A Der Spiegel (spiegel.de) című baloldali hírmagazinban Matthiad Gebauer A multikulturális terrorcsoport egyelőre rejtély a nyomozók számára című írásában elemzi az öt hátizsákos merénylő letartóztatásából levonható tanulságokat.
Újra és újra azt hangsúlyozza a rendőrség, hogy a letartóztatásokat követően a rendőrségnek nincs oka az önelégültségre. A terroristavadászok szerint a gyanúsítottak a terror egyszerű „közkatonái”. A gyanúsítottak egyszerűen feladatokat teljesítettek a hátizsákok július 21-i elhelyezésével. Egyelőre nem jutottak közelebb annak megválaszolásához, hogy ki adta az utasítást, ki készítette a bombákat, s mindenekelőtt, léteznek-e további bombák és újabb merényletekre is vállalkozó személyek.
Az első részletekkel Husszein Oszmán szolgált, akit öt nappal a merényletek után Rómában sikerült letartóztatni. Az olasz lapok beszámolói szerint első kihallgatásán annyit mondott, hogy közelebbről meg nem nevezett férfiak adták neki a hátizsákot – s ők utasították, hogy azokat a londoni metróban helyezze el. Mivel Oszmán eddig az egyetlen gyanúsított, aki hajlandó vallomást tenni, ezért a brit hatóságok mindent elkövetnek, hogy az olaszok mielőbb kiadják Londonnak.
A nyomozók egyik problémája, hogy a július 21-i merényletek kapcsán őrizetbe vett személyek egészen eltérő profillal rendelkeznek, mint a két héttel korábbi akció elkövetői. Hiszen július 7-én Nagy-Britanniában született pakisztániak követték el a merényleteket, és mindannyian meghaltak az akciók során. Ezen elkövetők esetében a legnagyobb újdonságot az jelentette, hogy a cselekményeket brit állampolgárok követték el. Ez viszont azonnal egy egész közösséget, a 750 000 brit pakisztánit potenciális gyanúsítottá tett.
A július 21-i merényleteket, viszont nem állampolgársággal rendelkező pakisztániak, hanem fiatal korukban különböző afrikai országokból érkezett személyek követték el. Ráadásul többen közülük eddig nem mutattak komolyabb érdeklődést a radikális iszlám iránt. Eddig egyikük esetében volt csak kimutatható egy londoni radikális iszlám mecsettel fenntartott kapcsolat.
Az eddig rendelkezésre álló kevéske részlet alapján aligha lehet a gyanúsítottak profilját elkészíteni. Bár már korábban is előfordult, hogy terrortámadások kapcsán afrikaiak kerültek a rendőrség látókörébe, mégis eddig az iszlám radikalizmus egyik súlypontja Jemen volt. Most attól kell tartaniuk a nyomozóknak, hogy a terror hátterében álló személyek toborzási lehetőségeiket kiterjesztették az afrikai bevándorlók hatalmas táborára is.
Megmutatjuk Magyar Péter testőrét, aki brutálisan megtámadta a HírTV riporterét - videó