Orosz-amerikai versenyfutás: ki marad Kirgizisztánban?

Az amerikaiak 1200 katonát állomásoztatnak Kirgizisztánban, de csak azért mentek oda 2001-ben, hogy küzdjenek a tálibok ellen. Most mégis maradnának. Oroszország viszont még tovább akar küzdeni a terroriznus ellen: Moszkvának 500 katonája van itt, de számukat megdupláznák...

2005. 07. 25. 13:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kirgizisztánban működő amerikai katonai bázis jövője lesz a legfontosabb pontja Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter biskeki megbeszéléseinek – jelzi az AFP. Az Oroszország által támogatott kirgiz vezetés ugyanis a támaszpont bezárását fogja szorgalmazni.

A manaszi repülőtéren működő amerikai bázis ügyében Rumsfeld másodszor utazik a kirgiz fővárosba azóta, hogy a márciusi kirgiz forradalomban megbukott Aszkar Akajev rezsimje. A jelenlegi, ideiglenes elnök, Kurmanbek Bakijev arról biztosította a hatalomváltás után az amerikai védelmi tárca vezetőjét, hogy maradhatnak az USA csapatai.

Csakhogy azóta a helyzet megváltozott. Július óta a Sanghaji Együttműködés tagjainak (Oroszország, Kína, Kazakisztán, Kirgizisztán, Üzbegisztán és Tádzsikisztán) államfői felszólították Washingtont, hogy jelöljön meg konkrét dátumot az amerikai bázis felszámolására. A támaszpontot az Afganisztán elleni, 2001. szeptemberi invázió idején létesítették.

Washington a felszólításra adott válaszában úgy fogalmazott ugyan, hogy az üzbég és a kirgiz bázis nem elengedhetetlenül fontosak, ám amerikai részről tárgyalásokat kezdeményeztek a támaszpontok további sorsáról. Közben a Kirgizisztánban szintén erőket állomásoztató Oroszország bejelentette, hogy megduplázná katonáinak számát az országban. (Jelenleg 500 orosz és 1200 amerikai katona van Kirgizisztánban.) Moszkva kilátásba helyezte egy második bázis megnyitását a közép-ázsiai országban, hogy a környékbeli országokkal „antiterrorista műveleteket” indíthasson.

Moszkva nyíltan támogatja a szomszédos Üzbegisztán vezetését azt követően is, hogy a helyi hatalom erői vérbefojtottak egy, felkelést Andidzsánban, ahol a lemészárolt lakosok száma 500 és 1000 fő között lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.