A Kirgizisztánban működő amerikai katonai bázis jövője lesz a legfontosabb pontja Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter biskeki megbeszéléseinek – jelzi az AFP. Az Oroszország által támogatott kirgiz vezetés ugyanis a támaszpont bezárását fogja szorgalmazni.
A manaszi repülőtéren működő amerikai bázis ügyében Rumsfeld másodszor utazik a kirgiz fővárosba azóta, hogy a márciusi kirgiz forradalomban megbukott Aszkar Akajev rezsimje. A jelenlegi, ideiglenes elnök, Kurmanbek Bakijev arról biztosította a hatalomváltás után az amerikai védelmi tárca vezetőjét, hogy maradhatnak az USA csapatai.
Csakhogy azóta a helyzet megváltozott. Július óta a Sanghaji Együttműködés tagjainak (Oroszország, Kína, Kazakisztán, Kirgizisztán, Üzbegisztán és Tádzsikisztán) államfői felszólították Washingtont, hogy jelöljön meg konkrét dátumot az amerikai bázis felszámolására. A támaszpontot az Afganisztán elleni, 2001. szeptemberi invázió idején létesítették.
Washington a felszólításra adott válaszában úgy fogalmazott ugyan, hogy az üzbég és a kirgiz bázis nem elengedhetetlenül fontosak, ám amerikai részről tárgyalásokat kezdeményeztek a támaszpontok további sorsáról. Közben a Kirgizisztánban szintén erőket állomásoztató Oroszország bejelentette, hogy megduplázná katonáinak számát az országban. (Jelenleg 500 orosz és 1200 amerikai katona van Kirgizisztánban.) Moszkva kilátásba helyezte egy második bázis megnyitását a közép-ázsiai országban, hogy a környékbeli országokkal „antiterrorista műveleteket” indíthasson.
Moszkva nyíltan támogatja a szomszédos Üzbegisztán vezetését azt követően is, hogy a helyi hatalom erői vérbefojtottak egy, felkelést Andidzsánban, ahol a lemészárolt lakosok száma 500 és 1000 fő között lehet.
Választókerületi módosítás: Budapest lakossága jelentősen lecsökkent, Pest megyéé jelentősen nőtt