Az Egyesült Államok kész együttműködni az Európai Unióval a szervezet által a tagállamok részére folyósított bőkezű mezőgazdasági támogatások rendszerének megszüntetése ügyében – idéz az MTI George Bush amerikai elnököt, aki csütörtökön Tony Blair brit miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján a skóciai Gleneaglesben.
A világ hét legfejlettebb ipari állama és Oroszország (G8) csúcstalálkozóján részt vevő amerikai elnök reményének adott hangot, hogy a kereskedelmi tárgyalások dohai fordulóján egyetértés születik a támogatások 2010-ig történő megszüntetéséről. Kijelentette azt is, hogy itt az ideje terveket készíteni az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása korlátozásának jegyében 1997-ben aláírt, 2012-ben lejáró kiotói jegyzőkönyv utáni időkre.
Nyerhet-e Afrika Skóciában?
A csütörtökre virradó éjjelen is tárgyalások folytak a G8-ak találkozóján, Glenaeglesben. A világ legfejlettebb ipari államainak vezetői a skóciai kisvárosban igen keveset foglalkoznak térségünk problémáival, míg 40 milliárd dollárt engednek el a Föld 18 legszegényebb, többségében afrikai országának adósságából.
Skóciában királynői díszvacsorával kezdődött a nyolc vezető gazdasági hatalom csúcstalálkozója, amelynek két fő témája az afrikai nyomor enyhítése, illetve a globális felmelegedés elleni hatékony fellépés.
Az egyeztetések azonban már az éjszaka a legfelsőbb szinten folytak: Blair és Bush fél órán át tárgyalt négyszemközt a brit javaslatokról, és a csütörtöki első teljes munkanap is kettőjük munkareggelijével kezdődik.
A G8-ak vezetőihez csatlakoznak a világ bank, és a Nemzetközi Valutaalap vezetői, de itt lesz Kofi Annan ENSZ-főtitkár, illetve, hogy más hangok is érvényesüljenek, több afrikai és dél-amerikai állam politikusai is. És a napirend: alig egy hónapja, hogy a nyolcak pénzügyminiszterei megegyeztek, 40 milliárd dollárt engednek el a Föld 18 legszegényebb, többségében afrikai országának adósságából. Hogy erről végleges döntés születik Gleneagles-ben, nem kérdéses, az viszont többek szerint nagyon is kérdéses, hogy ez-e az afrikai szegénység felszámolására a megoldás. A globalizációellenes aktivisták szerint nem. Az pedig, hogy klíma-ügyben, vagyis az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséről megegyezés szülessen, szinte lehetetlennek tűnik. George Bush amerikai elnök ugyanis már jó előre jelezte: senki ne várja tőle azt a szívességet, hogy támogatni fogja a kiotói egyezményt. Tony Blair szerda este erre úgy válaszolt: nem is az a célja, hogy Kiotót bárkire ráerőltesse. A brit miniszterelnök azt várja a G8-aktól, hogy kompromisszum szülessen, mindegy, hogy milyen, csak adjon végre egységes választ a globális felmelegedés problémájára.
A szerda este egyenlege Skóciában: míg a világ vezető hatalmasságai II. Erzsébet királynővel vacsoráztak Glenaegles-ben, Edinburgh-ban sztárok folytatták a hétvégi koncertsorozatot.
A hosszú huzavona után engedélyezett globalizáció-ellenes felvonulás a csúcstalálkozó helyszínére viszont mégsem sikerült olyan békésre, mint tervezték. A Gleneagles Hoteltől három mérföldre található Auchterarder városából több ezer ember indult el a rendőrség által kijelölt útvonalon, a menet egy mezőn került a legközelebb a csúcstalálkozó helyszínéhez, néhány tucat aktivista szerint azonban nem eléggé közel. Ők megpróbáltak átjutni a mezőn, áttörni a biztonsági rácson és végül összecsaptak a helyszínen lévő több száz rendőrrel. A helikopteren érkező rohamosztagosokkal azonban már végképp nem bírtak és visszakényszerültek a békés tüntetők közé.
Több százezer tiltakozó a skót nagyvárosban
Több mint kétszázezer ember gyűlt össze Edinburgh-ban a szegénység elleni Make Poverty History elnevezésű világkampány keretén belül, nem messze Gleneaglestől, ahol ma kezdődik a világ legfejlettebb országainak és Oroszországnak, a G8 csoportnak találkozója. A csúcs fő témája a szegénység elleni küzdelem lesz.
Szombattól fehérbe öltözött emberek lepték el Edinburgh utcáit. A tiltakozó akció szervezői öltözékükkel fejezték ki szolidaritásukat Afrika országaival és egyben fellépésükkel nyomást szeretnének gyakorolni a G8 országaira, hogy hatékonyabb segítséget nyújtsanak a fekete kontinens országainak. A demonstrálók élőláncot alkottak Edinburgh középkori városnegyede körül, amely nagy fehér szalagra emlékeztetett – ez a kampány jelképe is.
Keith O'Brien, Nagy-Britannia érseke, aki a tüntető oszlop élén menetelt, a menet indulása előtt felolvasta XVI. Benedek pápa az esemény résztvevőihez intézett üzenetét. A szentatya felhívta a gazdag országok figyelmét, hogy legyenek készek a szegénység elleni küzdelemre és a fejlett országok is vállaljanak terhet a szegénység csökkentésében.
A világ vezető államainak találkozóján a fő irány a szegénység elleni küzdelem és az elmaradt afrikai országok megsegítése lesz. A segítséghullám kiindulópontja az az akcióterv, amelyet még 2002-ben éppen a G8-ak fogadtak el tanácskozásukon. A terv új és egyben fő eleme, az úgynevezett Új Partnerség Afrika Fejlesztésére (NEPAD) lesz, amelyet a tervek szerint összehangolnának magán- és állami segélyforrásokkal.
Afrika: hiába a segítség?
A NEPAD körül egy sor további kezdeményezés indulhat, mint például a legszegényebb afrikai országok adósságának elengedése, amelyről egyébként már idén júniusban a G8-ak pénzügyminisztériumi találkozóján elvil megállapodás született. Meg kell említeni az AIDS elleni harcot és a szegénység mértékének általános csökkentésére irányuló szándékokat is, amely szintén ez új csomag keretében indulna. A legaktuálisabb táma Gleneaglesben minden bizonnyal a mezőgazdaságilag fejlett országok agrártámogatásának eltörlése körüli vita lesz, amely megléte egyelőre nem teszi lehetővé az afrikai termelők világpiacra történő belépését.
Sok szakértő figyelmezetet azonban, hogy az Afrikának nyújtott segítség nem lesz hatékony ha a kontinens országainak többségében ugyanaz az elit marad továbbra is hatalmon, mint akik a segélyadományokat szétlopták vagy akik felelőtlen gazdaságpolitikájukkal hatalmas adósságcsapdába vitték országaikat. A találkozó egyébként érinti még a klimatikus változásokat okozó káros anyagok csökkentéséről, vagy betiltásáról szóló jelentést, a tömegpusztító fegyverek elleni küzdelemet és azt a növekvő kockázati tényezőt, amelyet napjainkban az olajár folyamatos emelkedése okoz.
Gordon Brown, brit pénzügyminiszter az említett szegény országok adósságainak elengedését támogató tábor egyik szószólója kedden nyilatkozatában pozitívan értékelte a közvélemény jótékony nyomásgyakorlását. Ugyanakkor hangsúlyozta: a világ leghatalmasabb országainak vezetői gyors megoldást semmilyen esetben nem fognak tudni találni a fekete kontinens szegénységének megoldására.
– Afrika és a fejlődő országok hosszú távú jövőjét nem az az egy hét határozza meg, amelyen a G8-ak tanácskoznak. Sokkal inkább befolyásolja egy egész életre szóló munka, amelyben mi is részt veszünk támogatásunkkal Afrika és a fejlődő világ népének, hogy képesek legyenek sorsukról dönteni – mondta el Brown. Hozzátette: a világ vezető országai először átláthatóságot és a korrupció elleni harc megindítását kérik Afrika országaitól.
Magyar Rádió, AP, BBC
Kiderült, hogy honnan érkezik Budapestre az ország karácsonyfája - videó