70 ezer fogoly a titkos amerikai börtönökben

Összesen hozzávetőleg 70 ezer ember sínylődik az Amnesty International (AI) jogvédő szervezet szerdai jelentése szerint titkos amerikai börtönökben a világ különböző országaiban. A BBC-nek két jemeni férfi nyilatkozott, őket történetesen Jordániába hurcolták.

2005. 08. 04. 13:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kubai Guantánamón kialakított börtöntábor csak a jéghegy csúcsa – állítja az Amnesty International. A jogvédő szervezet azt követeli Washingtontól, hogy tegye közzé, hol vannak még titkos tömlöcök, kiket tartanak ott fogva, emellett járuljon hozzá, hogy nemzetközi vizsgálat induljon. Az Amnesty International jelentése szerint titkos fogvatartási helyeket nemcsak az Egyesült Államok működtet, létrehozott ilyeneket például Indonézia és Jordánia is.

Az emberi jogi szervezet többek között azért követeli az ilyen börtönök felszámolását, mert, mint közölte, jelentős annak a veszélye, hogy ezekben a rabokat megkínozzák.

Az emberjogi szervezet minap nyilvánosságra hozott jelentésével egybecseng a BBC által megszólaltatott két jemeni férfi vallomása, akiket Jordániába, egy föld alatti börtönbe hurcoltak, s ott amerikaiak embertelen vallatásnak vetették őket alá.

Titkos kínzókamrák Jordániában

Mahmúd Farah Basmilahot 2003-ban, Jordániában vették őrizetbe, míg Szalah Naszer Szalim Alit Indonéziában fogták el ugyanabban az esztendőben. Mindkettőjüket Jordániába hurcolták. Mindkét interjúalany arról számolt be a brit közmédiumnak, hogy először, négy napon keresztül a jordán titkosszolgálat emberei kínozták őket. Később amerikai vallatók is megjelentek, sőt az amerikaiak mindennap újra kihallgatták őket. Egyiküket afganisztáni, a másikukat indonéziai tevékenységéről kérdezték.

Mindketten arról számoltak be, hogy egy föld alatti börtönben kínozták és tartották fogva őket hat, illetve nyolc hónapig anélkül, hogy ügyvédhez fordulhattak volna, vagy bármilyen jogi segítséget vehettek volna igénybe. A kihallgatási módszerek között szerepelt a talp és a lábak verése, miközben fejjel lefelé lógatták a szerencsétleneket. Egyikük szexuális zaklatásról és elektrosokkról is beszámolt.

Megpróbáltatásaik egy másik föld alatti börtönben folytatódtak, ahol a cellákban 24 órán keresztül hangos nyugati zene bömbölt, az amerikai vallatótisztek is egész nap gyötörték őket kérdéseikkel. 2005 májusában mindkettejüket szülőhazájukba, Jemenbe vitték, s ott átadták a férfiakat a helyi hatóságoknak. A jemeni szervek mindkettejüket vádemelés nélkül tartják fogva, mivel az amerikaiak a további fogvatartást feltételként szabva adták át a foglyokat.

A BBC által megszólaltatott emberjogi szakértők szerint a CIA keze is benne van a világszerte fenntartott titkos börtönök működtetésében.

origo.hu, BBC

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.