A Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net) konzervatív napilapban Nikolaus Busse Európai útlevéllel a dzsihádba címmel ismerteti két amerikai terrorizmus szakértő vizsgálatainak meglepő eredményeit.
Két amerikai kutató elsőként próbálta meg a nyugati világ országaiban mutatott terrorista aktivitást mennyiségi szempontok alapján megvizsgálni. A washingtoni Nixon-Központ munkatársai, Robert Leiken és Steven Brooke váratlan eredményekre jutottak. Kutatásaik során megállapították, hogy az iszlamista terroristák legnagyobb csoportja Észak-Amerikában és Európában nem a Közel-Keletről, vagy a fejlődő országokból érkezett, hanem magából a nyugati világból. Vizsgálataik alátámasztották, hogy összefüggés áll fenn a terrorizmus és a bevándorlás között. Nevezetesen a legtöbb nyugati országban aktív terrorista második, harmadik generációs bevándorló.
A tanulmány alapjául szolgáló adatbankba a szerzők az 1993 és 2004 között Észak-Amerikában és Nyugat-Európában vád alá helyezett, elítélt, vagy megölt 373 terroristát vettek fel. A szerzők által regisztrált terroristák kevesebb, mint fele született a Közel-Keleten. 41 százalékuk rendelkezett az uniós, vagy észak-amerikai állampolgársággal, 36 százalékuk érkezett a Maghreb országokból, s csak 17 százalék származott az arab magállamokból – Egyiptomból, Irakból, Jordániából, Szíriából, Izraelből és a megszállt területekből, Libanonból, valamint az arab félsziget országaiból. Három százalékuk érkezett az ázsiai muzulmán országokból: Malajziából, Indonéziából, Indiából és Pakisztánból.
Az adatokból világosan kivehető, hogy milyen komoly szerepet játszik a bevándorlás és az iszlám világhoz való földrajzi közelség a terrorista sejtek kialakulásában. Európában a legtöbb terrorista – 59 százalék – a Maghrebből származott, az öreg kontinens közvetlen szomszédságából. Ennek meghatározó oka lehet, hogy az észak-afrikai bevándorlók adják Európában a legnagyobb bevándorló csoportot. Több, mint kétmillió algériai, marokkói és tunéziai él legálisan az EU-ban. Számos európai országban ismétlődik ez a „minta”. Négy államban a terroristák abból a muzulmán népcsoportból származtak, amelyikből a legtöbb bevándorló érkezett. Franciaországban (a terroristák harmada volt algériai), Spanyolországban (38 százalékuk marokkói), Belgiumban (fele marokkói) és Nagy-Britanniában „második generációs” dél-ázsiai muzulmán).
Csak két nagy EU-tagállam esetében nem mutatható ki világos összefüggés a mozlim migránsok és a terroristák száma között. Olaszországban a tunéziaiak adják az adatbankban nyilvántartott terroristák közel két harmadát – 65 százalékát – annak ellenére, hogy Itáliában sokkal nagyobb a marokkói népcsoport, de jelentős albán és szenegáli kolónia is él ott. S Németországban nem regisztráltak török dzsihadistákat, pedig ott ők adják a legnagyobb muzulmán közösséget. A legtöbb németországi terrorista Algériából és Szíriából érkezett.
A szerzők ebből nem azt a következtetést vonták le, hogy a legtöbb bevándorló terrorista, de azt igen, hogy a legtöbb terrorista bevándorló.
Az elemzés összeállítói arra is kísérletet tettek, hogy felvázolják, miként érkeztek a nyugati vendéglátó országokba a terroristák. Ezek az adatok csak részlegesnek tekinthetőek, hiszen a 373 személyből csak 206-nak, alig 55 százaléknak az útvonalát voltak képesek felrajzolni. Mégis kiviláglik a statisztikából, hogy az illegális bevándorlás, mely problémának a nyugati hatóságok oly nagy figyelmet szentelnek, a terrorizmus esetében alig játszik szerepet. Csak az adatbankban található személyek hat százaléka érkezett illegálisan a vendéglátó országba. Egyharmaduk legális vízumot használt a bejutáshoz. Közülük a leggyakoribbak a turista és a tanulmányi vízumok voltak, megelőzték a munkavállalási engedélyeket és üzleti vízumokat.
A leendő terroristák 23 százaléka érkezett menekültként későbbi terrorcselekménye országába és 38 százalékuk rendelkezett uniós állampolgársággal. Feltűnően magas, majd kilenc százalékot tett ki a 35 konvertita – más vallásból az iszlámba áttért személy. A konvertiták a muzulmán lakosságban elenyésző számához viszonyítva ez kiemelkedően magas arány. Leiken és Brooke kutatásai megerősítették azokat a hírszerzési információkat, miszerint az al-Kaida törekszik arra, hogy a biztonsági szervek számára „kevéssé feltűnő” személyeket, a konvertiták mellett egyre inkább nőket is megnyerjen ügyének.
Kiderült, hogy honnan érkezik Budapestre az ország karácsonyfája - videó