Otto Schily (SPD) német szövetségi belügyminiszter elmondta, mindmáig lehetetlen egy a németek elpusztításáról a berlini Mevlava mecsetben prédikáló Jakup T. kiutasítása, mert a bíró szerint a keresztény egyházak is ismerik a pokol fogalmát, mégsem utasítják ki papjaikat vagy a pápát Németországból.
Jakup T. többek között büdös haszontalan, kiirtandó disznóknak nevezte a hitetleneket. Erre a kiutasítást megakadályozó döntésre reagált úgy Schily, azt kívánja, hogy a „bírák egy fokkal közelebb álljanak ítéleteikben a valósághoz,” mivel számos döntésük köszönő viszonyban sincs az élet realitásaival.
A terrorizmus szakértő Berndt Georg Thamm hangsúlyozta, hogy Németországban sokan lebecsülik a terrorveszélyt. Eme terrorfenyegetettség esetében generációkban érdemes mérni az időt. Egyúttal arra is számítanunk kell, hogy a terror nem tesz majd különbséget, nem köt majd kompromisszumot életkor, nem vagy vallás alapján. Egyik tényező sem ad mentességet a fenyegetéstől, a dzsihádban ugyanis mindent szabad – fogalmazott Thamm.
Különleges fenyegetést jelentenek a fiatal, erőszakra hajlamos, gyökértelen, de jól képzett harcosok, akik nem kötődnek egyetlen szervezethez sem. (A Berlinben élő török fiatalok kétharmada a létminimum szintjén vagy az alatt él, így a marxi terminológiával élve semmit sem veszíthet – a szerk.) Felderítésüket nehezíti, hogy a terrorszervezetek immár nem rendelkeznek állandó struktúrákkal, egyre újabb és újabb sejteket alapítanak, amelyek csak egy merénylet erejéig állnak össze, majd ismét felbomlanak –magyarázta Thamm.
A politika tehetetlenségét jelezte a CDU/CSU Bundestag frakciójának helyettes vezetőjének Wolfgang Schäuble kérése, melyben felhívta a Németországban élő muzulmánokat, hogy mutassanak civil kurázsit és határozottan lépjenek fel a gyűlöletet prédikálók ellen. A CDU politikusa hangsúlyozta a muzulmánok felelősségét és kijelentette, hogy az iszlám hívőknek kell a jelenséggel szemben fellépniük.
Thamm véleményével – aki az afganisztáni terror ellenes akció legnagyobb „eredményének” azt nevezte, hogy sikerült az Al-Kaidát egy jól behatárolható területről az egész földön szétszórni – ellentétes álláspontot fogalmazott meg a brit nagykövet. Sir Peter Torry, úgy fogalmazott, hogy Nagy Britannia nem fog változtatni a terror elleni hadjáratot támogató politikáján és továbbra is részt vesz az iraki háborúban. „Amit mi Irakban csinálunk az helyes”, mondta Torry.
A nagykövet abból indul ki, hogy a britek a támadás hatására még inkább támogatni fogják a kormányukat. A londoniak mintaszerűen reagáltak a terrorcselekményre. „Mi már megszoktuk az ilyesmit Londonban, már 30 éve együtt élünk a terrorral” – magyarázta a nagykövet az IRA-ra utalva, honfitársai nyugalmát.
Bemutatjuk Bencét, Magyar Péter riporterekre rátámadó testőrét