Az európai áldozatokért is imádkoznak Washingtonban

Az Egyesült Államok ebben az évben a világ felé való nyitás jegyében emlékezik meg a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokról, számba véve a terrorcselekmények valamennyi áldozatát az elmúlt négy évben.

2005. 09. 11. 8:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A terrorizmus elleni közös harcot emlegetteaz évforduló kapcsán Sean McCormack külügyi szóvivő, kifejtve: ez a jelenség nem ismer határokat, nem tiszteli a vallást, világnézetet. A negyedik évfordulóra erőteljesen rányomja bélyegét a londoni robbantássorozat is, amely júliusban 52 halottat és 700 sebesültet követelt. Sokan nem feledték még a Baliban, 2002. október 12-én sorra került támadást sem, amelyben 202-en veszették életüket, vagy a madridi robbantássorozatot, melyben 2004. március 11-én 189 ember vesztette életét.

Ráfér az Európa lakossága körében nem túl népszerű amerikai adminisztrációra egy kis mosolydiplomácia: Bush első hivatali időszakában folyamatos kritikák érték Washingtont bezárkózása miatt, s az iraki háború csak rontott Amerika európai megítélésén. Az európaiak 72 százaléka (2004-ben 75 százaléka) ellenzi Bush elnök politikáját – jelzi a German Marshall alapítvány közvéleménykutatása. A franciák 85, a németek 83, a britek 62 százaléka jelezte: nem szimpatizál Bush külpolitikai döntéseivel.

A fent idézett felmérések szerint az európaiak 50, az amerikaiak 52 százaléka látja úgy, hogy a Katrina nem nagyon változtatott a transzatlanti kapcsolatokon.

Mindenkiért imádkoznak New Yorkban

Karen Hughes államtitkár, aki sokáig Bush személyes tanácsadója volt, egyenesen az Egyesült Államok imázsának formázása céljából kapta meg kinevezését, minden Washingtonba akkreditált nagykövetet meghívott az évfordulós megemlékezésre. Mint minden évben, most is a Ground Zerónál, az egykori World Trade Center épületénél kerül sor a ceremóniára. Ezúttal a külföldi terrortámadásokról is megemlékeznek – jelentette ki Michael Bloomberg. New York polgármestere aláhúzta: a 2001-es terrortámadások az egész világon folytatódtak, s most „imádkozunk az áldozatokért és családjaikért”. Az eseménnyel kapcsolatban Washingtonban hangsúlyozták: „egy hajóban evezünk”, együtt küzd a civilizált világ.

A megemlékezésekkel kapcsolatos nyitás az országos megemlékezésekre is jellemző: első ízben fordul elő, hogy a védelmi minisztérium lehetővé teszi a Pentagon épületébe fúródott repülőgép becsapódásának helyszínének megtekintését. A kizárólag az áldozatok családtagjai számára szervezett, kísérettel sorra kerülő látogatás programjában szerepel az áldozatok emlékére berendezett szoba megtekintése is.

Kétségtelen: háborúban állunk

„Kétségtelen: háborúban állunk” – George Bush kijelentése, mint azóta beigazolódott nemcsak a 2001-es, őszi napra vonatkozott. A terrortámadást követően az Egyesült Államok kezdeményező szerepet játszott az afganisztáni háborúban és a fegyveres összecsapások szintjén máig befejezetlen, 2003-ban megkezdődött Irak elleni invázióban. Az USA úgy sodródott háborúba, hogy egyetlen ország sem támadta meg, mégis: a veszteségek számottevőek voltak.

Az Egyesült Államok gazdasági erőfölénye jelképének is felfogható torony elleni támadás 2001. szeptember 11-én 2595 halálos áldozatot követelt az ikertornyokban (köztük volt 343 tűzoltó és 60 rendőr); 265 ember ült a négy eltérített repülő fedélzetén; 125 civil és katona halt meg a Pentagonban. Összesen 2985 ember halt meg (a hivatalos bizottsági jelentés szerint 19, az al-Kaida terrorszervezettel kapcsolatban álló terrorista vett részt a támadásokban, s is ők mindannyian életüket veszítették). A Manhattan szigeten 25 épületben keletkezett kár. A Pentagon épületének egy része leégett és összeomlott.

A tényfeltáró bizottság szerint a terrorsiták késeket csempésztek a fedélzetre. Elképzelhető, hogy gázspray-t, harci gázt vagy borsszóró spray-t is alkalmaztak. A négy elfoglalt gépből háromban bombával is fenyegettek.

Tömegek látogatják a WTC helyét

A 2001. szeptember 11-i katasztrófa negyedik évfordulója előtt ezrek keresik fel az egykori World Trade Center helyét. Az érdeklődők számára mostantól csoportos idegenvezetést is szerveznek. A világ minden pontjáról idesereglett kíváncsi látogatók számára a Tisztelet Központja nevű nonprofit csoport szervez idegenvezetést. George Pataki, New York állam kormányzója elmondta: „Sok száz alkalommal voltam itt a támadások óta, és minden egyes alkalommal láttam olyan látogatókat, akik nem tartózkodtak itt azon a napon. Bejárják a telket, megvizsgálják a helyszínt, megpróbálják megérteni mi történt. A mi kötelességünk elmondani, mi történt”.

Tageblatt, CNN, AP, Hír Televízió

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.