A Welt am Sonntag (wams.de) című konzervatív napilap vasárnapi kiadásában Heimo Schwilk Elnyomás a tolerancia nevében mutatja be két nő, Oriana Fallaci és Ayaan Hirsi Ali kemény iszlám-bírálatát.
A neves baloldali olasz újságírónő és a szomáliai születésű, holland parlamenti képviselő a leghatározottabb harcosai egy hamisan értelmezett multikulturalizmus elleni háborúnak, mely elfogadja a nők elnyomását a hamisan értelmezett tolerancia nevében, miközben a saját kultúráját és identitását elárulja.
Különösen a 74 esztendős, súlyos rákbetegséggel küzdő Fallaci, aki a szeptember 11-i merényleteket követően olyan könyveivel, mint „A düh és büszkeség„ (2002) és „Az értelem ereje” (2004) keltett figyelmet, provokált és agresszív módon üzent hadat az iszlám világnak. Az írónőnek számos, halálos fenyegetést követően az iszlám vallás megsértése miatt is bíróság elé kell állnia, miután a vádat egy bergamói bíró engedélyezte. A vád alapját könyveinek azon fejezetei képezik, melyekben a New Yorkban élő szerző az iszlámot egy, a kereszténységnél alacsonyabbrendű vallásként ábrázolja.
Fallaci az Európába bevándoroltak szemére veti, hogy a vendéglátó országok kultúrájáról és civilizációjáról tudomást sem vesznek, megcsúfolják a nyugati értékeket. Amíg a „Düh és büszkeségben” azon muszlimokat szidta, akik „naponta ötször emelik az égbe a hátsójukat, hogy imádkozzanak” addig az önjelölt „igazság mártírja” legutóbbi könyvében a muszlimok magas születésszámával foglalkozik. Úgy szaporodnak szerinte „mint a patkányok”. Ezzel a modásával megdöntve egy tabut, igen sok szimpátiát veszített. Még akkor is, ha az egykor baloldali publicista által rajzolt horrorképek sokak szívében élnek – elég a legutóbbi franciaországi és hollandiai referendumokra utalni –, de a leegyszerűsítő és rasszizmus-közeli hangvétel mégis sokakat elrettent, mely már előrevetíti a rettegetett civilizációs háborút.
Egészen más a helyzet a szomáliai születésű holland képviselőnővel, aki higgadtan és szakszerűen érvel. Ő is elismeri, hogy az arab kultúra a nyugattal összevetve, „számos tekintetben elmaradott”, és ő is határozott ellenfele a multikulturalizmusnak, ám Ayaan Hirsi Ali ellentétben radikális olasz harcostársnőjével nem az egész iszlám kultúrát veti el. Könyvében, a Vádolom-ban nem általános támadást indít az iszlám ellen, hanem a nőellenes szexuálmorált támadja, melyet felelőssé tesz az iszlám világ kulturális és gazdasági elmaradottságáért. Az Ayaan Hirsi Ali által leírt tények önmagukért beszélnek: a nemi szervek megcsonkításának szörnyű gyakorlata, a szüzesség méltatlan kultusza, a muzulmán pátriárkák fatális becsületkódexe, a kényszerházasságok bevett gyakorlata. Mindez a modern társadalmak kellős közepén történik, s gyakran becsületmentésből elkövetett gyilkosságokban ér véget. A képviselőnő bátor könyve vádirat a Nyugat közönyössége, és annak bigott toleranciája ellen.
Gál Kinga békét sürgetett az EP rendkívüli ülésén