Újra termel a hurrikán sújtotta Mexikói-öbölben az egyik nagy olajfinomító. Ezt a térségben működő egyik amerikai olajtársaság jelentette be. Több létesítményben továbbra is bizonytalan, mikor kezdődhet meg újra a termelés. Közben az amerikai hatóságok közölték: az eddigi adatok szerint 21 olajkitermelő állomás süllyedt el a tengerben, és további 20 olajfúrótorony rongálódott meg. Korábban az amerikai energetikai miniszetr arról számolt be, hogy összesen 60 millió hordó kőolajat és feldolgozott olajterméket szabadít fel stratégiai tartalékából a nemzetközi energetikai ügynökség az energiaválság megelőzésére.
New Orleansban kiürítették a Superdome-stadiont és a konferenciaközpontot, ahol majdnem egy hetet töltöttek a hurrikán és az árvíz elől odamenekült lakosok. A mintegy 50 ezer embert buszokon és helikoptereken szállították el. A menekültek éjjelente rájuk törő bandákról, nemi erőszakról, gyilkosságokról számoltak be.
A halálos áldozatokról még mindig nincsenek megbízható adatok. Egy rendőr elmondta, hogy egyedül a Superdome-ban sebtében kialakított hullaházban száz holttestet látott. A szövetségi kormányzat gyógyszerszállítmányokat indított útnak New Orleansba, valamint mobil halottasházakat és egy speciális csapatot, amely az áldozatok azonosításában segít majd.
Hamarosan a Katrina hurrikán sújtotta térségbe érkezik a katonaság több hadteste is, így több mint 50 ezerre nő a bevetett katonák száma. Az Egyesült Államok déli részén működő egyik olajtársaság bejelentette, hogy munkába állt az egyik finomítója, és hétfőtől teljes kapacitással üzemel mind a hét olajfeldolgozója.
XVI. Benedek az áldozatokért imádkozott
XVI. Benedek pápa a Katrina hurrikán áldozataiért imádkozott vasárnap. A katolikus egyházfő szokásos vasárnapi áldását osztva a Rómától délre lévő Castel Gandolfo nyári rezidenciáján kijelentette: „Ezekben a napokban mindannyian átérezzük azt a fájdalmat, amelyet a hurrikán okozott az Egyesült Államokban.”
Kuvait félmilliárdot ajánlott fel
Kuvait 500 millió dollár értékű támogatást ajánl fel az Egyesült Államoknak humanitárius segély és olajszállítás formájában – jelentette be vasárnap a kuvaiti olajügyi miniszter, Ahmad al-Fahd al-Szabah, aki egyben az OPEC soros elnöke.
A szubvencionáláshoz a parlament beleegyezésére is szükség van, ám a kuvaiti törvényhozás októberig szünetel, ezért rendkívüli ülést hívnak össze. A miniszter úgy fogalmazott, hogy a felajánlás Kuvait kötelessége, miután az ország hét hónap iraki megszállás után az Egyesült Államok segítségében nyerte el ismét függetlenségét 1991-ben.
További hétezer katonát küldenek a hurrikán sújtotta térségbe
Az Egyesült Államokban további hétezer katonát küldenek a hurrikán sújtotta Mexikói-öböl térségébe és újabb tízezer nemzeti gárdistát is útnak indítanak – jelentette be az amerikai elnök. Így már 40 ezer gárdista segít majd a mentésben és a segélyezésben. George Bush szokásos heti rádióbeszédében úgy fogalmazott: nem hagyják magukra állampolgáraikat a bajban.
Közben az elárasztott New Orleansban rekedt emberek gyilkosságokról, erőszakról és éhezésről számoltak be. A menekülteknek kialakított menhelyeket körülzárták ugyan a katonák, de bent rendszeresek a bűncselekmények, és már többen éhen haltak. A városban még mindig mintegy 90 ezren várnak a kimenekítésre.
Nincs meg a kilencedik magyar
Továbbra is egy magyar állampolgár sorsa bizonytalan a New Orleans-i katasztrófa után – közölte a kormányszóvivő. Batiz András elmondta: a fiatalember egy szálloda vendéglőjében dolgozott, és elképzelhető, hogy azért nem találják, mert az amerikai nagyváros körzetében fennakadások vannak a telekommunikációban.
A Külügyminisztérium összesen 9, a térségben tartózkodó magyar állampolgárról értesült, 8 személyről sikerült információt szerezni.
Vizsgálat indul a késlekedések miatt
A szenátus kormányzati ügyek bizottságának republikánus és demokrata párti vezetője közös tájékoztatójukon kötelességüknek nevezték feltárni a felkészületlenség okait és azt, hogy miért maradtak el a vihar hatását mérséklő intézkedések. Jesse Jackson, az ismert emberi jogi aktivista New Orleansban arra utalt: a késlekedésben szerepet játszott, hogy az érintettek többsége szegény, fekete bőrű.
George Bush amerikai elnök négy nappal a katasztrófa után indult a hurrikán és árvíz sújtotta területekre. Gépe először Biloxiban, New Orleanstól nem messze landolt. Bush az utcákon járva tanulmányozta a pusztítás helyszínét, s maga is elégedetlenségét fejezte ki a késlekedés miatt. Mint arról a CNN is beszámolt, az elnök helyi lakosokkal beszélgetett, megpróbálva vigaszt nyújtani a túlélőknek. Bush indulása előtt kijelentette: bár sok ember igen keményen dolgozik, egyelőre kudarcot vallottak a katasztrófa sújtotta New Orleans megsegítésére tett kísérletek.
Akár nyolcvan napot is igénybe vehet a New Orleanst elárasztó víz leszivattyúzása – közölte az amerikai hadsereg műszaki alakulatainak egyik parancsnoka. Robert Crear dandártábornok Baton Rouge-i sajtóértekezletén azt mondta, hogy „valahol 36 és 80 nap között van az„, ameddig a munka eltart.
Amerikai katonákat hívnak haza segélymunkára
Háromszáz amerikai katonát vezényelnek haza a Katrina hurrikán utáni válság segélymunkálataira. Az amerikai légierő pilótáit és gépszerelőit iraki és afganisztáni szolgálataikból hívják haza, hogy segítsenek a bajbajutott családtagjaiknak, és bekapcsolódjanak a mentési munkálatokba a Biloxi légitámaszponton. A csoportban mindazok hazautaznak, akik a szeptemberre esedékes váltással hazatértek volna, de vannak olyanok is, akiknek szolgálati idejét lerövidítik Irakban vagy Afganisztánban.
Kuba is kész segíteni az USA-nak
Kuba kész haladéktalanul segíteni az Egyesült Államoknak – közölte a kubai elnök egy tévéinterjúban. Fidel Castro 1100 orvost készül a Katrina hurrikán által romba döntött New Orleansba küldeni. Az elnök hozzátette, hogy az orvoscsoport kiküldésének minden költségét a havannai kormány fizetné, és semmit nem vár cserébe a gesztusért.
Houston további menekülteket fogad New Orleansból
Újabb befogadóhelyeket nyitottak meg Houstonban a New Orleans-i menekülteknek. A város polgármestere megnyittatta a kongresszusi központot és a kiállítási csarnokot is, mivel a stadionba már nem fér több ember. Az állam kormányzója felhívást intézett az állam közepes méretű városaihoz, hogy fogadjanak be ők is menekülteket, mert a három texasi metropolis, Dallas, Houston és San Antonio kezd megtelni. Az államban mintegy 75 ezer menekültre számítanak.
Egy dühös polgármester
A hurrikán pusztítása 100 milliárdos kárt okozhatott egy amerikai kockázatkezelő társaság becslése alapján. A New Orleans-i polgármester a közszolgálati rádiónak adott interjújában nagyon dühösen a szövetségi kormányt tette felelőssé a kialakult helyzetért. „Sz...tak ránk” – fogalmazott a polgármester. Katonákra, buszokra, élelemre, vízre van szükségünk, csináljanak már valamit, próbálják megoldani ezt az istentelen nagy válságot – mondta Ray Nagin. A polgármester utalt arra is, hogy Bush elnöknek 2001. szeptember 11-e után teljhatalmat adtak a polgárok. „Amerika polgára, tessék most élni ezzel a teljhatalommal” – sürgetett a polgármester.
A városból közben a buszok szállítják el az embereket, egyelőre elsősorban Texasba, de szerte Amerikában családok kínálják fel otthonaikat a hurrikán áldozatainak. Eddig magánadományokból már több mint 20 millió dollár gyűlt össze.
A Nemzeti Gárda bevette New Orleanst
Egyre több katona és nemzeti gárdista járőrözik New Orleansban. A fegyveres banditák a mentést végző helikopterek mellett a rendfenntartókra is tüzet nyitottak. Az utcákon holttestek hevernek. A katonaság tűzparanccsal rendelkezik: lőhetnek a fosztogatókra.
A városban az erőszak és immár a rettegés, a pánik az úr. A helyi rendőrség bezárkózott a rendőrkapitányságra az anarchiától és a lövöldöző bandáktól való félelmében. Az állam kormányzója, Kathleen Blanco viszont bejelentette, hogy megérkeztek az Irakot is megjárt nemzeti gárdisták Arkansas államból, ők is tűzparancsot kaptak. Az M-16-osok töltve vannak és kibiztosították őket – mondta Blanco asszony.
Több mint 10 ezer halott?
New Orleansban öt napja holttestek úsznak az utcákon, 32 fokos a hőség, tífuszveszély fenyeget. A hadsereg szállítójárművei segítsége kellett ahhoz, hogy célba érjenek az első segélyszállítmányok. A New Orleans-i sportstadionban és a kongresszusi központban összezsúfolódott több tízezer árvízkárosult már napok óta nem jutott friss ivóvízhez és elegendő élelemhez. David Vitter, Louisiana republikánus szenátora kijelentette: becslései szerint az államban 10 ezer fölé emelkedhet a Katrina hurrikán halálos áldozatainak száma – írta a Guardian Unlimited.
Alabamában, a segélymunkások operációs központjában a Guardian úgy értesült: mintegy egymillió ember kényszerült elhagyni otthonát a Katrina hurrikán miatt, s a térségben 350 ezer ház pusztult el.
A szegényebb feketék nem tudtak elmenekülni
50 kilométerre a katasztrófa helyszínétől, a kimenekített New Orleans-iakkal azóta megtelt Astrodome fedett baseballarénában, Houstonban szintén paprikás a hangulat – tudósít a Reuters. Az óriási csarnokba zsúfolt emberek a hatóságokat teszik felelőssé sorsukért. A brit hírügynökségnek az egyik túlélő elmondta: kritikus a New Orleans-i sportcsarnokban rekedtek állapota, a továbbra is több tízezer ember pánikba esett, teljes a káosz.
A Guardian kommentátora határozottan rámutat: megrázó számban fordulnak elő négerek a természeti csapás áldozatai között. Ők azok, akik túl szegények voltak ahhoz, hogy elmeneküljenek – írja a lap. „Az ország egyik legszegényebb államában, ahol a feketék jóval többen vannak, mint a fehérek, de jóval kevesebbet keresnek, ez mindenképpen fölveti a kérdés faji vonatkozásait” – emeli ki a brit lap.
Szakértőket küldene az ENSZ
Az ENSZ krízisközpontot állított fel és fölajánlotta: szakértőket küld a Katrina által sújtott régióba – jelentette ki Elisabeth Byrs, a humanitárius ügyek (OHCA) koordinációs irodájának vezetője. Ugyanez az ENSZ-szervezet koordinálta a délkelet-ázsiai szökőár által sújtott országok megsegítését. A világszervezet tisztviselője jelezte: akár órákon belül a helyszínre tudják küldeni szakértőiket.
Az ENSZ főtitkára nemrég fölajánlotta a világszervezet segítségét, míg az UNICEF szerint legalább 400 ezer gyermek válik hajléktalanná néhány héten belül, de lehet hogy korábban. Damen Personnaz, az UNICEF szóvivője aláhúzta: az Egyesült Államoknak megvannak a pénzügyi eszközei a katasztrófa kezeléséhez, a szervezet szakértői viszont technikai és pszichológiai segítséget nyújthatnak a bajba jutott régióban.
Forrás: Origo, klubradio.hu, Magyar Rádió, Info Rádió
Kiderült, hogy honnan érkezik Budapestre az ország karácsonyfája - videó