A ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja, így az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Oroszország, Franciaország és Kína is érintett a csalásokban, e négy ország is aláírt szerződéseket Irakkal az Olajat élelmiszerért program keretében – közölte a CNN.
A hírtelevízió csak megerősítette Volcker többször is hangoztatott véleményét. Az Oljat élelmiszerért programról szóló, 1000 oldalas jelentés főbb pontjait a volt jegybank-elnök Manhattanban, sajtótájékoztatón is részletezte. Volcker így kezdte beszámolóját: „A bizottság azért jött létre, hogy megvizsgálja: voltak-vezetési hiányosságok és korrupció az Olajat élelmiszerért program során. Sajnos, mindkettő volt.”
A CNN tudósításában főleg az ENSZ-főtitkár fia, Kojo Annan szerepét látja érdekesnek. A hírtelevízió a Volcker-jelentést idézve rámutat: „Kojo Annan hazudott az őt alkalmazó, a program keretében szerződő félként megjelenő svájci cégnél, a Cotenánál végzett munkájával kapcsolatban”, letagadva, hogy részt vett volna a társaság 10 milliós, a világszervezettel kötött szerződésének létrehozásában. Volcker tételesen cáfolta Kojo Annan állításait, s határozottan kijelentette, hogy az ajánlattételben „legalább marginális” szerepet játszott az ENSZ-főtitkár fia. A Volcker-jelentés szerint Kojo Annan „csalárd fondorlattal” vásárolt egy 39 ezer dolláros Mercedest apja nevén 1998-ban, igénybe véve a világszervezetnek járó kedvezményt, sőt az autót az ENSZ-nek kijáró vámmentesség kihasználásával szállította Ghánába, ahol saját céljaira használta azt.
Egymillió dollár ütötte az orosz ENSZ-diplomata zsebét
Az 1000 oldalas jelentés persze nemcsak a főtitkár fiáról szól. Volcker külön kiemelte az orosz Alekszander Jakovlev volt vezető ENSZ-diplomata, beszerzési főhivatalnok szerepét, akit megvesztegetéssel vádolt – írja az ausztrál The Daily Telegraph. Jakovlev elismerte a személyét ért vádakat, nevezetesen hogy elfogadott egymillió dollár kenőpénzt. Ő is csak egy szem volt a láncban: a program vezetője, a ciprusi Benon Sevan 150 ezer dollár kenőpénzt fogadott el a bizottság jelentése szerint. Sevantól megvonták a diplomáciai mentességet.
A program eredetileg azért jött létre, hogy élelmet, gyógyszert és más utánpótlást szállítson Irakba, amely embargó alatt állt a Kuvait elleni invázió utáni nemzetközi szankciók következtében. Bár a szállítmányok valóban enyhítették a 26 milliós iraki nép nélkülözését, a program Achilles-sarka éppen az volt, hogy Szaddám Huszein maga választhatta meg partnereit, ezzel a feltétellel hagyta jóvá, hogy az ENSZ Irak területén tevékenykedhessen – világítja meg a CNN a világszerte több mint 2000 céget érintő korrupciós botrány hátterét. Szaddám a CNN szerint 11 milliárd, más források szerint 10.2 milliárd dollárt vágott zsebre korrupt partnereitől.
Szerződés az ördöggel
A program nem volt más, mint szerződés az ördöggel – idézte a Reuters Paul Volckert, aki hozzátette: az ördögnek lehetősége volt, hogy befolyásolja a történteket. A cinkos félrefordulás megmagyarázhatatlan egy 64 milliárdos projekt esetében – így a jelentés.
Kofi Annan közölte: vállalja a felelősséget, elfogadja a bizottság jelentését. Ugyanakkor utalt a testület rá vonatkozó megállapításaira is, melyek szerint a főtitkár személyesen nem befolyásolta a pályáztatásokat. Elismerte saját felelősségét abban is, hogy nem lépett fia ügyében.
Kiderült, hogy honnan érkezik Budapestre az ország karácsonyfája - videó