmi miniszter éppen ebben az évben hagyta jóvá, hogy keményebb vallatási módszereket alkalmazzanak az amerikai hadseregben a fogva tartottakkal szemben.

Napi 20 órás kihallgatások a szabadság hazájában

A 063-as fogvatartott névre átkeresztelt szaúdit a legkülönfélébb tortúráknak vetették alá. Ha elaludt, a katonák vizet öntöttek a fejére, s arra kényszerítették, hogy Christina Aguilera popsztár lemezeit hallgassa nagy hangerővel. A halálosan kimerült embert újra és újra talpra állították, hogy így hallgassa az amerikai himnuszt. Kopaszra nyírták, levágták a szakállát is. Megzavarták imádság közben. Egy női alkalmazott is részt vett a fogoly szexuális megalázásában, miközben katonák lefogták a férfit. Kutyákkal is kínozták, közvetlen közelébe engedve a vicsorgó állatokat.

Naponta hajnali 4 órakor ébresztették, a kihallgatások éjfélig tartottak. Néhány órás alvása alatt üvöltő zenével terrorizálták.

Időnként levetkőztették, és arra kényszerítették, hogy ugasson. Meg kellett morognia terroristák, vagy legalábbis terrortevékenységgel gyanúsított személyek fotóit. Meztelen vagy hiányosan öltözött nőket ábrázoló fotókat akasztottak a nyakába.

Decemberben, mikor éhségsztrájkba kezdett, s megtagadta, hogy folyadékot vegyen magához, erőszakkal infúzióra kötötték, amit egy orvos felügyelt. Végül tollat kért, hogy megírhassa végrendeletét, mert elhatározta: öngyilkos lesz.

A szaúdi végül beismerte, hogy az al-Kaida tagja volt. Egy olyan papírt is aláírt, miszerint hajlandó titkosügynökként szolgálni az amerikaiakat, ha szabadon engedik.

Még hogy Gulág?

Bár a guantanámói tábor bezárását olyan személyiségek sürgették, mint a Nobel-békedíjas Jimmy Carter volt amerikai elnök, vagy Joseph Biden demokrata szenátor, akihez a napokban Mel Martinez floridai republikánus szenátor is csatlakozott, Dick Cheney kizártnak tartotta, hogy megszüntetnék a kubai bázist. A Fox Newsnak nyilatkozva az amerikai alelnök többek közt azzal érvelt, hogy ott olyan, Afganisztánban elfogott harcosokat is őriznek, akik az al-Kaida tagjai.

Chuck Hagel republikánus párti szenátor a CNN-nek nyilatkozva kijelentette: ostoba és fölösleges módszereket alkalmaznak Guantanámón, s a támaszpont árt Amerika hírének.

Korábban George Bush amerikai elnök kétértelmű nyilatkozatot tett, miszerint minden alternatívát megvizsgálnak Amerika biztonságával kapcsolatban. Az Egyesült Államok elnöke felháborodottan utasította vissza az Amnesty International részéről megfogalmazott fenntartásokat, hogy a guantanamói foglyok őrzésének körülményei ellentétesek a genfi egyezményekkel, s kikelt az ellen is, hogy a támaszpont Amerika Gulágja.

Az 540 foglyot őrző bázison több mint három éve tartanak fogva olyan személyeket, akikre egyetlen bűncselekményt sem bizonyítottak rá bírósági eljárás során.

AFP, France-Info, CNN, Fox News

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.