Kísértet járta be Szaúd-Arábiát: a terror kísértete. Két napra bezártak, de ma kinyitottak az amerikai missziók Szaúd-Arábiában, ám a terrorfenyegetésekre való figyelmeztetést burkolt fenyegetésként értelmező sivatagi királyság és Washington kapcsolataira nem jellemző az újranyitás.
Brit részről kijelentették, hogy a fegyveres támadók felkészülésük utolsó fázisába jutottak Szaúd-Arábiában, Ausztrália „hiteles jelentésekre” hivatkozva állította, hogy iszlám szélsőségesek támadásokat terveznek a közeljövőben. Szaúd-Arábiában eddig legalább 91-en (köztük külföldi állampolgárok) haltak meg a terrortámadásokban – írja a Reuters.
A feszültség oka a brit hírügynökség szerint az olaj mostmár igen magas, hordónként 64 dollárig emelkedő ára: e nyersanyag legfőbb termelője a szaúdi állam.
Rendkívüli állapotok Rijádban
A fenyegetéseket követően a szaúdiak mindenképpen prezentálni akarják, hogy komolyan veszik a Washington, London és Canberra részéről érkezett figyelmeztetést – írja a Figaro. A főváros diplomáciai negyedében mindkét bevezető útvonalon páncélozott katonai járművek jelentek meg, miközben a hadsereg gondosan átfésülte az épületeket. Rijádban szigorú intézkedéseket vezettek be az amerikai, a brit és az ausztrál nagykövetségen, s a nyugatiak lakta fontosabb épületek körül látványosan megemelték a biztonsági erők jelenlétét.
Hétfőtől két napra bezárt az Egyesült Államok nagykövetsége és a Vörös-tenger partján fekvő dzsiddai, illetve a Perzsa-öbölnél található dahrani konzulátusa, mivel Washingtonban a Szaúd-Arábiában létrehozott amerikai kormányzati létesítmények elleni támadástól tartottak.
Ausztrália felszólította állampolgárait, hogy aki teheti, halassza el utazását a sivatagi királyságba, s figyelmeztette a nem hivatalos úton ott tartózkodókat, hogy mihamarabb térjenek haza. Hasonló lépéseket tett Kanada, sőt Németország és Ausztria is.
Menekülve nem lehet harcolni
Rijádban a meghozott óvintézkedések mellett türelmetlenül fogadták az Egyesült Államok figyelmeztetéseit, mivel azokat burkolt vádként értelmezik. A királyság maga is súlyos al-Kaida- offenzívát szenvedett el 2003 óta. Annak ellenére, hogy a rendfenntartó erők látványos rajtaütésekkel megtizedelték a terroristák sorait, Washington nem tartja elegendőnek a megtett lépéseket.
Szaúdi részről egyébként sem tartják megfelelő reagálásnak a nyugatiak taktikáját. Egy korábbi esetben, amikor a terrorfenyegetés miatt sorra bezártak a nyugati nagykövetségek, s polgáraik elhagyták az országot, el-Fejszál koronaherceg megjegyezte: „A terrorizmus elleni harc nem győzhet a meneküléssel, csak a helyben maradással.” Najef herceg, szaúdi belügyminiszter azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy nem ad elég információt az al-Kaida elleni harchoz. A Figaro cikkében hozzáteszi: az utóbbi időben némileg javult a bizalom Washington és Rijád között.
Órákon át hallgattak ki egy újságírót Lakatos Márk pedofilbotrányáról