Európai útlevéllel a dzsihádba

Az iszlamista terroristák legnagyobb csoportja Észak-Amerikában és Európában nem a Közel-Keletről, vagy a fejlődő országokból érkezett, hanem a nyugati világból – derül ki egy amerikai tanulmányból. A kutatási eredmények szerint a terrorizmus és a bevándorlás között összefüggés van: a legtöbb nyugati országban aktív terrorista második, harmadik generációs bevándorló.

2005. 07. 24. 8:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net) konzervatív napilapban Nikolaus Busse Európai útlevéllel a dzsihádba címmel ismerteti két amerikai terrorizmus szakértő vizsgálatainak meglepő eredményeit.

Két amerikai kutató elsőként próbálta meg a nyugati világ országaiban mutatott terrorista aktivitást mennyiségi szempontok alapján megvizsgálni. A washingtoni Nixon-Központ munkatársai, Robert Leiken és Steven Brooke váratlan eredményekre jutottak. Kutatásaik során megállapították, hogy az iszlamista terroristák legnagyobb csoportja Észak-Amerikában és Európában nem a Közel-Keletről, vagy a fejlődő országokból érkezett, hanem magából a nyugati világból. Vizsgálataik alátámasztották, hogy összefüggés áll fenn a terrorizmus és a bevándorlás között. Nevezetesen a legtöbb nyugati országban aktív terrorista második, harmadik generációs bevándorló.

A tanulmány alapjául szolgáló adatbankba a szerzők az 1993 és 2004 között Észak-Amerikában és Nyugat-Európában vád alá helyezett, elítélt, vagy megölt 373 terroristát vettek fel. A szerzők által regisztrált terroristák kevesebb, mint fele született a Közel-Keleten. 41 százalékuk rendelkezett az uniós, vagy észak-amerikai állampolgársággal, 36 százalékuk érkezett a Maghreb országokból, s csak 17 százalék származott az arab magállamokból – Egyiptomból, Irakból, Jordániából, Szíriából, Izraelből és a megszállt területekből, Libanonból, valamint az arab félsziget országaiból. Három százalékuk érkezett az ázsiai muzulmán országokból: Malajziából, Indonéziából, Indiából és Pakisztánból.

Az adatokból világosan kivehető, hogy milyen komoly szerepet játszik a bevándorlás és az iszlám világhoz való földrajzi közelség a terrorista sejtek kialakulásában. Európában a legtöbb terrorista – 59 százalék – a Maghrebből származott, az öreg kontinens közvetlen szomszédságából. Ennek meghatározó oka lehet, hogy az észak-afrikai bevándorlók adják Európában a legnagyobb bevándorló csoportot. Több, mint kétmillió algériai, marokkói és tunéziai él legálisan az EU-ban. Számos európai országban ismétlődik ez a „minta”. Négy államban a terroristák abból a muzulmán népcsoportból származtak, amelyikből a legtöbb bevándorló érkezett. Franciaországban (a terroristák harmada volt algériai), Spanyolországban (38 százalékuk marokkói), Belgiumban (fele marokkói) és Nagy-Britanniában „második generációs” dél-ázsiai muzulmán).

Csak két nagy EU-tagállam esetében nem mutatható ki világos összefüggés a mozlim migránsok és a terroristák száma között. Olaszországban a tunéziaiak adják az adatbankban nyilvántartott terroristák közel két harmadát – 65 százalékát – annak ellenére, hogy Itáliában sokkal nagyobb a marokkói népcsoport, de jelentős albán és szenegáli kolónia is él ott. S Németországban nem regisztráltak török dzsihadistákat, pedig ott ők adják a legnagyobb muzulmán közösséget. A legtöbb németországi terrorista Algériából és Szíriából érkezett.

A szerzők ebből nem azt a következtetést vonták le, hogy a legtöbb bevándorló terrorista, de azt igen, hogy a legtöbb terrorista bevándorló.

Az elemzés összeállítói arra is kísérletet tettek, hogy felvázolják, miként érkeztek a nyugati vendéglátó országokba a terroristák. Ezek az adatok csak részlegesnek tekinthetőek, hiszen a 373 személyből csak 206-nak, alig 55 százaléknak az útvonalát voltak képesek felrajzolni. Mégis kiviláglik a statisztikából, hogy az illegális bevándorlás, mely problémának a nyugati hatóságok oly nagy figyelmet szentelnek, a terrorizmus esetében alig játszik szerepet. Csak az adatbankban található személyek hat százaléka érkezett illegálisan a vendéglátó országba. Egyharmaduk legális vízumot használt a bejutáshoz. Közülük a leggyakoribbak a turista és a tanulmányi vízumok voltak, megelőzték a munkavállalási engedélyeket és üzleti vízumokat.

A leendő terroristák 23 százaléka érkezett menekültként későbbi terrorcselekménye országába és 38 százalékuk rendelkezett uniós állampolgársággal. Feltűnően magas, majd kilenc százalékot tett ki a 35 konvertita – más vallásból az iszlámba áttért személy. A konvertiták a muzulmán lakosságban elenyésző számához viszonyítva ez kiemelkedően magas arány. Leiken és Brooke kutatásai megerősítették azokat a hírszerzési információkat, miszerint az al-Kaida törekszik arra, hogy a biztonsági szervek számára „kevéssé feltűnő” személyeket, a konvertiták mellett egyre inkább nőket is megnyerjen ügyének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.