A németországi vörös–zöld koalíció ma megvonta a bizalmat Gerhard Schröder kancellártól. A német alaptörvény 68. paragrafusa alapján a Gerhard Schröder által benyújtott bizalmatlansági indítvány ellen 296 képviselő szavazott nemmel, 151-en igennel és 148-an tartózkodtak. Saját kormányfője ellen voksolt a baloldali képviselői csoport mintegy felerésze is.
A 601 Bundestag-képviselőből összesen 595-en vettek részt a voksolásban. A kancellár és az SPD frakcióvezetője, Franz Müntefering tartózkodásra szólította fel a nagyobbik kormánypárt képviselőit.
A voksolást megelőző vitában a kancellár világossá tette azokat a szempontokat, amelyek e lépésre késztették. Az első és legfontosabb ok az SPD és Schröder számára igen keserű május 22-i észak-rajna-vesztfáliai vereség, amely az utolsó volt az elveszített tartományi választok sorozatában. Politikája folytatásához a kancellár elengedhetetlenül szükségesnek tartja, hogy a választók mondjanak véleményt az Agenda 2010 nevű reformsorozatról. Schröder, akit az AFP tudósítója szerint látványosan megviselt a feszült légkörben sorra került voksolás, kijelentette: a nép szuverén parlamentjén áll a választás, hogy támogatják-e a kormány szociális reformjait.
A kancellár elismerte, hogy reformpolitikájához immár nem rendelkezik a kormánypárti frakciókban nélkülözhetetlen „állandó bizalommal”. A közelmúltban a Schröder politikájától eltérő és kritikus hangok egyre hangosabbak jelentkeztek a koalíción belül.
A német alaptörvény értelmében 21 napja marad Horst Köhlernek, hogy feloszlassa a parlamentet, és kiírja a szeptember 18-ra előre hozott választásokat, melyre egyébként csak 2006. szeptemberében került volna sor. Az új választásokat csak akkor írhatja ki a német elnök, ha addig a parlament nem választ új szövetségi kancellárt.
Angela Merkel, a CDU vezetője az előre hozott választások mellett szállt síkra, erőteljesen támadva a jelenlegi kormányt, többek közt a munkanélküliség történelmi rekordjai miatt. „Új parlamenti többségre van szükség” – szögezte le a konzervatív politikus. Erre minden bizonnyal megvannak a jobboldal esélyei: a legújabb, pénteken közölt felmérések szerint a konzervatívok a választók 44 százalékának támogatását élvezik, liberális szövetségesük, az FDP 7 százalékkal léphetné át a parlamenti küszöböt, míg a szociáldemokratákra a választók 27, a zöldekre 8 százaléka szavazna.
Napi balfék: Magyar Péter így akarja legyőzni a nyugdíjasokat!