Lehet-e Észak-Koreának atomfegyvere?

Negyedik alkalommal próbálják az ázsiai nagyhatalmak és Washington meggyőzni az észak-koreai rezsimet arról, hogy tegyen le nukleáris fegyverkezéséről. Phenjan az amerikai atomerő dél-koreai kivonását szeretné elérni. Közben tovább éhezik 13 millió ember az egyik utolsó sztálinista diktatúrában.

2005. 07. 27. 7:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Számunkra fontos tényező a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság szuverenitása”. Ezt Christopher Hill amerikai főtárgyaló jelentette ki az észak-koreai atomfegyver-programról szóló, hathatalmi tárgyalások negyedik fordulójában. Pekingben hétfőn kezdődött meg a három alkalommal eredménytelenül zárult tárgyalássorozat negyedik fordulója, melynek során Phenjan némi együttműködési készséget mutatott a megegyezésre.

Mind amerikai, mind észak-koreai részről jelezték: addig készek a helyszínen maradni, amíg nem születik megegyezés. Washington még összekötő iroda megnyitását is kilátásba helyezte Phenjanban.

A tárgyalásokon Észak- és Dél-Korea, Kína, Japán, az Egyesült Államok, valamint Oroszország képviselői próbálnak újból eredményre jutni a marxista állam által mindeddig makacsul folytatott atomfegyver-program ügyében, annak ellenére, hogy a szakszerűtlen, abszurd intézkedések által tönkretett gazdaság számára csábító ajánlatokat villantottak fel a tárgyalópartnerek.

Mindeközben Dél-Korea kétmillió kilowatt elektromos áramot ajánlott fel, sőt tetemes mennyiségű élelmiszert: 500 ezer tonna rizs szállítását is megígérte arra az esetre, ha Phenjan leállítaná a tömegpusztító fegyverek gyártását.

Phenjan már többször bejelentette: rendelkezik atomfegyverrel. A világsajtót néhány éve bejárt műholdas felvételek arról tanúskodnak, hogy a hivatalosan energiaellátási célokból működtetett jongbjoni atomerőmű fegyvergyártási célokat szolgál. A huszonötmilliós, totális diktatúra nem sajnálja a pénzt a nukleáris fejlesztésekre, miközben a lakosság elemi megélhetési gondokkal küszködik (lásd lenti anyagunkat!)

Washington enyhébb hangvételét George Bush nemrég előzékenyebbé vált retorikája előzte meg: az Egyesült Államok elnöke nemrég „Kim Dzson Il úrként” említette a kommunista ország első számú emberét, nem pedig diktátornak, s külügyminisztere, Condoleezza Rice is igyekezett hangsúlyozni, hogy elismeri a phenjani kormány szuverenitását. Hill most aláhúzta, hogy az Egyesült Államoknak „semmilyen oka” nincs arra, hogy megtámadja Észak-Koreát.

Észak-Korea retorikájában hajlandónak mutatkozik ugyan a teljes koreai félsziget atomfegyver-mentesítésében, ám ezt „határozott politikai akarathoz és stratégiai döntésekhez” köti. Amerikai részről viszont jelezték: csak az atomprogram beszüntetése után tesznek érdemi lépéseket. Hill megértését fejezte ki, hogy Phenjannak energiára van szüksége.

Észak-koreai részről az Interfax orosz hírügynökségnek kiszivárogtatták: a program leállításának
feltételeként többek közt az amerikai atomfegyverek kivonását írták elő a félsziget déli részéről.




Mint ismeretes: az Irak elleni invázió egyik oka az volt, hogy az arab ország rövid időn belül élesíthető tömegpusztító fegyverekkel rendelkezik, s hogy a bagdadi rezsim nem demokratikus. Észak-Korea 2003 januárjában kilépett az atomsorompó-egyezményből, azóta a sztálinista diktatúra a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szerint legalább hat nukleáris fegyverrel rendelkezik. Az országban az alapvető szabadságjogok nem érvényesülnek, s a hat munkatábor mellett koncentrációs táborok is működnek az országban. A BBC az egyik utolsó kommunista államot bemutató filmjében családokon végzett vegyi kísérletekről is beszámolt. Az éhezők számát a 25 milliós országban 13 millióra teszik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.