Nukleáris fegyvereket vittek a Falkland-szigetekre

Atomfegyvereket is szállítottak a brit Királyi Flotta hajóinak fedélzetén a Falkland-szigetekre az 1982-es háború idején – olvasható Sir Lawrence Freedman ma napvilágot látott könyvében.

2005. 06. 28. 14:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról a BBC is beszámol, a közmédium rádióadásának rádió 4-es programjában nyilatkozva a londoni King's College hadtudományi professzora elmondta: nem volt a hadseregnek konkrét terve az atomfegyver bevetéséről, de a nukleáris töltetű fegyvereket 36 órán belül használni tudták volna.

A brit flotta úgynevezett alkalmi kötelékbe (Task Force) szervezett alakulata a Gibraltárnál tartott hadgyakorlatot, innen irányították a hajókat a Falkland-szigetekre.

A 81. számú argentin harci kötelék, az Admiral Belgrano cirkáló (volt II. világháborús amerikai hajó, semmi tengeralattjáró elleni védelemmel, csak néhány légvédelmi gépágyúval és feltehetően kézi légvédelmi rakétákkal valamint csöves tüzérséggel rendelkezett) 4 rombolóból álló fedezettel az angol harci kötelék feltételezhető útvonala felé vette az irányt. Az angolok háborús övezetté nyilvánították a Falkland szigetek környékét és Valiant típusú atommeghajtású vadásztengeralattjáróikkal blokád alá vették a térséget.

Ezek egyike, a Conqureor felderítette az argentin hajórajt és Mark 8 típusú (II. világháborúból maradt) torpedókkal megtámadta a cirkálót. Az angol vadásztengeralattjárón voltak Mark 24 Tigerfish torpedók is, azonban a parancsnok ezeknek a korszerű harceszközöknek a bevetését nem engedélyezte, mivel a Mark 8-as torpedók használatát is elégségesnek ítélte. Az argentin kísérő hajók ASW (Anti Submarine Weapons – tengeralattjáró elhárító fegyverek gyűjtőszava) fegyvereinek hatósugara kisebb volt mint az angol torpedóké. A két Mark 8-as a cirkáló oldalát eltalálta és a Belgrano néhány perc alatt több mint 700 emberrel fedélzetén elsüllyedt.

Auz argentin vereséggel végződött falklandi háborúban összesen 903 katona esett el. Az argentin hadsereg 648, Nagy-Britannia 255 katonát veszített.

bbc.co.uk, altonova.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.