A 83 éves Charles Zentainak ma ismét meg kellett jelennie a perthi bíróság előtt. A testület nevében Wayne Tarr szeptember 21-re napolta el a háborús bűnökkel vádolt, Magyarország részéről kiadatási kérelemmel keresett férfi ügyét, újabb meghallgatásokat rendelve el az ügyben. A háborús bűnökkel vádolt magyarországi származású nyugdíjas ügyvédje élesen bírálta az ausztrál és a magyar kormány eljárását.
A Perth külvárosában, Willetonban élő nyugdíjast azzal vádolják, hogy 1944-ben Budapesten megkínozta és megölte a 18 éves, zsidó származású Balázs Pétert. Zentai ekkor katonaként teljesített szolgálatot. A Simon Wiesenthal központ a Magyarországon rövid ideig működő, majd az adatvédelmi biztos törvénytelenségeket sejtető aggályai nyomán leállított Utolsó Esély program keretében bocsátotta rendelkezésre a Balázs-ügy iratait. A fiatalembert 1944-ben a vád szerint Zentai két társával kísérte egy laktanyába, majd megölték, és holttestét a Dunába dobták.
Chris Ellison szövetségi igazságügy-miniszter júniusban jóváhagyta a magyar hatóságok kiadatási kérelmét, amelynek alapján július 9-én letartóztatták, majd magas óvadék (50 ezer ausztrál dollár) ellenében szabadon engedték Zentait, akinek az eljárás során bevonták az útlevelét.
John Flynn, Zentai gyóntatóatyja ekkor levelet írt az ausztrál igazságügy-miniszternek, jelezve: Zentait igaztalanul vádolják, „ez az ember hívő katolikus, a légynek se vétene”.
Zentai ügyvédje, Michael Bowden a mai tárgyalási fordulót követően jelezte, hogy fellebbezést nyújt be a kiadatási kérelem ellen. Bowden bírálta az ausztrál és magyar hatóságokat is. Kiemelte, hogy egyrészt az ausztrál állampolgárokat nem védik elég hatékony törvények a kiadatás ellen, másrészt Budapestről a mai napig nem kapták meg az ügy elbírálásához szükséges iratokat. A védő a vádlott magas életkorára célozva arra is kitért, hogy védencének egészségi állapotát súlyosan veszélyeztetné a kiadatással járó tortúra egy olyan ügyben, ahol csak másodlagos forrásokból tájékozódhat a védő a vád tárgya felől.
Bowden kijelentette: Magyarország mindkét konzulátusának és a magyar nagykövetségnek is levelet írtak még az eljárás kezdete előtt, ám arra a következtetésre kellett jutniuk, hogy „a magyar kormány semmilyen anyagot nem kíván rendelkezésünkre bocsátani”.
Bowden hangsúlyozta, hogy a háborús zűrzavar utólag alkalmat ad vádemelésre vagy kiadatási kérelem megfogalmazására, ám egyelőre az sem világos, milyen bizonyítékok alapján vádolják háborús bűnökkel Zentait.
Kiderült, hogy honnan érkezik Budapestre az ország karácsonyfája - videó