A sztrájkoló munkások hétfő éjjeli órák óta tartják megszállva Marseille kikötőjét: az ország egyik legnagyobb szakszervezete, a CGT támogatásával történt megmozdulással a kikötő privatizációja ellen tiltakoznak a tengerészeti vállalatok alkalmazottai. Az SNCM munkásai pedig az ellen, hogy a kikötőket és a hajózást kézben tartó korzikai vállalat magánkézbe kerüljön. A Butler Capital Partners tulajdonszerzése az érdekvédelmi szervezet szerint mintegy 400 munkahely megszűnésével járna.
A tiltakozó akció során a marseille-i kikötőben összesen 32 hajó kifutását akadályozták meg a sztrájkolók.
20 évet is kaphatnak az eltérítéssel tiltakozó munkások
A Pascal Paolit a sztrájkolók által megszállt marseille-i kikötőben kerítették hatalmukba a korzikai munkások, s mint arról a CNN is beszámolt, a Pascal Paoli nevű hajó ezután Korzika szigete, Bastia kikötője felé vette az irányt. Katonai forrásokra hivatkozva az AFP hozzáteszi: a különleges erők mintegy ötven embere és öt helikoptere vett részt a hajó visszafoglalásában, amely tíz percet vett igénybe. Nicolas Sarkozy belügyminszter gratulált a „gyors és hatékony” beavatkozásért.
A marseille-i ügyészség nyomozást indított a hajó eltérítése ügyében. A hajó fedélzetén ötven csendőr kezdte meg az eltérítők „azonosítását” – közlik igazságügyi források. Az AFP hozzáteszi: a légi és vízi járművek elleni kalózkodásért akár húszesztendős börtönbüntetés is kiszabható. A Le Figaro honlapjának értesülései szerint a hajó eltérítői szabad lábon védekezhetnek, ügyüket november 25-én tárgyalják.
Tömegtüntetések a privatizáció ellen
Bastiában ezalatt mintegy kétszáz sztrájkoló bénította meg a városközpont közlekedését – a hatóságok erőszakos beavatkozása ellen tiltakozva. A helyszínen harminc tömegoszlatásra kiképzett rendőr jelent meg, akiket a tüntetők meghátrálásra kényszerítettek. A rendfenntartók ezután eltorlaszolták a prefektúrához vezető utcát.
Korzika szigetén az éjszaka folyamán több összecsapásra került sor a tüntetők és a rendőrség között, a rendfenntartó erők könnygázt is bevetettek. A tüntetők több kirakatot betörtek a korzikai hajózási cég székhelyénél. Az összecsapásokba újságírók is belekeveredtek, így az eset nagy sajtónyilvánosságot kapott.
Hajólefoglalásokra Toulonnál is sor került, itt a csendőrség négy óra alatt foglalt el két, a sztrájkolók által megszállt hajót, a Mega Express és a Kalliste nevűt.
Kiderült, hogy honnan érkezik Budapestre az ország karácsonyfája - videó