Zentai-ügy: Budapest nem adja ki az iratokat

Hiába kérte Charles Zentai ausztrál védőügyvédje, Michael Bowden a magyar nagykövetségtől és mindkét ausztráliai konzulátustól azokat az iratokat, amelyekből megtudhatná: milyen alapon vádolják védencét azzal, hogy 1944-ben brutálisan megkínzott és megölt egy zsidó fiút Budapesten.

2005. 07. 19. 12:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 83 éves Charles Zentainak ma ismét meg kellett jelennie a perthi bíróság előtt. A testület nevében Wayne Tarr szeptember 21-re napolta el a háborús bűnökkel vádolt, Magyarország részéről kiadatási kérelemmel keresett férfi ügyét, újabb meghallgatásokat rendelve el az ügyben. A háborús bűnökkel vádolt magyarországi származású nyugdíjas ügyvédje élesen bírálta az ausztrál és a magyar kormány eljárását.

A Perth külvárosában, Willetonban élő nyugdíjast azzal vádolják, hogy 1944-ben Budapesten megkínozta és megölte a 18 éves, zsidó származású Balázs Pétert. Zentai ekkor katonaként teljesített szolgálatot. A Simon Wiesenthal központ a Magyarországon rövid ideig működő, majd az adatvédelmi biztos törvénytelenségeket sejtető aggályai nyomán leállított Utolsó Esély program keretében bocsátotta rendelkezésre a Balázs-ügy iratait. A fiatalembert 1944-ben a vád szerint Zentai két társával kísérte egy laktanyába, majd megölték, és holttestét a Dunába dobták.

Chris Ellison szövetségi igazságügy-miniszter júniusban jóváhagyta a magyar hatóságok kiadatási kérelmét, amelynek alapján július 9-én letartóztatták, majd magas óvadék (50 ezer ausztrál dollár) ellenében szabadon engedték Zentait, akinek az eljárás során bevonták az útlevelét.

John Flynn, Zentai gyóntatóatyja ekkor levelet írt az ausztrál igazságügy-miniszternek, jelezve: Zentait igaztalanul vádolják, „ez az ember hívő katolikus, a légynek se vétene”.

Zentai ügyvédje, Michael Bowden a mai tárgyalási fordulót követően jelezte, hogy fellebbezést nyújt be a kiadatási kérelem ellen. Bowden bírálta az ausztrál és magyar hatóságokat is. Kiemelte, hogy egyrészt az ausztrál állampolgárokat nem védik elég hatékony törvények a kiadatás ellen, másrészt Budapestről a mai napig nem kapták meg az ügy elbírálásához szükséges iratokat. A védő a vádlott magas életkorára célozva arra is kitért, hogy védencének egészségi állapotát súlyosan veszélyeztetné a kiadatással járó tortúra egy olyan ügyben, ahol csak másodlagos forrásokból tájékozódhat a védő a vád tárgya felől.

Bowden kijelentette: Magyarország mindkét konzulátusának és a magyar nagykövetségnek is levelet írtak még az eljárás kezdete előtt, ám arra a következtetésre kellett jutniuk, hogy „a magyar kormány semmilyen anyagot nem kíván rendelkezésünkre bocsátani”.

Bowden hangsúlyozta, hogy a háborús zűrzavar utólag alkalmat ad vádemelésre vagy kiadatási kérelem megfogalmazására, ám egyelőre az sem világos, milyen bizonyítékok alapján vádolják háborús bűnökkel Zentait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.