Jövőre megkezdődhet az amerikai kivonulás Irakból

Egy magas rangú amerikai katonai vezető bejelentette: 2006 márciusáig megkezdődhet az amerikai csapatok kivonása Irakból. A napi, súlyos veszteségek miatt a szenátus mindkét pártja követeli a csapatkivonások határidejének és ütemtervének ismertetését.

2005. 06. 21. 19:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai hadsereg feltehetőleg megkezdi csapatainak kivonását Irakból 2006 márciusáig, azt követően, hogy sor kerül az új iraki kormány megválasztására, melyre előreláthatólag 2005 végén kerül sor – jelentette be John Vines, a szárazföldi hadsereg iraki erőinek altábornagya.

Az AFP által is idézett, Irakban szolgáló tábornok egy washingtoni videokonferencián kijelentette: a csapatok bármely mozgása a harci körülményektől függ. Hozzátette: semmiképpen nem volna helyes egy nagyarányú csapatkivonás. Úgy vélte, hogy az iraki erők egyre inkább képesek szavatolni az ország biztonságát, így a választások után csökkenthetik az amerikai csapatok létszámát.

John Vines szerint ha a kormánynak sikerül egy olyan alkotmányt létrehozni, amely elfogadható a síita, a szunnita és a kurd közösség számára, „a felkelést igen hamar le lehet győzni”. Vines abban látja a katonák felelősségét, hogy biztosítsák a kellő időt az alkotmány megszületéséhez, s ne hagyják, hogy azt csírájában fojtsák el a felkelők, akik a törvényes folyamatok összeomlásában érdekeltek.

Az AFP hozzáteszi: az elmúlt hetekben semmiféle jele nem volt annak, hogy gyengülne az iraki felkelés, legalábbis nem erről tanúskodik a jelentős civil és katonai veszteség, melyre a sorozatos bombatámadások és az útvonalak elleni támadások következtében került sor.

A naponta bekövetkező, újabb csapások következtében csökkent az Egyesült Államokban az iraki katonai műveletek támogatottsága.

Az AP éppen tegnap összegezte a háború és amerikai emberveszteségeit: 2005. június 20-ig az amerikai hadsereg legalább 1721 katonája vesztette életét a harcok 2003. márciusi kezdete óta, közülük minimum 1324-en haltak meg ellenséges erővel vívott összecsapásban. Az adatok tartalmazzák a hadsereg civil alkalmazottainak emberveszteségét is, ami eddig 5 fő.

A kongresszus mindkét pártjának tagjai követelik, hogy a védelmi tárca nyújtsa be a 135 ezer amerikai katona Irakból való kivonásának tervezetét, a határidők megjelölésével.

Vines viszont következetesen ellenzi, hogy ismertesse kivonás időbeli tervezetét. A kivonulás tervezett mértékéről csak annyit mondott, hogy egyelőre négy vagy öt dandár visszavonása jöhet szóba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.