A 80- as években kezdődött, a születendő gyermek nemét radikális úton meghatározhatóvá tevő „szelektív abortuszok” miatt 25 millió kínai férfit fenyeget az a veszély, hogy életét család nélkül, agglegényként kell leélnie – idézi az AFP egy demográfiai kongresszuson, Toursban elhangzottakat.
Mintegy 25 millió kínai férfi, mindannyian a házasuló korban, kínai nőt keres, minden valószínűség nélkül sikertelenül – jelentette ki Dudley J. Poston és Karen S. Glover, a texasi egyetem szociológiai tanszékéről.
Az elemi emberi és szabadságjogokat teljes mértékben korlátozó kínai marxista diktatúrában a családok gyakorlatilag nem vállalhatnak egy gyermeknél többet. A 60-as években 5-6 gyermekes családok jellemezték a kínai társadalmat, majd a hatalom a 70-es évektől bevezette az egygyermekes modellt, melynek értelmében csak egy gyerek iskoláztatását, nevelését támogatja az állam. A másodikét már „piaci áron” kéne nevelni, taníttatni. A szelektív abortuszok engedélyezésére, amely így több millió magzat lemészárlásával járt, azért kényszerülhetett a kommunista vezetés, mert a távol-keleti kultúrákban a fiúgyermek jóval „értékesebb”, s azok a családok, akiknél lány született, ám az embertelen kínai törvények miatt nem vállalhattak újabb utódot, mindent megetettek a törvény kijátszása érdekében. Mivel a vidéki Kínában gyakran minden kockázatot vállalva a mai napig több gyermeket vállal a családok jó része, ma átlagosan kétgyerekes háztartásokkal számolnak Kínában.
A kutatók elmondták: a 80-as évek elejétől Kínában több fiú születik, mint amennyi lány, s mára több tízmilliós arányban borult fel a népesség természetes egyensúlya. A legjobb esetben 2015-2030-ra lehet helyreállítani az abnormálisan eltolódott népességi arányt – ha tesz valamit ennek érdekében a döntéseit igen ritkán felülbíráló kínai kommunista vezetés. Addig is mihez kezd egymagában 25 millió férfi? – teszik fel a kérdést a demográfusok.
Mindenképpen számítani lehet a homoszexualitás és a poligám kapcsolatok növekedésére, sőt a folyamat odáig vezethet, hogy Pekingben, Sanghajban és más nagyvárosokban „férfigettók” jönnek létre, megemelve a nemi betegségek, a bűnözés és a prostitúció arányát.
Egy normális társadalomban mintegy 105 fiú jut 100 leányra, s e természet által létrehozott arány felborítása mindenképpen súlyos következményekhez vezethet – figyelmeztet Gilles Pison, a francia Ined demográfiai kutatóintézet kutatója. (A természet mintegy előre tervezi a férfiak nagyobb halandóságát, a nemek aránya egy adott korcsoporton belül a születéstől számított mintegy fél évszázadon belül mindenképpen kiegyenlítődik – a szerk.)
Pison hozzáteszi: Délkelet-Ázsiában a 80-as években megugrott a fiúgyermekek aránya, különösen Kínában és Dél-Koreában. Kínában jelenleg 117 fiú jut 100 leányra a születendő gyermekek között. Mióta meg lehet állapítani a születendő gyermek nemét, főleg az iparosodott régiókban élnek a magzat elvételének embertelen módszerével, aminek egyelőre beláthatatlan következményei lehetnek a jelenlegi és a közeljövő Kínájának társadalmára.
Mint ismeretes, Magyarországon a szocialista-liberális kormány sms-ben küldött kérdésekkel ostromolja a lakosságot: két egynemű gyermek születése után, bevezessék-e a harmadik gyermek nemének megválasztását. Az elképzelést támogató Czeizel Endre genetikus egy tévéműsorban azt ajánlotta, hogy egy év múlva a második, majd bármely gyermek nemét meg lehessen határozni.
Nem ez lenne az első mesterséges beavatkozás a magyar népesség demográfiai arányainak alakulásába. Hazánkban az 50-es évek végétől a 70-es évekig katasztrofális méreteket öltött az abortuszok aránya, a 60-as években az egészséges magzatok egyharmadát vetették el művi vetéléssel, ami legalább évi 200 ezer meg nem született gyermeket jelentett. Egyes becslések szerint a magyar népesség több milliós szaporulatot „tett vödörbe” ebben az időszakban. Az abortuszok Európában szinte példátlan aránya a 90-es évekre jelentősen csökkent ugyan, ám a családok állami támogatását megnyirbáló Bokros-csomag következményeként újra radikálisan visszaesett a gyermekvállalási kedv hazánkban.