Az iraki kormány kérésének eleget téve az ENSZ meghosszabbította a külföldi csapatok állomásoztatását Irakban. A világszervezet sürgette: gyorsítsák fel a nemzetközi, különösen az amerikai segítségnyújtást ahhoz, hogy ezek az erők képesek legyenek legyőzni a „véres iraki felkelést” – jelenti az AFP.
Az év első felében országszerte újra fellángoló összecsapások ellenére George Bush amerikai elnök optimistán nyilatkozott, elég erősnek vélve az iraki kormányt ahhoz, hogy legyőzze a felkelőket. Csakhogy épp ez a kormányzat kérte a világszervezet további segítségét a felkelőkkel vívott harcban.
Bagdad kérésére az ENSZ informális úton adott felhatalmazást az iraki mandátum meghosszabbítására anélkül, hogy újabb határozatot vagy elnöki deklarációt fogadott volna el. Az Irakban állomásozó nemzetközi erők mandátumát konkrét időpont megjelölése nélkül, a jelenleg zajló „politikai folyamat befejeztéig” hosszabbította meg a világszervezet.
A sajtó számára kiadott nyilatkozatban az ENSZ vezető tisztségviselői jelzik, hogy az Irakban szolgálatot teljesítő nemzetközi erők felhatalmazásának meghosszabbításáról a világszervezet 1546-os számú határozatával összhangban döntöttek. A közlemény üdvözli az iraki haderő fejlődésében bekövetkezett változásokat, így a sorozás, a szervezeti felépítés, a hadfelszerelés fejlesztését, s kifejezi az ENSZ óhaját, hogy az újjászerveződő haderő minél hamarabb képes legyen felelősséget vállalni az ország biztonságáért.
Az ENSZ biztonsági tanácsa 2004 júniusában fogadta el az 1546-os számú határozatot, mely meghosszabbította az Irakban állomásozott többnemzetiségű erők mandátumát, s kimondta, hogy Bagdad kérésére az irakiak által jelzett időpontban, ellenkező esetben 12 hónapon belül felülvizsgálja a határozatot. 25 ország mintegy 175 ezer katonáját küldték Irakba. Az arab országban állomásozó külföldi erők közül a legnagyobb kontingens az Egyesült Államoké, 140 ezer katonával.
Ideglenesen Irakban állomásozó erők?
Nem feltétlenül támasztja alá a stabil iraki haderő gyors megszervezéséhez fűzött várakozásokat a nemzetközi erők iraki tartózkodásának meghosszabbítását kérő Hoszjar Zebari iraki külügyminiszter, aki rámutatott: folyamatos erőfeszítéseik ellenére a biztonsági erők egyelőre nem képesek szavatolni az ország belbiztonságát.
Az iraki kormány a mandátum meghosszabbításával sem elégszik meg. A Washingtonban tárgyaló Zebari bejelentette: Condoleezza Rice amerikai külügyminisztertől kérni fogja, hogy az Egyesült Államok emelje meg Irakban állomásoztatott erőinek létszámát, és gyorsítsa föl a kormányának nyújtott segítséget. Zebari mindemellett azzal a kéréssel kíván az ENSZ Biztonsági Tanácsához fordulni, hogy a testület gyakoroljon nyomást Szíriára. Az iraki külügyminiszter szerint Damaszkusznak „többet kell tenni” azért, hogy megakadályozza a szélsőségesek beszivárgását Irakba. Szíria azonnal tiltakozott a vádak ellen, ellenséges propagandának nevezve, hogy támogatná az Irakba illegálisan bejutó terroristákat, és ismét síkra szállt azért, hogy érjen véget Irak „megszállása”.
Anne Patterson amerikai nagykövet mindeközben kijelentette, hogy az Egyesült Államok vezette nemzetközi erők nem kívánnak távozni Irakból, amíg az irakiak komoly biztonsági kihívásokkal szembesülnek – közölte az AP. A nemzetközi erők eddig 165 ezer iraki rendőrt és katonát szereltek föl, de az amerikai nagykövet szerint ennél jóval nagyobb számú reguláris erőre lenne szükség ahhoz, hogy ellenőrizni tudják az országot és felelősséget tudjanak vállalni az irakiak nyugodt mindennapjaiért.
Érkezik az első nagy havazás, mutatjuk hol és mikor