„Butaság vita” Németországban

Kényes témának számít Németországban a bevándorlók IQ-járól folytatott vita, mivel az etnikai csoportokról tett megállapításokat a rasszizmus vádjával illethetik. Német szakértők tanulmányokra hivatkozva azt állítják: a török bevándorlók IQ-ja alacsonyabb, mint a német lakosságé.

2005. 07. 25. 8:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Die Welt konzervatív napilap A törökök intelligencia kvóciense című cikkében foglalja össze a bevándorlók IQ-járól folytatott németországi vitát.

A vita még azelőtt véget ért, hogy igazán elkezdődött volna – a tabu tovább él. A múlt hét elején a berlini Freie Universität elnöke, Dieter Lenzen egy interjúban kijelentette: a török bevándorlók IQ-ja alacsonyabb, mint a német lakosságé. Lenzen szerint ez magyarázza, hogy miért szerepelnek a PISA felmérésekben olyan gyengén a berlini diákok, s nyilatkozatában a hannoveri egyetem egyik tanulmányára hivatkozott. A legnagyobb német bulvárlap, a Bild Zeitung azonban egy címlapsztorival ellehetetlenítette a kérdés óvatos felvetését is, amikor az úgynevezett „butaság vitát” az év leghülyébb vitájává nyilvánította.

Maga a kérdés olyannyira kényesnek számít Németországban, hogy a tartományok és lakosságuk összehasonlítása ott egyenlőre tabunak számít.

Pedig Lenzen vitatott kijelentése alátámasztására számos kül- és belföldi, elsődlegesen angolszász tanulmányra hivatkozhatott volna. A kérdés legjobb németországi ismerője Volkmar Weiss, a lipcsei Német Genealógiai Centrum vezetője már az első PISA tanulmány megjelentetésekor utalt arra, hogy vizsgálatai alapján a török és a volt szovjet térségből érkező bevándorlók IQ-ja 10-15 százalékkal alacsonyabb, mint a bennszülötteké.

A témát a tudományos kutatás rendkívül érzékeny területnek tekinti, ezért az egyetemi oktatók – mint például az idézett hannoveri tanulmányok szerzői – nem kívántak Weiss munkájáról akár pozitív, akár negatív értelemben nyilatkozni. A kérdés természetesen érzékeny, mert vitathatatlan, hogy az intelligenciát az öröklés is befolyásolja, s ezért az etnikai csoportokról tett megállapításokat rendkívül gyorsan a rasszizmus vádjával illethetik.

Az egykori NDK-ban dolgozó kutatónak sikerült a pártállam hivatalos ideológiáját – ahol az öröklésnek kezdetben szinte semmilyen jelentőséget sem tulajdonítottak, s mindent a környezeti hatásokból vezettek le – megkérdőjeleznie. Előbb a sport területén a testi – majd később jórészt Weiss kutatásainak köszönhetően – a szellemi képességek területén is elismerték az öröklés fontosságát. Éppen ezért az NDK támogatta a sportolók, majd a hetvenes évektől a diplomások házasságát, amelyből az ország új szellemi elitjének kellett megszületnie.

Weissnek akkor támadt problémája a pártállammal, amikor 68 nyugat-német professzor, valamint diákjaik felhívták arra Kelet-Berlin figyelmét, hogy egy NDK kutató a gyakorlatban szétszedi a „szocialista emberkép” alapjait és ezzel az eszme hitelét veszélyezteti.

Az ismét többé-kevésbé szabadon kutató Weiss ma is hiányolja az intelligencia szolgálatába állított népesedéspolitikát. A fejlődés ezzel pont ellentétes irányú. Messze a legtöbb gyermek bevándorlók családjából származik, miközben a bennszülött értelmiség szinte „szüléssztrájkot” folytat. ( A diplomás nők 40 százalékának nincs gyereke – K.L.) „Egy ilyen fejlődés a szociális béke megőrzése szempontjából igencsak sötét előrejelzésre ad okot, ha az új alsó társadalmi réteg dupla akkora gyermekszámmal rendelkezik, mint a német lakosság. S a további bevándorlás következtében számuk csak nőni fog. Már a következő tíz évben valószínűleg ők adják az aktív kereső lakosság többségét, de egészen biztosan soraikból kerül ki számos nyugat-német nagyváros gyermekeinek és fiataljainak nagy része” – nyilatkozta Weiss. A PISA felmérésekben tézise megerősítését látja, hiszen az majdnem azonos az IQ felmérések eredményeivel.

A családügyi miniszter, Renate Schmidt (SPD) egyenesen az értelmiség jövőjét látja veszélyben, s ezért katasztrofálisnak tartja, hogy a diplomásoknak egyre kevesebb a gyermeke. Ezért be kívánja vezetni a jövedelemfüggő családtámogatást, hogy ezzel mentse, ami még menthető. 30 évvel az NDK után az értelmiségi szülők kiemelt támogatása már nyugaton – legalább gondolatkísérlet szintjén – megjelent.

Weiss a bevándorlás és demográfia drámai alakulását, a migránsok és benszülöttek eltérő IQ-ját komoly aggodalommal figyelik egész Közép-Európában, beleértve Nagy-Britanniát és Svájcot is. A hagyományos bevándorló országokban e konfliktusok ilyen szinten nem léteznek, ott az eltérések alig kimutathatóak. „Mert ezen országok évtizedek óta következetes bevándorlási politikát folytatnak. Csak olyan embereket engednek be az országba, akiknek a képzettségére szükségük van, a többieket pedig minden erővel megpróbálják távol tartani.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.