Ismét polgárháborúba sodródhat Szudán

Alig fél évvel a januárban aláírt békemegállapodás után ismét dörögnek a fegyverek Szudánban. A főleg arablakta északi és a koldusszegény, fekete többségű déli területek egyenlőtlen harcában csak Darfúrban mintegy 70 haltak meg. A John Garang alelnök halálát követően kiújult zavargásoknak eddig legkevesebb 130 áldozata van.

2005. 08. 03. 22:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyugalomra intett és az erőszakcselekmények beszüntetésére szólított fel Omar el-Besir szudáni elnök azután, hogy zavargásokat váltott ki John Garang alelnök halálhíre. Garang és 13 társa helikopterbalesetben halt meg, amikor gépük beleütközött az ország déli részén fekvő Amatondzs hegylánc egyik hegyébe.

Az arab és fekete lakosság összecsapásai következtében az áldozatok száma elérte a 130-at. El-Besir új biztonsági intézkedéseket ígért, hogy „megóvják a polgárok életét, vagyonát és biztonságát” – számolt be a Reuters.

A Nemzetközi Vöröskereszt bizottsága legalább 300-ra becsüli a sebesültek számát. A zavargások oka, hogy hívei a mintegy két évtizedes harcot lezáró békeszerződés személyes biztosítékának tekintették Garangot. A balesetben elhunyt politikus a főleg négerlakta déli országrész felkelőinek vezére volt a januárban véget ért polgárháborúban, s később a harcban álló felek között létrejött békeszerződés révén lett az ország alelnöke.

A szudáni Darfúrban a kormányerők és a felkelők közötti háború mintegy 70 ezer ember életét követelte. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa vizsgálatot kezdeményezett, a néger lakosság felkelése mögött ugyanis rendre a kormány részrehajló intézkedései álltak. Az országban többségben levő, főleg északabbra élő arab lakosság javára hozott intézkedések háttérbe szorították a feketék érdekeit, ám tiltakozásukra a kormány katonai erők bevetésével válaszolt. A kartúmi kormány visszautasította az ENSZ-vizsgálatot, miközben a katonaság bántalmazta a lakosságot, erőszakoskodtak a nőkkel, s folytatódott a négerek illegális rabszolgasorba kényszerítése is egyes arab háztartásokban. (Szudánban több százezerre becsülik a rabszolgák számát.) Az ENSZ a Hágai Nemzetközi Bírósághoz utalt több mint 50 olyan esetet, amely kapcsolatban áll a a darfúri tömegmészárlásokkal.

Az ellenségeskedéseket lezáró, norvég közvetítéssel létrejött januári megállapodások lényege, hogy a négerek lakta dél-szudáni területek az ország részei maradnak, ám jóval nagyobb függetlenséget élveznek. A déli területeken található Szudán olajforrásainak jelentős része. A békeszerződés szerint a déliek a kitermelt olaj felével gazdálkodhatnak.

Garang halálhírére az általa vezetett Szudáni Népi Felszabadítási Mozgalom (SPLM) hívei Kartúm utcáira vonultak, s a főváros rövidesen valóságos csatatérré változott. A merényletre gyanakvó, főleg fekete tüntetők gyújtogattak, s bántalmazták az arab járókelőket. A keddről szerdára virradó éjjelen viszont a főleg arabok lakta külvárosi részeken voltak zavargások, ahol a néger lakosságot bántalmazták, sőt mészárlásokra is sor került.

Szerdán a lakosság gépkocsikon menekült Kartúm belvárosából, míg az utcákon megjelentek a hadsereg és a különleges rendőrség teherautói.

A feszült helyzetben újabb zavargásokat váltott ki Paulino Matip tábornok állítólagos halálhíre. Az egyik dél-szudáni milícia vezetőjének meggyilkolásáról szóló értesüléseket a külügyminisztérium és a szudáni védelmi minisztérium is cáfolta, ám a kedélyeket nem sikerült megnyugtatni. A Reuters még szerdán is lövöldözésről számolt be a kartúmi belvárosból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.