Terrortámadás Londonban: 38 halott, 700 sebesült

Nagyszabású nyomozásba kezdtek a rendőrség és a biztonsági szolgálatok emberei Nagy-Britanniában, hogy kézre kerítsék a legalább 38 halálos áldozattal és 700 sebesülttel járó, csütörtök reggeli londoni terrortámadás tetteseit. Jack Straw brit külügyminiszter szerint a támadássorozat az al-Kaida hálózat jegyeit viseli magán. • Áruházakat ürítettek ki Budapesten • Magasabb fokozatú biztonsági készültség több országban • A Londonba érkezők nehezen juthatnak a belvárosba • Lamperth: Fokozott szolgálatellátás a rendőrségnél • Nem marad el a Forma–1-es Brit Nagydíj • A G8-ak elítélik a támadást, Bush háborúról beszél • A pápa elítéli a „barbár terrortámadást” • Londoni helyzetkép: pánik nincs, csak gyűlölet? • Előre értesült a Scotland Yard a támadásról? • Blair: Terrortámadás történt

2005. 07. 08. 6:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három metróállomáson és egy emeletes buszon hajtottak végre robbantást csütörtök reggel Londonban. Azt feltételezik, hogy a buszon robbant bombát is a metróba szánták, de idő előtt működésbe lépett. Korábbi hírek arról szóltak, hogy a buszon a sofőr volt az öngyilkos merénylő. Az első detonáció a pénzügyi központ, a City keleti részén lévő Liverpool Street állomáson történt. Az állomás London egyik legnagyobb vasúti és metrócsomópontja; közvetlenül mellette van az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank. A korábbi hírek hat illetve hét robbanástásról szóltak, de a rendőrség három földalatti helyszínt erősített meg. A robbanások (nem tudni, hogy öngyilkos merénylőről vagy pokolgépről van szó) ugyanis az alagutakban történtek, tehát hat állomáson lehetett őket hallani.

A rendőrség első hivatalos sajtótájékoztatója szerint az ismert halálos áldozatok mindegyike a metrószerelvényeket ért támadásokban halt meg. Brian Paddick, a Scotland Yard helyettes főparancsnoka azt mondta: arról még nincsenek adatok, hogy a London belvárosában felrobbantott buszon hányan vesztették életüket. A rendőrségi vezető szerint összesen négy robbanás történt, hagyományos robbanóeszközök használatával. Paddick azt mondta: egyelőre nem tudni, hogy a Russell Square közelében felrobbant buszon öngyilkos merénylet történt, vagy más módon hozták működésbe a robbanószerkezetet.

A hivatalos tájékoztatás szerint 37-an vesztették életüket a londoni robbantásokban, a CNN 40 halottról beszél. Az Europhobia blog szerint az Aldgate East metróállomáson 90 halálos áldozat van. Legalább 700-an meghaltak a CNN értesülése szerint, a súlyos, életveszélyes sérültek száma 45; közülük többen csonkolásos sérüléseket szenvedtek. A halottak száma feltehetőleg még emelkedik, és londoni kórházi források szerint rendkívül sok ember szenvedett súlyos sérüléseket.

Egy 22 éves magyar egyetemista lány is a megsérült Londonban a csütörtök reggel történt terrortámadás során – hangzott el a közszolgálati televízió esti híradójában. A szakmai gyakorlatát a brit fővárosban töltő lány kisebb sérüléseket szenvedett, a lábán és a fején sérült meg – hangzott el a hírműsorban.

A rendőrség közölte, nem találtak biológiai, vegyi vagy radioaktív szennyeződést. A hatóságok ugyanis elképzelhetőnek tartották, hogy a terroristák valamilyen szennyező anyagot raktak a bombákba, de az eddigi vizsgálat nem talált erre utaló jelet.

A forgalom a robbanásokat követő órákban teljesen leállt London belvárosában, teljes volt a káosz. Csütörtökön kora este változatlanul állt a forgalom a naponta 3 millió utast szállító londoni metróhálózaton, és a legbelső, egyes közlekedési zónában nem jártak a buszok sem. A buszok rendkívül zsúfolttá váltak azután, hogy a metrón bekövetkezett robbanások következtében leállt a metróforgalom, s mindenki busszal próbált bejutni a munkahelyére. Amikor a metróállomásokon történt robbanások miatt a környéket lezárták, egy várakozó buszon újabb detonáció történt. A rendőrség először arra gyanakodott, hogy az elektromos rendszer vagy a kapcsolóhálózat meghibásodása folytán hatalmas erejű elektromos áramlökés szaladt végig a hálózaton.

A csütörtöki sajtótájékoztatón a Scotland Yard parancsnok-helyettese azt mondta: a rendőrség továbbra sem tudja, hogy ki a felelős az aznapi merényletsorozatért, de vizsgálja azt a bejelentést, amelyben egy eddig ismeretlen, magát az al-Kaida európai szárnyának nevező csoport vállalta a terrortámadást.

Szemtanúk arról számoltak be, hogy a londoniak meglepő higgadtsággal fogadták a támadásokat. A rendőrség kiürítette a metróhálózat összes állomását, és lezárta a buszrobbanások körzetét, így a Tavistock teret is, ahol egy emeletes buszon történt robbanás.

A belvárosában megjelentek a hadsereg páncélos alakulatai. A katonai járművek a Soho környékén és a Russel Square-nél járőröznek. Londonban polgári vészhelyzeti készültséget léptettek életbe. A londoni mobilszolgáltatás összeomlott a hirtelen megszaporodó hívások rendkívüli száma miatt.

Az al-Kaida vállalta az újabb terrortámadást

Az al-Kaida nemzetközi terrorista szervezet vállalta a felelősséget a londoni tömegközlekedési eszközökön bekövetkezett csütörtöki robbanássorozatért egy internetes közlemény szerint. A meg nem erősített hitelességű közlemény a „Titkos Szervezet – Európai al-Kaida” aláírással jelent meg egy iszlamisták által gyakran látogatott internetes honlapon, a Spiegel német hetilap internetes kiadásának értesülése szerint. A támadásokat állítólag az afganisztáni és iraki brit jelenlétre válaszul követték el. Az al-Kaida Európai Szent Háborújának Titkos Csoportja nevű szervezet közleménye egy internetes honlapon jelent meg, hitelességét még nem erősítették meg.

Egységes állásponton a G8-ak

Egyhangúlag elítélték a legfejlettebb ipari országok vezetői Gleneaglesben a bombamerényleteket. A G8-as csúcs valamennyi résztvevője egy csoportban állt a kamera elé, miközben Tony Blair felolvasta a történteket terrorcselekménynek nyilvánító nyilatkozatát, amelyben a brit kormányfő elítélte a „barbár merényletet”. Blair elmondta: egy emberként szállnak szembe a terrorizmussal.

Blair, aki ezt követően egy helikopter fedélzetén visszatért a brit fővárosba, kijelentette: a találkozó az eredeti program szerint folytatódik. Tony Blair brit miniszterelnök e percekben egy helikopter fedélzetén elhagyta a G8-ak gleneaglesi találkozójának helyszínét, hogy Skóciából Londonba repüljön.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.