George belebukhat Katrina tombolásába

Egyre több amerikai emberben merül fel a kérdés: hogyan állhatott elő a jelenlegi kaotikus állapot, s vajon a kormány miért nem fordított elég pénzt a védekezésre? Megfigyelők szerint George Bush tömeges felháborodásra számíthat, ha az újjáépítési munkálatok nem haladnak kellő gyorsasággal.

2005. 09. 02. 7:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Der Spiegel baloldali napilapban Ron Fournier „Az emberek kérdéseket fognak feltenni” című összeállításában találgatja a Katrina hurrikán várható politikai következményeit. A „Katrina” sokkot követően az emberek felvilágosítást követelnek: Mi történt a vízpumpákkal? Miért nem bírtak ellenállni a gátak? Több tízmilliárd dollár hiányzik az amerikai partvédelemből, melyet az iraki háborúra költöttek? Az amerikai elnök egyre komolyabb politikai nyomás alá kerül a hurrikán sújtotta déli államokban.

George W. Bush a tervezettnél előbb fejezte be szabadságát és hatékony támogatást ígért a hurrikán sújtotta régiónak. Ez azonban aligha lesz elegendő, hogy javítson a közvéleménykutatási megítélésén, s a lakosság szemében, mint tettre kész elnöknek látszódjon. Ha az újjáépítés nem kellő sebességgel fog előrehaladni, akkor az elnöknek fel kell készülnie a tömeges felháborodásra.

„Most ugyanazt a teljesítményt kell nyújtania, mint a szeptember 11-i merényletek idején” – nyilatkozta egy louisianai politikai tanácsadó. Most fog kiderülni, hogy Bush megfelel-e a merényletek után elnyert hírnevének? Vagy a reménykedők csalódni fognak majd benne, s ezért nagy politikai árat kell fizetnie, éppen úgy, mint apjának az 1992-es Andrew hurrikán idején.

Bush népszerűsége jelenleg a legalacsonyabb az eltelt öt évben. Ennek okait szakértők az iraki veszteségek mellett az igen magas benzinárban vélik megtalálni. A Mexikói-öböl olajkútjait megbénító Katrina hurrikán még magasabbra srófolhatja az üzemanyag árait. Az amerikaiak azt várják el az elnöktől, hogy a katasztrófa sújtotta területen tartózkodó menekülteket támogassa, s erősítse bennük az újjáépítésbe vetett hitet.

A közvélekedés szerint, ha a nemzeti gárda jelentős részét nem kötné le az iraki háború, akkor sokkal eredményesebben vehetne részt a mentésben és az újjáépítésben.

Forrás: Der Spiegel (spiegel.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.