National Review Online
A konzervatív amerikai sajtóorgánumok egyik legbefolyásosabbja, a National Review közli George W. Bush elnök egyik volt beszédírójának írását. Az ex-szövegíró lehangolónak tartja azt a jelenleg is tartó fejleményt, hogy az amerikai liberálisok a Katrina Hurrikán által okozott pusztítást is csak politikai eszközként használják az elnök elleni támadásaikhoz. A liberálisok faji és osztályharci vádaskodások tömkelegét zúdították az adminisztrációra – mindezt politikai megfontolásból, írja Bush volt munkatársa.
The Washington Times
A baloldali média kommentátorai és publicistái után most a jobboldali The Washington Times is arról ír, hogy a republikánusok megpróbálják csökkenteni a New Orleans-i katasztrófából adódó politikai károkat. George W. Bush elnök ugyanúgy, mint a Kongresszus republikánus tagjai. Az egyik szenátor megjegyezte, hogy ugyan érkezett felé kritika az „otthoniaktól” a föderális, azaz szövetségi válaszlépések hiányosságai miatt, az ilyen helyzetekben nem Washington feladata az, hogy vezényelje a reakciót. Ahogy a szenátor fogalmazott: „Én egy volt polgármester vagyok. A vezetés helyi szinten kezdődik. És én nem láttam a helyi polgármestert. Nem hallottam a polgármester felől.” Az elnök, a Kongresszus vezető republikánusai, sőt, Donald Rumsfeld védelmi miniszter is a helyi, illetve állami tisztviselők szerepét hangsúlyozta.
Los Angeles Times
A Katrina hurrikánnal kapcsolatos késedelmes fellépés miatt egyre erősebben támadott George Bush is felsorakozott a kongresszus vizsgálóbizottság felállítását sürgető vezetői mögé. A republikánus-demokrata vita inkább a részletek körül zajlik: mikor és milyen hatáskörrel kezdje meg működését a bizottság – írja a Los Angeles Times.
A két nagy párt abban sem ért egyet, hogy szükséges-e a katasztrófák esetében illetékes szövetségi ügynökség átszervezése. A Fehér Ház mindeközben újabb, 40 milliárdos keretet különít el vészhelyzetek kezelésére. A tekintélyes lap szerint a Katrina hullámai elönthetik a washingtoni politikai berkeket, akár jóval hosszabb időre is, mint az ár New Orleans utcáit.
Míg a szenátus republikánus vezetője a föderális szervek felelősségét vizsgálná, az élvonalbeli demokrata politikusok a washingtoni adminisztrációra irányozták az össztüzet. Szerintük a Fehér Ház nem mozdult meg elég gyorsan, amikor gyors döntéseket kellett volna hozni, felismerve, hogy mi az, ami nem működik a mentési munkálatok folyamán. Többen sürgették egy független vizsgálóbizottság felállítását, s követelték a szövetségi válságkezelésért felelős Michael D. Brown lemondását.
A Los Angeles Times beszámol: Bush Dick Cheney alelnököt is a katasztrófa sújtotta régióba küldte, hogy tájékozódjon a hurrikánt követő helyreállítási munkálatok hatékonyságáról. Ígérte: az alelnök Michael Chertof belbiztonsági miniszterrel karöltve próbálja meg legyőzni a „bürokratikus akadályokat.”
A nyugati part népszerű orgánuma a legkülönfélébb véleményeket idézi az amerikai kongresszus részéről. Egyes törvényhozók a kormány menekült-programjának alkalmazását sürgetik, ami hatékonyan működött, amikor vietnamiak, kubaiak vagy szomáliaiak tízezreinek sorsán segítettek. Mások a hadsereget támadják, ám ezekre a kifogásokra határozott elutasító választ adott Donald H. Rumsfeld védelmi miniszter, kijelentve: az amerikai hadsereg, ha nem is minden esetben, de az esetek többségében azonnal megadta a kért támogatást.
Breuer Péter: „Több ősömet is bedobták a Dunába, ez még viccnek is rossz”