Szeva bácsi ellenőrzi az ukrán gázszállítást?

Az ukrán gázfogyasztás közel fele érkezik Türkmenisztánból. Ukrajnába, illetve a kelet-európai országon keresztül nyugatra a gázt a RosUkrEnergo konzorcium juttatja el, amelyben az orosz Gazprombank és az osztrák Raiffeisen Investment Rt. vesz részt. A RosUkrEnergo Szemjon Mogiljevics (Szeva bácsi) közvetett ellenőrzése alatt áll, akit zsarolás, csalás és pénzmosás miatt köröz az FBI.

2005. 08. 03. 8:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Der Standard (derstandard.at) baloldali osztrák napilapban Eduard Steiner Ukrajna: Raiffeisen részesedés a titkosszolgálat célkeresztjében című Moszkvából keltezett tudósításában foglalkozik az Ukrajna egyik legnagyobb gazdasági bűncselekményének tartott üggyel.

Az ukrán gázfogyasztás majd fele érkezik Türkmenisztánból. Ukrajnába, illetve a kelet-európai országon keresztül tovább nyugatra a gázt a RosUkrEnergo konzorcium juttatja el, amelyben az orosz Gazprombank és az osztrák Raiffeisen Investment Rt. (RIAG) fele-fele alapon vesz részt. Hosszabb ideje él a gyanú, hogy a tranzittársaság kétes struktúrákkal került kapcsolatba.

A legvilágosabban július elején Julia Timosenko miniszterelnök fogalmazott, aki a konzorciumot a „legnagyobb bűnözői kinövésnek nevezte, melyet a régi államhatalom hozott létre a nemzeti olajtársaság, a Naftogaz testén”.

Most az ukrán titkosszolgálat (SBU) vezetője, Olexandr Turcsinov a Financial Times-ban elismerte, hogy a RosUkrEnergo Szemjon Mogiljevics, egy 59 esztendős ukrán születésű személy közvetett ellenőrzése alatt áll. Mogiljevics zsarolás, csalás és pénzmosás miatt előkelő helyet foglal el az FBI körözési listáján, s számos ország bűnüldözői számára a nemzetközi szervezett bűnözés egyik legfontosabb figurája. Miután kétszer elítélték Oroszországban, 1990-ben Izraelbe, majd később Magyarországra emigrált.

A tekintélyes hírszerzési folyóirat a Jane's Intelligence Digest szerint biztosra vehető, hogy Mogiljevics kapcsolatban áll a Gazprommal, konkrétan a türkmenisztáni gázszállítással. Turcsinov szerint Mogiljevics neve ugyan nem merül fel a dokumentumokban, de számos jele van az összefonódásnak. Most azt vizsgálják, vajon a RosUkrEnergo menedzsereit is Mogiljevics ellenőrzi-e? Mogiljevics ügyvédje, Zeev Gordon a Deutsche Welle rádiónak kijelentette, hogy ügyfelének „semmiféle pénzügyi érdekeltségei nincsenek az adott struktúrában.”

Már hosszabb ideje szálka az új ukrán vezetés szemében, hogy az orosz gázmonopólium, a Gazprom nem osztja meg a szállítási díjakat Ukrajnával, ehelyett átláthatatlan struktúrájú megmagyarázhatatlan partneri modelleket tart fenn. 2003-ig a Gazprom a földgázt az Itera nevű társaságon keresztül szállította; ezt követte a kétes, Magyarországon bejegyzett Eural Trans Gaz (ETG) nevű cég, mely szoros kapcsolatban állt a régi ukrán vezetéssel. Az ETG ellen is nyomoz az SBU. 2005. január 1-jével a Gazprom megvált az ETG-től és létrehozta új, 2028-ig szóló együttműködését a már említett, Svájcban bejegyzett RosUkrEnergo-val.

Nem csitulnak el az osztrák részvétellel kapcsolatos találgatások sem. Mindmáig megválaszolatlan maradt a kérdés, kinek az érdekét képviseli a Raiffeisen Investment: egy nem hivatalos változat a Gazpromot említi haszonélvezőként, egy másik a volt ukrán vezetést. Wolfgang Putschek, a RIAG elnökségének igazgatója, annyit közölt kedden a lappal, hogy a vádak minden alapot nélkülöznek és őket egyetlen hivatal, vagy államügyészség sem kereste meg az ügy kapcsán. Azaz az egész ügy az SBU vádjaira épül. Minden Mogiljevics részvételére történő utalást a Gazprom és a Raiffeisen Investment is visszautasított.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.