Stratégiát váltana a Pentagon

Módosítaná a jelenleg érvényben lévő katonai doktrínát a Pentagon. A New York Times értesülései szerint az új elgondolásban az amerikai haderő szerepét növelni kívánják az Egyesült Államok elleni esetleges terrorista támadások elhárításában. Az új katonai stratégia a szárazföldi erők jelentőségének enyhe csökkenését, a haditengerészet és a légierő jelentőségének ugrásszerű növekedését jelentené.

2005. 07. 07. 7:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Die Welt (welt.de) jobboldali napilapban Torsten Krauel Soha többé két háborút egyszerre? című írásában foglalkozik az amerikai hadügyminisztérium új katonai stratégiájával.

A Pentagon, úgy tűnik komolyan gondolkodik azon, hogy jelentősen módosítsa a jelenleg érvényben lévő katonai doktrínát. A most érvényben lévő szerint Washingtonnak képesnek kell lennie, hogy egyszerre két tengerentúli háborút megvívjon. A New York Times értesülései szerint az új elgondolásban az amerikai haderő szerepét növelni kívánják az Egyesült Államok elleni esetleges terrorista támadások elhárításában. Ezen elképzelések részét képezik a haderő feladatairól és célkitűzéseiről elkészítendő jelentésnek, amelyet a Pentagon négy évente nyújt át a kongresszusnak. A soron következő jelentés jövőre esedékes.

A lap elemzésében hat olyan személyt idéz, aki a jelentés elkészítésével foglalkozik. A tudósítás név szerint csak Ryan Henryt, a Pentagon új helyettes politikai igazgatóját, valamint Gordon Englandet idézi, aki az idén tavasszal vette át a Világbankhoz átigazolt Paul Wolfowitz helyét. Ryan Henry felvetette, hogy az eddig érvényes prioritáskódot – a 1-4-2-1-t érdemes újragondolni. E kód szerint az egyes az amerikai hadsereg elsődleges feladatát jelenti, az Egyesült Államok területi integritásának védelmét, Washingtonnak négy a világban létező konfliktust kell tudnia egyszerre befolyásolnia, ebből kettőben képesnek kell lennie katonailag beavatkoznia, s ebből egyben elég erővel kell rendelkeznie, hogy a bevatkozást teljes katonai győzelemmel fejezze be. A négy konfliktus egyszerre történő befolyásolása a mai gyakorlatban azt jelenti, hogy az Egyesült Államoknak elegendő fegyveres erővel kell rendelkeznie, hogy Észak-Koreában, a Közel-Keleten, a kolumbiai drogháborúban és adott esetben a Balkánon történő eseményeknek ne csak passzív szemlélője legyen. Név szerint a New York Times-ban nem említett beszélgetőtárs ezt a doktrínát, mint politikai elrettentés koncepcióját említette, s ennek feladása komoly világpolitikai következményekkel járna.

A katonai stratégia újrafogalmazása nem jelentené automatikusan, hogy az Egyesült Államok a jövőben védekezőbb, vagy akár izolacionista külpolitikát folytatna. A két egyszerre folytatható, az iraki háborúhoz hasonló hagyományos háború koncepciójának feladása valószínűleg a szárazföldi erők jelentőségének enyhe csökkenését és a haditengerészet és a légierő jelentőségének ugrásszerű növekedését vonná maga után. Az új stratégia annyit jelentene, hogy ez utóbbi két fegyvernem képessé váljon arra, hogy a szárazföldi csapatok bevetése nélkül lépjen fel elrettentő erőként. Ez azonban annyit jelent, hogy a haditengerészetet és légierőt olyan fegyverekkel kell ellátni, ami komolyabb saját veszteségek nélkül lehetővé tenné az ellenséges haderő szétverését.

Egy ideje a Pentagonban azzal a kérdéssel foglalkoznak, hogy a légierő fejlesztési súlypontját a távirányítású repülőgépekre helyezzék át, valamint képessé kívánják tenni a haditengerészetet arra, hogy a partközeli térségekben kommandó alakulatokkal operáljanak és kis mozgékony expedíciós erőket hatalmas tűzerővel támogassanak. Egy új politikai doktrína, mely megjeleníti ezeket a törekvéseket, szükségszerű és logikus kiegészítése lehetne a Donald Rumsfeld által már támogatott elgondolásoknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.