A Der Spiegel (spiegel. de) baloldali hírmagazinban Yassin Musharbash És holnap Róma? című írásában elemzi az al-Kaida stratégiájának várható következő lépéseit. A londoni merényletek felvetik a kérdést, hogy az al-Kaida gyilkosai legközelebb hol csapnak le. Amennyiben hitelt adunk a terrorhálózat stratégiai elemzéseinek, akkor Róma a legvalószínűbb követező cél. De a németországi célok elleni merényleteket is lehetségesnek tartják a terrorhálózat szellemi irányítói.
A terrorhálózat – az Európában uralkodó előítéletek ellenére – magát már régóta olyan tanulásra képes szervezetnek tartja, amelyik képes a stratégiáját a lehetségeshez és kivitelezhetőhöz igazítani. Éppen ezért fontosak a szervezet által papírra vetett stratégiák, mert ezek a legjobb forrásai annak megvilágítására, hogy mely régiókban a legnagyobb a terrorfenyegetettség – a londoni bombamerényletek után.
Az al-Kaida szellemi irányítói egyetértenek abban, hogy mindazok az államok, melyek részt vesznek az afganisztáni és iraki akcióban, ellenségnek tekintendők. Ezen országok majd mindegyikét említi az a stratégiai elemzés, melyet az al-Kaidának tulajdonítanak, s mely már 2003-ban a célpontok között megemlítette Spanyolországot, Nagy-Britanniát, Lengyelországot, Olaszországot, Japánt és Ukrajnát.
A szakértők a két leggyakrabban emlegetett leendő támadási célország, Lengyelország és Olaszország között két jelentős különbséget látnak: egyrészt Olaszországot lényegesen gyakrabban emlegették ( Silvio Berlusconit név szerint is említették), másrészt a merénylet kivitelezésében az al-Kaidának praktikus szempontokat is figyelembe kell vennie. Lengyelországban alig élnek arabok; egy terrorista sejt lelepleződésének ott sokkal nagyobb a veszélye, mint akár Londonban, vagy akár Rómában. (Londonban óvatos becslések szerint is 1,6 millió muzulmán él. K.L.)
Németország is a terroristák látókörébe került, az al-Kaida által is tudomásul vett és pozitívan kommentált német Irak absztinencia ellenére. A Szövetségi bűnügyi hivatal 2004. júniusi elemzése szerint: „Tartani kell attól, hogy Németország, különösen az Afganisztánban betöltött szerepe és a terror elleni háborúban való részvétele miatt, egyre inkább erőszakos cselekmények céljává válhat. S bár az al-Kaida stratégiai elemzéseiben a Szövetségi Köztársaság soha sem játszott főszerepet; de iszlamista körökben Berlin kiemelkedő Izrael barátsága újabb ürügye lehet egy német területen elkövetendő merényletnek.
Az al-Kaida célkitűzései között döntő szerepet játszik a nyugati gazdaság meggyengítése is. „Úgy hisszük, az iraki ellenállás képes arra, hogy az Egyesült Államok háborús költségeit az elvárt felső határ közelébe tornássza, (...) nevezetesen 400 milliárd dolláros szintre”, áll egy 2003-ban készült elemzésben – melynek következtetéseit az al-Kaida szellemi irányítói láthatóan a washingtoni belpolitikai viták és gazdasági szaklapok elemzéseiből nyertek. A lépések ennek megfelelőek voltak, támadások az olajtermelő berendezések ellen. S ha nő az olaj ára, például egy szaud-arábiai finomító elleni merénylet miatt, az szintén örömmel tölti el az iszlamistákat. S néhány hónappal ezelőtt azzal fenyegetőzött egy szaud-arábiai al-Kaida sejt, támadásokat intéz nyugati légitársaságok ellen – azzal a bevallott céllal, hogy tönkre tegyék azokat.
„És holnap Berlin?”, kérdezte pénteken a berlini bulvárlap a Berliner Zeitung. A kérdésre a válasz úgy hangozhat: holnap biztosan nem és holnapután sem. De egyáltalán nem zárható ki egy Németország elleni al-Kaida támadás. Az indíték létezik, a tettesek valószínűleg szintén.
Bemutatjuk Bencét, Magyar Péter riporterekre rátámadó testőrét