Bush: Zéró tolerancia a törvénysértőkkel szemben

New Orleanst nemcsak a Katrina hurrikán okozta árvíz, hanem saját lakói is megsemmisítették: fegyveres bandák ölnek, rabolnak, fosztogatnak. Az amerikai katonák tűzparancsot kaptak. Louisiana állam fővárosának nagy része víz alá került a környező gátak átszakadása miatt, a városban rekedtek evakuálása még mindig tart. • Elszabadultak az indulatok Észak-Amerikában

2005. 09. 02. 6:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok délkeleti államait sújtó hurrikán pusztításai nyomán öt, helyszínen élő magyar állampolgár kért segítséget a budapesti Külügyminisztériumtól. New Orleansban és környékén 100-200 amerikai magyar lakik, ők azonban életvitelszerűen ott élő amerikai állampolgárok – közölte Szabó Ferenc, a Külügyminisztérium helyettes szóvivője. A külügyi szervek eddig öt magyar állampolgárral kapcsolatban kaptak információt.

Három nő New Orleansból telefonált a New York-i főkonzulátusunkra és kérte a magyar hatóságok közbenjárását evakuálásukban. Őket már sikerült kimenekíteni. A washingtoni magyar nagykövet, Simonyi András a Magyar Rádiónak elmondta: tudomása szerint a három nőt New Orleansból biztonságban útnak indították Houston felé.

A másik két esetet hozzátartozók jelezték. Egyikük egy New Orleansban tanuló fiatalember, akivel rokonai nem tudnak kapcsolatba lépni, de ez amiatt is előfordulhat, hogy nem működnek a telefonvonalak. Az ötödik személy esetében is egy magyarországi rokon telefonált a minisztériumba, hogy a hozzátartozóját nem tudja utolérni, de azt nem is tudni pontosan, hogy az illető merre lakik. Simonyi András megerősítette még, hogy a követségen 24 órás ügyeleti szolgálat működik, amely a 00-1-202-362-6730-as számon érhető el.

Csütörtökön elindult Ferihegyről az Egyesült Államokba a Magyar Speciális Mentők háromfős küldöttsége. Vezetőjük, Pavelcze László a rádiónak elmondta: a hurrikán által sújtott Észak-Karolinába utaznak a Baptista Világszövetség helyi szervezetének meghívására. Feladatuk nem a kutatás és a mentés, hanem a kitelepítettek ellátása lesz. A csapat felveszi a kapcsolatot a washingtoni nagykövetségen működő válságstábbal is – tette hozzá Pavelcze László.

A katasztrófa sújtotta térségbe indult a Magyar Baptista Szeretetszolgálat háromtagú csoportja is.

New Orleans zárt város

Egyelőre New Orleans zárt város, oda nem lehet bemenni – hangzott el az Info Rádióban. A városba körülbelül egy hónap múlva térhetnek vissza lakosai, de csak azért, hogy összeszedjék a szükséges holmijukat. A nagyvárosba hosszabb ideig nem térhet vissza a lakosság, hiszen bezárták a kórházakat és az egyetemeket, iskolákat. Elképzelhető, hogy a város soha nem heveri ki a csapást, és kisvárosként működik tovább.

A város teljes kiürítése a tervek szerint a hét végéig történik meg, egyelőre közel százezer ember van még New Orleansben. A bevándorlási hivatal körzeti börtönét sem ürítették még ki, ahol öt államból mintegy húszezer rabot tartanak.

Fosztogatók és fegyveres polgárok az elárasztott nagyvárosban

A városban megkezdődött a fosztogatás, százak rohanták meg a gazdátlan boltokat. A Reuters arról is beszámolt, hogy fegyveres polgárok járőröznek az elárasztott utcákon: ők nem hajlandóak elmenni, inkább őrzik tulajdonukat. A brit hírügynökség arról is tudósít, hogy ismeretlenek az egyik mentőhelikopterre is tüzet nyitottak. A városban több lövöldözésre is sor került: az AP egy rendőr súlyos, de nem életveszélyes fejsérüléséről is beszámol.

(Exkluzív anyagunk a Jack's Corner rovatban olvasható)

Bush: Zéró tolerancia a törvénysértőkkel szemben

A fokozódó drámai zűrzavar és megszűnő közrend láttán a hatóságok kemény fellépést helyeztek kilátásba a fosztogatók ellen, miközben csütörtökön megérkeztek a texasi Houstonba a New Orleans-i Superdome stadionból evakuáltak első csoportjai. A Pentagon tovább tízezer nemzeti gárdistát vezényelt Mississippi, Louisiana és Alabama államokba, ahol már 11 ezren vesznek részt a közrend helyreállításában és a mentésben. A becslések szerint még mindig ezrek lehetnek a víz fogságában.

Az elnök csütörtökön az ABC telelvíziónak nyilatkozva zéró toleranciát hirdetett a törvénysértőkkel szemben, legyen szó fosztogatásról, az üzemanyaggal való nyerészkedésről vagy biztosítási csalásról. Bush közölte azt is: a hatóságok mindent meg fognak tenni azért, hogy élelmet és vizet juttassanak a rászorulóknak.

Az elnököt egyébként több politikus vádolta azért, hogy nem szakította meg korábban a szabadságát, és nem tért vissza Washingtonba még kedden. Bush erre azt mondta: a szervezést már elkezdte kedden, mikor felismerték, mekkora mértékű a vihar. – Akkor azt mondtam: mire szerda délutánra visszatérek Washingtonba, legyen az asztalomon egy jelentés, és legyen egy kabinetértekezlet (...) – közölte Bush.

Elképzelhető, hogy ezrek haltak meg

Minimum százak, de elképzelhető, hogy ezrek haltak meg New Orleansban a Katrina hurrikán pusztításában – jelentette be Ray Nagin, a város polgármestere.

A rendőrségi telefonösszeköttetés is megszakadt

Texasba viszik a New Orleans-i Superdome stadionban menedéket lelt több mint tízezer embert – közölte az Info Rádió. Ötszáz busz viszi őket az 560 kilométerre levő Houstonba, ahol az év végéig, de szükség esetén tovább is hatalmas méretű fedett baseballstadion, az Astrodome nyújt nekik hajlékot.

Mindeközben folyamatosan emelkedik a víz szintje, a város 80 százaléka már vízben áll, van, ahol hét méter magas a víz, az egyik utcában állítólag már cápát is láttak. Kezdi alámosni a víz a temetőt, koporsók úsznak az utcákon. A hurrikán halálos áldozatainak számát ebben a városban még mindig nem tudják felbecsülni sem.

A mentést végzőknek egyelőre csak arra van erejük, ahogy a város polgármestere elmondta, hogy félretolják a hömpölygő árban itt-ott felbukkanó holttesteket. A városban nincs víz, nincs áram, megszakadt még a rendőrségi telefonösszeköttetés is. Az óriási sportcsarnokban menedéket talált mintegy 10-15 ezer embert menekítik tovább, Houstonba szállítják őket, mert a sportcsarnokot is körülvette és mossa alá a víz.

Két város eltűnt a föld színéről

Nagyon-nagyon reménytelen helyzetben vagyunk – nyilatkozta Louisiana állam kormányzója. A város eddig még szárazon maradt részeit is órákon belül elöntheti a víz, ott is három méteres áradat várható. Ennek oka, hogy a várost körülvevő gátrendszer két helyen átszakadt és egyelőre még nem sikerült megjavítani.

A szintén a várost védő szivattyúk közül sem dolgozik mindegyik, és amelyik dolgozik is, a vizet a New Orleans északi részén fekvő tóba emeli. A tónak a vízszintje eleve magas, tehát az oda szivattyúzott víz visszaömlik a városba. New Orleans olyan, mint egy öblös edény a tengerszint alatt két méterrel, amelynek északi oldalán egy óriási tó, a keleti részén, pedig a Mississippi folyó van. Mindkét helyről, a tóból is és a folyóból is árad a víz a városba változatlanul.

Járványveszély is fenyeget, ráadásul a hurrikán és az áradás nyomán mérges kígyók és aligátorok jelentek meg.

Még rosszabb a helyzet a szomszédos Mississippi államban. A halottak számát több százra becsülik. Az állam tengerparti vidékét teljesen letarolta a hurrikán, a belsőbb részeken az áradás pusztít. Ilyen lehetett Hirosima 60 évvel ezelőtt – mondta az állam kormányzója. Két város, Biloxi és Gulfborg teljesen eltűnt, csakis romok maradtak.

Csapás az amerikai benzinfeldolgozásra

Az amerikai hatóságok arra számítanak, hogy több ezer embert kell legalább egy évig lakókocsikban vagy sátortáborokban elhelyezniük. A Katrina okozta károkat 25 milliárd dollárra becsülik.

George Bush elnök az amerikai történelem egyik legnagyobb katasztrófájának nevezte a Katrina hurrikán New Orleans-i pusztításait. Elmondta: évekig tarthat, amíg helyreállítják a károkat, s az Egyesült Államok meg fogja érezni a pusztítást. Figyelmeztetett, hogy a csapás visszavetheti az ország benzintermelő kapacitását.

Info Rádió, radio.hu, Reuters, AP

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.