Schröder megbuktatta önmagát

„A Gerhard Schröder vezette kormány nem képes arra, hogy tovább irányítsa Németországot”. Angela Merkel, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetőjének véleményével a Bundestag 595 tagjából 296-an értettek egyet a ma sorra került bizalmi voksolás eredménye szerint.

2005. 07. 01. 16:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A németországi vörös–zöld koalíció ma megvonta a bizalmat Gerhard Schröder kancellártól. A német alaptörvény 68. paragrafusa alapján a Gerhard Schröder által benyújtott bizalmatlansági indítvány ellen 296 képviselő szavazott nemmel, 151-en igennel és 148-an tartózkodtak. Saját kormányfője ellen voksolt a baloldali képviselői csoport mintegy felerésze is.

A 601 Bundestag-képviselőből összesen 595-en vettek részt a voksolásban. A kancellár és az SPD frakcióvezetője, Franz Müntefering tartózkodásra szólította fel a nagyobbik kormánypárt képviselőit.

A voksolást megelőző vitában a kancellár világossá tette azokat a szempontokat, amelyek e lépésre késztették. Az első és legfontosabb ok az SPD és Schröder számára igen keserű május 22-i észak-rajna-vesztfáliai vereség, amely az utolsó volt az elveszített tartományi választok sorozatában. Politikája folytatásához a kancellár elengedhetetlenül szükségesnek tartja, hogy a választók mondjanak véleményt az Agenda 2010 nevű reformsorozatról. Schröder, akit az AFP tudósítója szerint látványosan megviselt a feszült légkörben sorra került voksolás, kijelentette: a nép szuverén parlamentjén áll a választás, hogy támogatják-e a kormány szociális reformjait.

A kancellár elismerte, hogy reformpolitikájához immár nem rendelkezik a kormánypárti frakciókban nélkülözhetetlen „állandó bizalommal”. A közelmúltban a Schröder politikájától eltérő és kritikus hangok egyre hangosabbak jelentkeztek a koalíción belül.

A német alaptörvény értelmében 21 napja marad Horst Köhlernek, hogy feloszlassa a parlamentet, és kiírja a szeptember 18-ra előre hozott választásokat, melyre egyébként csak 2006. szeptemberében került volna sor. Az új választásokat csak akkor írhatja ki a német elnök, ha addig a parlament nem választ új szövetségi kancellárt.

Angela Merkel, a CDU vezetője az előre hozott választások mellett szállt síkra, erőteljesen támadva a jelenlegi kormányt, többek közt a munkanélküliség történelmi rekordjai miatt. „Új parlamenti többségre van szükség” – szögezte le a konzervatív politikus. Erre minden bizonnyal megvannak a jobboldal esélyei: a legújabb, pénteken közölt felmérések szerint a konzervatívok a választók 44 százalékának támogatását élvezik, liberális szövetségesük, az FDP 7 százalékkal léphetné át a parlamenti küszöböt, míg a szociáldemokratákra a választók 27, a zöldekre 8 százaléka szavazna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.