Nyugdíjaskorba lépett az ENSZ

Öngyilkosságba kergették az 1956-os magyar forradalom egyetlen hívét a szervezetben; tehetetlenül nézték végig a szerb tömegmészárlást Srebrenicában; a fekete-afrikai főtitkár korrupciós gyanúba keveredik. 60. születésnapját ünnepli az ENSZ , melynek kéksisakosai a világ számos pontján állnak a frontvonal közepére.

2005. 06. 27. 10:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ENSZ alapokmányát 1945. június 26-án írták alá San Franciscóban. A világszervezet alapításának 60. évfordulóján Kofi Annan főtitkár kiemelte: Az ENSZ a világ számos pontján ügyel a békefenntartásra, választásokat szervez, és segítséget nyújt a járványok áldozatainak.

A világháború lezárása után San Franciscóban mintegy ötven ország képviselői tettek hitet amellett, hogy a felnövekvő generációk nem ismerik meg a háború borzalmait. Az alapokmány rendelkezik többek közt a Gyámsági Tanács és a Nemzetközi Bíróság létrehozásáról.

Azóta, mint köztudott, nem volt háborúmentes éve a világnak. Európában valóban nem került sor újabb háborúkra néhány évtizedig, ám a szovjet birodalom összeomlása után a mesterségesen létrehozott jugoszláv államalakulat széthullását, a többnyire szerb agresszió által kezdeményezett háborúkat és népirtásokat jórészt tehetetlenül szemlélte a világszervezet. Az albánellenes koszovói genocídiumnak, a szerb hadsereg mészárlásainak például csak az Egyesült Államok légierejének beavatkozása vetett véget.

A szervezet Biztonsági Tanácsa egy több mint fél évszázada lezárt háború után kialakult, mára meglehetősen elavult hatalmi viszonyokat tükröz. A fontos stratégiai kérdésekben döntő testület állandó tagjai közé például hiába ácsingózik Németország és Japán.

Magyar szemszögből a szervezet ellentmondásos szerepe különösen érzékelhető volt az 1956 alatt és után. Azon felül, hogy a világszervezet ódzkodott attól, hogy kiálljon a forradalom mellett, a szabadságharccá terebélyesedett felkelés leverése után kizárólag a magyar eseményeket kivizsgáló ötös bizottság dán tagja, Bang Jensen állt ki következetesen a magyar ügy mellett. A Szovjetunió ENSZ-beli befolyását jelzi, hogy az akkori főtitkár, a KGB-vel való együttműködés vádja alól sem tisztázott Hammarskjörd azt követelte tőle, adja ki a jelentéshez nevüket adó magyar tanúk listáját. Bang Jensen a listát elégette, majd gyanús körülmények között meghalt, állítólag öngyilkos lett.

A világ számos pontján, így a Sinai-félszigeten vagy Koszovóban viszont korunk hatalmi struktúráiból következően elengedhetetlennek bizonyul az ENSZ-katonák jelenléte. A békefenntartók hatásköre mindazonáltal a mai napig tisztázatlan: alig egy évtizede Ruandában jelenlétük sem akadályozta meg több mint egymillió ember felkoncolását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.