Kétnapos szellemháború Szaúd-Arábiában

Két napon keresztül ostromállapot volt a szaúdi fővárosban, Rijádban: a nyugatiak lakta házakat és a diplomáciai negyedet páncélozott katonai járművek ellenőrizték, miközben Nagy-Britannia, Ausztrália és az Egyesült Államok terror-riadót fújt. Előzőleg egekbe szökött az olaj hordónkénti ára.

2005. 08. 10. 11:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kísértet járta be Szaúd-Arábiát: a terror kísértete. Két napra bezártak, de ma kinyitottak az amerikai missziók Szaúd-Arábiában, ám a terrorfenyegetésekre való figyelmeztetést burkolt fenyegetésként értelmező sivatagi királyság és Washington kapcsolataira nem jellemző az újranyitás.

Brit részről kijelentették, hogy a fegyveres támadók felkészülésük utolsó fázisába jutottak Szaúd-Arábiában, Ausztrália „hiteles jelentésekre” hivatkozva állította, hogy iszlám szélsőségesek támadásokat terveznek a közeljövőben. Szaúd-Arábiában eddig legalább 91-en (köztük külföldi állampolgárok) haltak meg a terrortámadásokban – írja a Reuters.

A feszültség oka a brit hírügynökség szerint az olaj mostmár igen magas, hordónként 64 dollárig emelkedő ára: e nyersanyag legfőbb termelője a szaúdi állam.

Rendkívüli állapotok Rijádban

A fenyegetéseket követően a szaúdiak mindenképpen prezentálni akarják, hogy komolyan veszik a Washington, London és Canberra részéről érkezett figyelmeztetést – írja a Figaro. A főváros diplomáciai negyedében mindkét bevezető útvonalon páncélozott katonai járművek jelentek meg, miközben a hadsereg gondosan átfésülte az épületeket. Rijádban szigorú intézkedéseket vezettek be az amerikai, a brit és az ausztrál nagykövetségen, s a nyugatiak lakta fontosabb épületek körül látványosan megemelték a biztonsági erők jelenlétét.

Hétfőtől két napra bezárt az Egyesült Államok nagykövetsége és a Vörös-tenger partján fekvő dzsiddai, illetve a Perzsa-öbölnél található dahrani konzulátusa, mivel Washingtonban a Szaúd-Arábiában létrehozott amerikai kormányzati létesítmények elleni támadástól tartottak.

Ausztrália felszólította állampolgárait, hogy aki teheti, halassza el utazását a sivatagi királyságba, s figyelmeztette a nem hivatalos úton ott tartózkodókat, hogy mihamarabb térjenek haza. Hasonló lépéseket tett Kanada, sőt Németország és Ausztria is.

Menekülve nem lehet harcolni

Rijádban a meghozott óvintézkedések mellett türelmetlenül fogadták az Egyesült Államok figyelmeztetéseit, mivel azokat burkolt vádként értelmezik. A királyság maga is súlyos al-Kaida- offenzívát szenvedett el 2003 óta. Annak ellenére, hogy a rendfenntartó erők látványos rajtaütésekkel megtizedelték a terroristák sorait, Washington nem tartja elegendőnek a megtett lépéseket.

Szaúdi részről egyébként sem tartják megfelelő reagálásnak a nyugatiak taktikáját. Egy korábbi esetben, amikor a terrorfenyegetés miatt sorra bezártak a nyugati nagykövetségek, s polgáraik elhagyták az országot, el-Fejszál koronaherceg megjegyezte: „A terrorizmus elleni harc nem győzhet a meneküléssel, csak a helyben maradással.” Najef herceg, szaúdi belügyminiszter azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy nem ad elég információt az al-Kaida elleni harchoz. A Figaro cikkében hozzáteszi: az utóbbi időben némileg javult a bizalom Washington és Rijád között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.